SLIGHT LIE: Nasledujúci album môže byť viac ovplyvnený napríklad black metalom

Zdieľať

Prešovčania SLIGHT LIE na seba začiatkom marca opäť pritiahli pozornosť, keď vydali svoj tretí album From Caroline… With Hate. Nová nahrávka získava pozitívne ohlasy naprieč slovenskou scénou, a tak sme boli zvedaví na pár vecí z jej zákulisia. Nebavili sme sa však len o albume, ale aj o novom bubeníkovi a jeho starej kapele, o skladaní, metalovej súťaži či charitatívnych akciách.

Ako dopadol krst vášho najnovšieho albumu From Caroline… With Hate? Na sociálnych sieťach ste vyjadrili veľkú spokojnosť.

Peter: Naozaj sme boli spokojní. Snažili sme sa nájsť deliacu čiaru medzi tým, aby sme dali o tom vedieť dosť ľuďom, ale zároveň, aby sme s tým neboli otravní a vyzerá to tak, že sme ju našli. Takže tá spokojnosť nebola určite len hraná.

Demo: Spokojní sme boli hlavne preto, že prišli ľudia. A že sa bavili nielen na nás, ale na každú jednu kapelu, čo tam bola.

Lukáš: Prvá hrala Wolnera a už na nich sa ľudia „besnili“, takže to bolo super.

Názov, obal albumu aj v podstate titulná skladba sa „točia“ okolo Caroline. Avšak skladba Caroline Wants You Dead vznikla podstatne skôr ako album, hrávali ste ju už v roku 2017. Prečo sa teda nedostala na predošlý album Countdown?

Peter: To je pravda, Countdown vyšiel v roku 2019.

Demo: Bola zložená skôr, ale neviem. Možno potrebovala dozrieť. Možno nebol správny čas ju vtedy nahrať.

Peter: Aj my sme potrebovali dozrieť ako muzikanti. Nie je to úplne jednoduchá vec. Ale neviem, prečo sme ju potom hrali. Šetrili sme si ju na lepší album.

Lukáš: Ja som v kapele vtedy ešte nebol, ale keď si to tak porovnám, tak tá skladba je hudobne výrazne iná oproti Countdownu. Keď si to zoberiem z pohľadu fanúšika kapely, tak to je určite kvôli tomu.

Keď vydali svoj tretí album Eufory, bavili sme sa s gitaristom Števom, že tretí album býva pre kapelu prelomový. Ako je to u vás? Je tento album pre vás v niečom prelomový alebo cítite potenciál, že by mohol byť?

Demo: Je úplne iný ako to, čo sme hrali doteraz. Lebo je intenzívnejší a taký, ako by som povedal, temnejší.

Peter: Aj energickejší. Neviem, čím sme to dosiahli, ale mám pocit, že v albume From Caroline…With Hate je oveľa viac života než na Countdown. Countdown je stále podľa mňa silný album, ale čo sa týka nejakých kvalít piesní alebo aj našich výkonov, dovolím si povedať, že sme na ďalšom leveli a pevne veríme, že to ocenia aj fanúšikovia. Zatiaľ to vyzerá, že áno.

Peťo povedal, že aktuálny album sa najviac približuje vašej vízii, ako by Slight Lie mali znieť. Aká je teda tá ideálna vízia?

Demo: Tam asi nie je nejaká ideálna vízia.

Lukáš: Extrémny thrash metal.

Peter: Megadeth 2.

Demo: Tam nikdy nebola vízia. Neviem, čo bude na ďalšom albume. Neviem, kam to pôjde, kde by som chcel odbočiť, kam by sme chceli ísť. To je ako keď sa vyberieš do sveta a povieš si: „Idem tam, kde ma nohy zavedú.“ Teraz v tejto chvíli je tento album definícia toho, čo sme teraz. Nasledujúci album môže byť viac ovplyvnený napríklad black metalom. Ja to nemôžem vylúčiť.

Lukáš: Ale aj to je výhoda Slight Lie, že tam nie sú stanovené medze. Demo už spomínal v podcaste, že to je to čaro – čo sa hodí do tej pesničky, to sa tam dá.

Demo: Black metal nemusí byť len o vokáloch, ale aj o muzike. Keď sme tam už dokázali prepašovať death metal…

Svoju tvorbu neškatuľkujete do určitého žánru, ale to v dnešnej dobe robí množstvo kapiel. Nie je to trochu aj alibizmus?

Demo: Ak je niekto taký odvážny, že nás dokáže zaškatuľkovať, prosím. Vymyslí škatuľku, ktorá o dva roky nemusí byť pravda.

Lukáš: A nech to nie je arrogant metal. To je už „outdated“.

Peter: Keď si zoberieš našu muziku, máme tam thrashové riffy, ja drsne spievať neviem, takže to automaticky musí byť heavy alebo power, máme tam dvojkopáky, veľmi melodické gitary,… Keď človek má písať na plagát pod meno svojej kapely toľko žánrov, že to zaberie pol strany, tak to tiež nie je ideál. Ale tie žánre v našej tvorbe naozaj sú.

Demo: Možno si vymyslíme nový žáner, ktorý ešte nikto nepomenoval. Children Of Bodom hrali bodom metal.

Peter: A dôrazne sa ohradzujeme voči tomu, že by sme boli alibisti.

Na albume sa podieľal už aj nový bubeník. Hovorí sa, že s novým členom do kapely príde aj nový vietor. Tak čo privial do Slight Lie Lukáš?

Foto: FB Slight Lie

Peter: Presnosť. Ochotu skúšať nové veci, žmurk. Sme za Lukáša veľmi radi, lebo je to chlapík, ktorému nie sú cudzie disciplína a precíznosť. To je niečo, na čom by sme aj my ostatní mohli trochu zamakať. Lukáš je aj motivácia v tomto ohľade.

Demo: Keď hráš na pódiu, spoliehaš sa na to, čo je za tebou, ten motor. Je fajn, že stále máme lepšieho bubeníka – od toho prvého bubeníka, ktorý, mimochodom, nebol Marko. Lukáš je v tom rebríčku najvyššie.

Súvisí nejako Lukášov príchod do Slight Lie s nečakaným rozpadom jeho bývalej kapely Sinedeus?

Lukáš: Vôbec. Do Slight Lie som nastúpil vtedy ešte na záskok, ešte za môjho pôsobenia v Irii. Sinedeus sme založili spolu s Nihilom a kapela skončila deň na to, ako som z nej odišiel, čiže to znamená, že ukončenie kapely bolo už Nihilove rozhodnutie. Mojím dôvodom na odchod bolo to, že som sa chcel hudobne posunúť ďalej. Mrzí ma, že Sinedeus skončil, ale všetko zlé je na niečo dobré. Nihil sa rozhodol so zostavou Sinedeus znova plnohodnotne oživiť jeho starú kapelu Khadaver a ja im držím prsty, aby sa čoskoro ukázali aj na pódiách aj s novým materiálom.

Lukáš už do kapely prispel aj skladateľsky. Nevnímal to Demo ako nejaké ohrozenie svojej skladateľskej dominancie?

Demo: Ja som bol skutočne rád, že prišiel konečne niekto, kto sa chytil toho skladateľstva tak, že by som to mohol akceptovať. To trochu preháňam, ale vedel som, že Lukáš je šikovný skladateľ, takže som s tým rátal, že mi pomôže skladať. Lebo zložiť pesničku nie je ťažké, ale zložiť dobrú pesničku je ťažké. Tak si to vyskúšal teraz a dúfam, že do budúcnosti to pôjde stále viac do počtu pesničiek.

Lukáš: Piaty album už robím celý ja, haha.

Demo: Najskôr treba pochopiť, o čom tá kapela je. Každý má nejakú predstavu, kam by kapelu chcel posunúť, ale existuje vždy nejaké miesto, kde sa v predstavách stretneme. Keď to človek nájde, tak už vie prispievať tak, že kapela nestráca tvár.

Peter: A nikto nemá pocit, že to musí byť nejaký kompromis.

Demo vydal v roku 2022 aj sólový album pod hlavičkou svojho projektu Insanity In Scarlet. Kde berie inšpiráciu na skladanie toľkých piesní? A podľa čoho sa rozhodoval, že určitú skladbu zaradí pod svoj projekt a nedonesie jej motív do Slight Lie?

Demo: Insanity In Scarlet je projekt, ktorý vznikol počas korony, kedy sme nemohli skúšať a hrať. Hudobník sa stále potrebuje nejakým spôsobom prezentovať, realizovať sa. Tak som si sadol za PC a išlo to. Povedal som si, že spievať neviem, tak som zvolil tvrdší prístup a „zabrdnem“ do extrémnejšej muziky. Kým v Slight Lie sa držíme nejakých konkrétnych tém, v Insanity In Scarlet je to fikcia. Nechávam sa inšpirovať hororovou tematikou.

V súťaži Wacken Metal Battle ste sa dostali do semifinále, no do finále vás nevybrali. Ste spokojní so svojím vystúpením na košickom semifinále?

Peter: Vypálilo nám to asi aj lepšie, ako sme dúfali. My sme tam išli hlavne prezentovať sa, už ten výber do semifinále bol pre nás veľmi príjemným prekvapením. My sme poňali ten koncert tak, že poďme zahrať, ukázať, kto sme, akí vieme byť, či postúpime, to bude teoreticky jedno. Hlavne, že prídeme tam a vydáme zo seba všetko.

Lukáš: Chceli sme to hlavne vyskúšať. Potešilo nás, keď sme sa dostali do semifinále, lebo to bola príležitosť začať naživo propagovať náš nový materiál. Napríklad prvýkrát sme tam hrali skladbu A Freak Like Me, ktorá sa celkom solídne ujala.

V lete vystúpite aj na benefičnom festivale Anima Fest v Dolnom Kubíne. Sú vám blízke charitatívne akcie?

Peter: Sú, akurát sme ešte na žiadnej nehrali. Rád na ne chodím ako návštevník. Nemám s tým najmenší problém, aby som podporil nejakú dobrú vec aj vyšším vstupným a je pre nás česť, že si na niečom takom konečne zahráme. Ukážeme svetu, nie že by o tom nevedel, že aj taká hlučná rachotivá hudba, ako je heavy metal, dokáže robiť tento svet lepším miestom.

Demo: A že nie sme až takí arogantní, ako si každý myslí. Toto je dôvod, pre ktorý existuje hudba. Hudba by nemala byť pre hudobníkov, ale pre ľudí, ktorí ju počúvajú. Hudobníka by malo napĺňať to, že môže tú hudbu hrať. Ale mala by byť smerovaná pre ľudí. Čím viac ľudí vieš pritiahnuť na koncert a zaplatia si vstupné, aj keď na teba nadávajú, tým viac môžeš pomôcť. Je jedno, ako reagujú na hudbu, ale nie je jedno, koľko vyzbieraš peňazí, ak ide o charitatívnu akciu.

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←