Novinár Dan Sywala predstaví v Trenčíne najzaujímavejšiu česko-slovenskú hudbu minulého roka

Zdieľať

Nemáte priestor a energiu vyhľadávať novú hudbu? Príďte na dve hodiny vypnúť a spoznať ako menej známych umelcov, tak kapacity českej a slovenskej scény v nových súvislostiach, a to na The Music Digest: The Best Of CT/SK 2023 v stredu 24. apríla do Klubu Lúč v Trenčíne.

Od septembra 2022 sa hudobné programy The Music Digest stali pevnou súčasťou programu pražského klubu Palác Akropolis. Každoročne vznikne aj výber toho najlepšieho z českej a slovenskej scény vo forme playlistu v spolupráci s Michalom Parízkom, šéfredaktorom magazínu Full Moon. Všetko v podaní hudobného žurnalistu Dana Sywalu (ČT art, ČRo Jazz, Full Moon).

Foto: Jan Hrubeš

Dvojhodinová video prezentácia The Best Of CZ/SK 2023 zahŕňa tradične veľké žánrové spektrum od alternatívneho rocku cez moderný jazz až po rap alebo inteligentný pop. Tento obsah má pre výjazdy do zahraničia posvätenie zo strany proexportnej kancelárie SoundCzech, spadajúcej pod Ministerstvo kultúry ČR. Rovnako tak zapadá do vízie akcie Rok českej hudby, ktorá má za cieľ propagovať domácu tvorbu. Takýto playlist, ale za rok 2022, bol prezentovaný napríklad aj minulý rok v srbskom Belehrade.

Audio programy Dana Sywalu prebiehajú od roku 2017, začali ako čisto charitatívny projekt pre SONS – Zjednotenú organizáciu nevidiacich a slabozrakých. „Hlavnou inšpiráciou mi bol Steven Wilson, významný britský progrockový hudobník, ktorý sa počas nášho rozhovoru posťažoval, že ľudia dnes nemajú priestor na dve hodiny zavrieť oči a počúvať hudbu. Rovnako tak Jiří Černý, s ktorým sme spoločne pôsobili v redakcii magazínu Rock&All a v tom roku viedli na tému našich ‚posluchoviek‘ rozhovor,“ hovorí Sywala.

Dan Sywala pôsobí aktuálne v tíme ČRo Jazz, ČT art, Full Moon, Harmónia a na svojej platforme Rock’n’Roll Journalist. V minulosti pôsobil v Televízii Seznam, jedenásť rokov bol súčasťou redakcie magazínu Muzikus. Venuje sa predovšetkým rozhovorom a medzi jeho najznámejších hostí patrili okrem iných Adam Clayton (U2), Jason Newsted (ex-Metallica), Stewart Copeland (The Police), Richard Kruspe (Rammstein), Andrea Bocelli, Slash, Mike Shinoda (Linkin Park) , Avishai Cohen alebo Goran Bregović.

Foto: Dan Sywala

Zdroj: Dan Sywala

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←