Nová skladba od Moonspell vás prinúti zamyslieť sa nad samým sebou

Zdieľať

Už niekoľko mesiacov portugalská metalová pýcha MOONSPELL avizovala postupné vznikanie nového albumu, ktorý dlho označovali pracovným názovm H. Pred pár dňami však konečne k prvému písmenku pridali aj ďalšie a prezradili meno novinky. Tá sa bude volať Hermitage a dočkať by sme sa jej mali koncom februára budúceho roka. No s prezradením názvu albumu rovno vypustili von z neho aj prvú ochutnávku.

Hermitage bude v poradí trinástym štúdiovým albumom Moonspellu. Skupina ho nahrávala v Anglicku pod taktovkou Jaimeho Gomeza Arellana, ktorý sa im postaral o mixáž a mastering. Jaime má na konte spolupráce napríklad s Paradise Lost, Primordial, Ghost či Sólstafir.

O obal albumu, kde vidíme muža kráčajúceho po vode, sa postaral Arthur Berzinsh. Berzinsh má na svedomí hneď niekoľko obalov nahrávok. Medzi inými je jeho dielom napríklad vzhľad Hammer Of The Witches z roku 2015 od Cradle Of Filth.

Kapela na sociálnych sieťach uverejnila aj Arthurovo vysvetlenie obalu Hermitage: ,,Pre mňa je Hermitage jasnou metaforou modernosti, kde autentická bytosť (tá, ktorú existencialista Martin Heidegger pomenoval Dasein) vytvára protiklad vonkajšiemu svetu, ktorý sa topí v hĺbke burácajúcej ničoty. Ničota je kompletné opustenie sa, kedy sa z individuálneho subjektu stane jednotlivý subjekt. Svet nemôže byť zachránený, ale dokážeme zachrániť sami seba, keď vedome pôjdeme vlastnou cestou. Cesta subjektu, ktorý je schopný udržať si jeho/jej individualitu a vôľu a zároveň cestu rozpadajúcim sa svetom dividualizmu – tieto cesty teraz idú separátne. Vedú preč z dohľadu tej druhej, na rôznych stranách povrchu. V ranom kresťanstve v časoch rímskeho úpadku sa v histórii nachádza dobrý odkaz. Vlastne, verím, že v našej epoche nekonečného postmoderného pluralizmu čelíme časom, kedy sa intelektuálne, vysoko postavené a pravdepodobne agnostické kresťanstvo, doktrína aristokracie ducha, stáva novým nekomfortom.“

A čo môžeme od novinky očakávať? Na oficiálnej stránke Napalm Records sa o albume píše: ,,Vychádzajúc z temných, revolučných a citlivých stránok albumu, je to zábavná a zároveň epická cesta najtemnejšími dňami ľudskej existencie. Prekrásne spracované skladby ako The Greater Good poukazujú na modernosť vlkov v roku 2021, zatiaľ čo Common Prayers zase vyzdvihuje tradíciu Moonspell v písaní temných gotických metalových skladieb tak, ako to nedokáže žiadna iná kapela. All Or Nothing prináša späť éterické a melodické zvuky Moonspell servírované s pekným hudobným pozadím, ktoré z tejto piesne robia jednu z najhlbších a najúprimnejších vecí, akú kedy títo titani portugalského temného metalu napísali. Ale, samozrejme, neodbočujú príliš ďaleko od svojich metalových koreňov, obzvlášť ovplyvnených undergroundovými metalovými kapelami ako Bathory citeľných pri skladbách, ako je bombastická a epická metalová hymna The Hermit Saints! Hermitage je revolučným, úžasne intuitívnym a epickým dobrodružstvom od jednej z najvýraznejších darkmetalových kapiel všetkých čias a svedectvom toho, čo vždy mali najradšej: Úprimný, emocionálny metal, ktorý nás spája aj v tých najtemnejších časoch.“

A práve úplne prvú zmienenú skladbu kapela vypustila do sveta ako ochutnávku toho, čoho sa dočkáme 26. februára 2021. The Greater Good je sondou do ľudskej nátury, do nášho správania a toho, čo niektoré rozhodnutia spôsobujú všetkým naokolo. Obzvlášť, ak ich prevedú tí, ktorí sú pri moci, lebo práve vďaka nim a ich nezmyselným rozhodnutiam trpí celé ľudstvo.

Vyššie dobro, ako sa prekladá názov piesne, je reakciou Moonspellu na aktuálne dianie vo svete. Poukazuje na všetky ohavnosti a násilie, ktoré ľudia na sebe páchajú vzájomne a na fakt, že nakoniec si za všetko môžeme sami a je len na nás, aby sme to i zvrátili. Minimálne to, čo je ešte možné zmeniť.

Fernando Ribeiro sa k novinke vyjadril: ,,The Greater Good je sociologický koncept naznačujúci vyšší úžitok zo spoločnosti než je len z jedného jedinca. Aby sme robili to, čo je lepšie a správnejšie. Nanešťastie, na základe tohto princípu sa už odohralo veľa zlého a toho, čo sa dá nazvať čistým zlom, či už to bolo zo strany lídrov alebo občanov. So ,,scenárom“, ktorý som navrhol ja a dal ho dokopy režisér Guilherme Henriques (Gaerea, Black Crippled Phoenix, Schammasch) The Greater Good naráža na hlboký kontrast našich priorít ako ľudských bytostí. Zápletka poukazuje na zápas medzi problémami, ktoré sme nikdy nedokázali alebo nechceli vyriešiť a na naše ,,starosti prvého sveta.“ Kult tela verzus africké ženy; zabíjanie nevinných verzus druhý dodatok; krása monumentov proti nechutnosti násilia. Sme zodpovední za to, čo tu vidíme. Za vyššie dobro, za najhoršie zlo. Nie je to otázka rasy, pohlavia, triedy alebo vzdelania. Je to otázka svedomia. Je to podstatný prvok, ktorým obnovujeme naše spoločenské putá, naše ľudské správanie. Len my sa dokážeme zachrániť sami pred sebou.“

Moonspell – Hermitage:
1. The Greater Good
2. Common Prayers
3. All Or Nothing
4. Hermitage
5. Entitlement
6. Solitarian
7. The Hermit Saints
8. Apophthegmata
9. Without Rule
10. City Quitter (Outro)

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←