Kam na koncerty: 29. – 31. január 2021

Zdieľať

A zase je tu víkend… Otestovaní? Idete sa testovať znovu? Ste v karanténe, prípadne neustále odkázaní na home office? Spravte si náladu aspoň nejakým dobrým streamom.

No najskôr nakuknutie do kalendára po stopách udalostí minulých. Máte radi poéziu? Ak áno, v piatok si určite prečítajte Havrana od Edgara Allana Poea. Alebo si rovno pustite skladbu The Raven od gréckych legiend Rotting Christ, keďže práve ona je inšpirovaná touto básňou. Totiž v tento dátum v roku 1845 v novinách The Evening Mirror v New Yorku sa prvýkrát objavilo meno autora Edgar Allan Poe spolu s publikáciou básne Havran.

V sobotu sa presunieme ešte o pár storočí skôr, konkrétne do roku 1661. Každý milovník anglickej histórie nepochybne vie, kto bol Oliver Cromwell. Cromwell po tom, čo popravili vtedajšieho kráľa za zradu, rozpustil parlament a vyhlásil sa za lorda protektora. Ale nebol obľúbený, čomu nasvedčuje aj fakt, že 30. januára 1661, dva roky po jeho smrti a na dvanáste výročie popravy kráľa, ktorého nahradil v panovaní, sa odohrala Cromwellova rituálna poprava.

O ďalších niekoľko storočí, 31. januára 1945 zase za dezerciu popravili amerického vojaka Eddieho Slovika. Slovik sa stal prvým popraveným dezertérom od čias občianskej vojny.

A teraz sme ponorme do histórie hudobných vôd. 29. januára 1967 sa v londýnskom Saville Theatre objavili Jimi Hendrix a The Who. Na tom by zrejme nebolo nič extra zaujímavé, ale jedným z ľudí v publiku tejto šou bol aj mladučký dvadsaťročný Brian May, budúci gitarista ikonických Queen.

O koncertoch to bolo i 30. januára 1969. Vtedy The Beatles odohrali svoje posledné verejné vystúpenie na streche Apple Records v Londýne. Koncert bol aktom improvizácie a nakoniec ho prerušil zásah polície.

Nakoniec sa presúvame tento víkend do 90. rokov, lebo 31. januára 1994 Black Sabbath vydali album Cross Purposes.

Ale ešte jedna vec – nesmú chýbať aj nejakí oslávenci, že? V piatok si teda pripite na zdravie basgitaristu Queensrÿche Eddieho Jacksona (oslavuje okrúhlu šesťdesiatku) či na bubeníka Sepultury Eloya Casagrandeho (slávi tridsiatku). Sobotnými oslávencami sú bývalý spevák Journey Steve Augeri (šesťdesiatdva rokov) a klávesák Within Temptation Martin Spierenburg (jeho vek preskakuje na číslo štyridsaťšesť). No a víkend zakončite pohárikom na zdravie bubeníka Trivium Alexa Benta, ktorý oslávi dvadsaťosem rokov.

Piatok (29. január)

Everytime I Die, Cave In – skupiny sa zúčastnia livestreamu pod taktovkou Two Minutes To Late Night, pričom stream je súčasťou série streamov s názvom Splitsville; podrobnejšie informácie nájdete tu

Scour – live stream pri príležitosti vydania EP The Black EP; lístky sú dostupné tu

Sobota (30. január)

Avatar – záverečný stream zo série virtuálnych koncertov s názvom Avatar Ages – An Impossible Concert Experience; lístky a merch sú dostupné tu

Cage The Elephant – live stream z Blackbird Studio v Nashville; stream a informácie o ňom sú dostupné tu

Fire From The Gods, Ill Nino, Hyro The Hero – live stream trojice kapiel; lístky sú dostupné tu

The Radical Sabbatical – ide o virtuálnu udalosť spojenú s 80. rokmi; jeho súčasťou sú vystúpenia Sebastiana Bacha, Breta Michaelsa či Lity Ford a ďalších; viac info a lístky nájdete tu

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←