Štyri slovenské kapely odohrajú online koncerty

Zdieľať

Situácia v kultúre sa nachádza v dlhodobom úpadku. Kluby zavreté, mnoho koncertov sa zrušilo, ľudia pracujúci v tejto oblasti bez príjmu a pomaly už na mizine. Tento stav tak likviduje všetko a kompenzácia za straty pre kultúru akosi neprišla. Teraz je to práve na fanúšikoch, či kultúra prežije a bude fungovať tak ako v minulosti alebo v nej všetko skolabuje.

Momentálne je situácia zlá a tak kapely, hudobné médiá, kluby, celý rad technikov potrebuje práve pomoc fanúšikov. Nikto nechce len plakať a naťahovať ruku s prosbou o pomoc. Práve preto vznikla iniciatíva – online koncerty Lockdown Concerts. Vystúpenia kapiel budú vysielané z klubu a divák tak tieto skvelé kapely a ich koncerty môže sledovať u seba doma. Suma, ktorá sa vyzbiera z predpredaja online lístkov, bude prerozdelená medzi kapely, klub a ďalší personál, ktorý bude prenos kapiel zabezpečovať.

Prvá svoj koncert odohrá nitriansku skupina SYMFOBIA, ktorú založil klávesák František Molnár v roku 2015. Ešte v tom istom roku vydali debutový materiál Way Of The Queen a predskakovali hviezdam ako Sabaton a Nightwish. V roku 2019 im uzrel svetlo sveta druhý a stále aktuálny štúdiový počin Smog Of Tomorrow.

Kapelu Symfobia môžeme pokojne označiť ako slovenské jednotky symfonického metalu. V jej čele sú dve speváčky. Na jednom pódiu sa počas svojej kariéry ocitli aj s menami ako Therion, Powerwolf či Arch Enemy. Vlani sa ako jediná slovenská kapela predstavili na hlavnom pódiu festivalu Masters Of Rock.

„Rok 2020 mal priniesť skupine množstvo veľkých koncertov. Turné po Česku s legendárnou skupinou Citron, v lete sme sa mali predstaviť na festivaloch Metalfest v Plzni, Ostrava v Plamenech či Topfest. Tešili sme sa aj na naše vystúpenie na Winter Masters Of Rock v Zlíne, ale kvôli pandémii, tak ako všetci, sme museli naše plány odložiť a zmeniť,“ povedal manažér skupiny Stanislav Černák a pokračoval: „Preto sme privítali takúto možnosť online koncertu pre našich fanúšikov.“

Kapela len prednedávnom oznámila zásadnú zmenu. Obľúbená speváčka Simona Janovičová sa rozhodla opustiť kapelu. Erika Strečková však neostala jedinou speváčkou v Symfobii, jej novou partnerkou sa stala Dominika Hodáňová. A práve tento online koncert, ktorý prebehne 27. novembra o 19:00 bude Dominikinou live premiérou v kapele. 

Po nich sa na pódium postaví kapela MARTUROS, ktorá vznikla v roku 2015 v Prievidzi. Založili ju speváčka Maggee a bubeník, vtedy gitarista, Matúš. Po viacerých menších vystúpeniach sa im podarilo hrať so známymi interpretmi ako Marco Mendoza, Tyr, Dragonhammer, Gutalax, Doomas, Sunrise a iní. Vo februári 2019 pod vydavateľstvom SupportUnderground vydali svoj debutový album Nameless.

Na prelome rokov 2019/2020 nastali interné komplikácie a museli sa poobzerať po novom basákovi a gitaristovi. Netrvalo to dlho a ich zostava bola opäť kompletná. Kapele tak ako mnoho ďalším nepriala súčasná pandemická situácia a tento rok musela niekoľko koncertov zrušiť. Momentálne pracujú v štúdiu na druhom albume a ako jeho predvoj zverejnili v júli klip k singlu As You Sow, So Shall You Reap. Aj túto skladbu nepochybne odohrajú 27. novembra o 21:00.

Kapelu EUFORY, ktorá otvorí sobotný hrací deň, založila bubeníčka Miriama Hodoňová v roku 2008 pôvodne ako revivalovku Def Leppard. Kapela sa vyprofilovala vlastnými skladbami a natočením prvého CD Flying Island Eufory v roku 2015 a tento rok si uvádza ako svoj „rok 0” pre skutočnú hudobnú dráhu kapely. Zostava vyhrala niekoľko amatérskych súťaží a od roku 2016 už pravidelne koncertuje na klubových i festivalových pódiách.

Svoje druhé CD Higher And Higher vydala u americkej nahrávacej spoločnosti Sliptrick Records v roku 2018. Na Slovensku sa zaradila medzi lídrov v žánri heavy/power metal. Eufory pristupuje k vystupovaniu profesionálne a neustále si svojou hrou, hravosťou a energiou rozširuje svoju fanúškovskú základňu .

Rok 2020 bol ale odlišný. Napriek pandémii odohrali 15 koncertov a takmer také isté množstvo festivalových vystúpení presunuli na rok 2021. Ďalšou zmenou bola výmena na poste basgitaristu. Dlhoročný člen Aďo Benca sa počas leta rozhodol opustiť kapelu a počas posledného letného koncertu sa stihol rozlúčiť s kapelou i publikom. Momentálne začali Eufory nahrávať svoj tretí album a tento online koncert odohrajú 28. Novembra o 19:00 už aj s novým členom Filipom Andelom (ex-Fictive Mary).

Druhá sobotná kapela MAD FREQUENCY odohrala svoj 200. koncert a pridala ešte aj 6 ďalších vystúpení, čím sa určite radí k tým skupinám, ktoré toho stihli tento rok najviac. Osemnásty rok na scéne mali osláviť novým EP Keď túlaš sa tmou a predovšetkým novým CD All Done In Vain.

Toto všetko však bude musieť počkať, pretože chalani chcú oslavovať so svojimi fanúšikmi hlavne na koncertoch a festivaloch, ktoré snáď prídu v budúcom roku a vydanie teda posunuli na neurčito.

Čo však chcú stihnúť tento rok určite, je ešte jeden koncert , a tak teda po prvý a dúfajúc aj posledný raz to bude online 28. novembra o 21:00 zo žilinského klubu SMER.

LOCKDOWN ONLINE CONCERT
27. – 28. november 2020
Klub SMER, Žilina (online)
FB udalosť
Vstupenky

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←