Maskoti v rocku a metale #1

Zdieľať

S niektorými z nich sa stretávate často, s inými len zriedka. Niektorí sa vám vybavia zároveň s menom kapely, o iných ste možno ani nevedeli. Niektorých si kapely vytvorili zámerne, iní sa svojej úlohy zhostili iba náhodou. Niektorí sú oficiálni, ďalší sa akosi nečakane stali neodmysliteľnou súčasťou živých vystúpení alebo grafík. Sú to maskoti rockových a metalových kapiel. V našom mini seriáli vám predstavíme či pripomenieme tri desiatky z nich a pripojíme bohatý zoznam ďalších.

Rosie (AC/DC)

Práve Rosie je jeden z tých maskotov, ktorí maskotmi byť pôvodne ani nemali. Ale už dlhú dobu si asi nikto nevie predstaviť koncert kapely AC/DC bez tejto gigantickej nafukovacej bábiky. Či už ju za maskota kapely pokladáte, alebo nie, faktom je, že Rosie sa počas piesne Whole Lotta Rosie na pódiách po celom svete objavovala viac než dekádu. A my veríme, že sa ešte na cestu s kapelou vyberie.

Not Man (ANTHRAX)

Príbeh maskota menom Not Man je v mnohých ohľadoch príbehom samotnej kapely ANTHRAX. Zábavný zarastený stereotyp muža je založený na jednej z gumových náprstkových bábok, ktoré je možné kúpiť si v každej newyorskej drogérii. Odkazuje na osobité, povrchné budovanie kariéry kapely v 80. rokoch či jej bizarný zmysel pre humor. Tento maskot síce nepatrí medzi najpoužívanejších, no rozhodne patrí medzi tých nesmrteľných.

Murray (DIO)

Azda iba RONNIE JAMES DIO mohol pomenovať túto záhadnú a tajomnú bytosť Murray. Diov démon je nadprirodzenou bytosťou pripomínajúcou kríženca satana a Seta. Je pozoruhodné, že sa nesnaží provokovať ako väčšina iných metalových maskotov. Nepopíja s mutantami vo futuristických baroch, nejazdí s polonahými ženami na motorke. Potichu sleduje nočný svet. Na obaloch albumov ako Last In Line či Dream Evil vyzerá skôr ako pradávny duch pôsobiaci vo svojej podstate o čosi hrozivejšie než ktorýkoľvek iný maskot.

Eddie The Head (IRON MAIDEN)

Azda najznámejší a najikonickejší spomedzi všetkých metalových maskotov. Eddie je presne ten typ maskota, s ktorým ľudia porovnávajú všetkých ostatných. Hororové výjavy, spoločenské udalosti, sci-fi, staroveká história… Pomyslite si na miesto vo svete či aspekt kultúry a Eddie s ním už bol s najväčšou pravdepodobnosťou určitým spôsobom niekedy spätý. Eddie je všade. Možno tým trochu stratil na undergroundovosti metalového maskota, no i tak celý svet túto figúrku miluje.

Violent Mind (KREATOR)

Pozoruhodným adeptom na zaradenie do zoznamu je aj Violent Mind. Maskot kapely KREATOR, ktorý sa objavil už na albume Pleasure To Kill, svoju skutočnú identitu nadobudol až v deväťdesiatych rokoch. Coma Of Souls ponúka človeku pohľad do jeho zvrátenej mysle. Postupom času sa z vojnového monštra stala divoká beštia apokalypsy, reprezentujúca groteskné stelesnenie chorej spoločnosti.

Vic Rattlehead (MEGADETH)

Niet väčšieho zla, než je nevedomosť. A práve v tom spočíva sila maskota menom Vic Rattlehead. Nič nevidí, nič nepočuje, nič nehovorí. Je prototyp zlého chlapíka, ktorého zaujíma len vlastný profit. Oblieka si oblek a hrá sa na politika. Na obaloch albumov Rust In Peace či The System Has Failed sa stretáva s jemu podobnými sociopatmi. Odráža to, čo je na svete zlé. Pripomína fanúšikom, že zatvárať oči, uši a ústa pred zlom vedie k zúfalstvu v globálnom meradle. 

Snaggletooth (MOTÖRHEAD)

Motorhead_Snaggletooth

Snaggletooth sa stal predlohou tisícke tetovaní. Maskota kapely Motörhead robí obzvlášť zaujímavým to, že to nie je tvor existujúci mimo reality tejto konkrétnej formácie. Nie je to zombie, nie je to druh démona ani inej beštie. Je to diviak s vojenskou prilbou a prepichnutými klami. Nech nalepíte či namaľujete tento výjav kamkoľvek, je monštruóznym symbolom rock n‘ rollu v jeho najdravšej forme. Rovnako ako kapela, ktorú reprezentuje, aj Snaggletooth je hlučnejší a nespútanejší než čokoľvek, čo je vo svete bežne akceptované.

Chaly (OVERKILL)

Sila Chalyho spočíva v tom, že ste ho poznali skôr, než bol maskotom. Diabolskú lebku s krídlami netopiera mal niekde načmáranú azda každý metalista. Či už to bolo za okrajom vo svojom školskom zošite, alebo na stene opustenej starej budovy. OVERKILL vzali tento nápad za svoj a v okamihu ho oživili rádioaktívnou zelenou. Od tej doby Chaly žil s kapelou Overkill tak, ako sa im to práve hodilo. Je len na vás, či ho máte radi ako jaskynnú príšeru, výsledok vedeckého experimentu alebo priemyselný symbol.

Ghost Of War (SLAYER)

Slayer_Ghost-Of-War

Napriek tomu, že ku kapele SLAYER sa neodmysliteľne viaže orol či Baphogoat z debutu Show No Mercy, skutočným maskotom kapely je Ghost Of War. Kričiaca lebka s démonicky červenými očami zdobená helmou z druhou svetovej vojny má reprezentovať temnotu patriacu ku kapele Slayer a zároveň pripomínať, že ľudstvo a hrôzy, ktoré pácha, sú skutočným diablom. Lebka, pôvodne vytvorená pre fanklub kapely, sa čoskoro stala hlavným reprezentantom nenávistného thrash metalu kapely Slayer.

Knarrenheinz (SODOM)

Na hlave má plynovú masku a v rukách zbrane. Knarrenheinz patrí neodmysliteľne k nemeckej thrashovej legende SODOM. Je symbolom ich militantnej muziky a hlavne nesie všetky charakteristické znaky tohto žánru. Posilnený nukleárnou energiou a pokrytý ostrými hrotmi je hnaný vpred túžbou po vojne a pohŕdaním ľudstvom. Rovnako ako Eddie prešiel aj Heinz rôznymi inkarnáciami, no vždy boli orientované na boj. Napriek tomu, že na prvotinách ako Agent Oragne sa len mlčky prizeral situácii, veľmi rýchlo sa z neho stal stroj na vraždenie.

Ďalší maskoti

Henry (BLACK SABBATH) – Henry, často označovaný aj ako padlý anjel lapajúci hviezdu, sa objavuje v histórii Black Sabbath už od čias albumu Never Say Die, kedy zdobil obal rovnomenného singlu.
Mad Butcher (DESTRUCTION) – Ako mnoho iných maskotov, aj bláznivý mäsiar sa dostal okrem niektorých obalov albumov aj na pódia.
Scarab Beetle (JOURNEY) – Posvätný skarabeus, prevzatý z egyptských hieroglyfov, sprevádza kapelu od roku 1980.
Painkiller (JUDAS PRIEST) – Okrídlený kyborg jazdiaci na motocykli a zachraňujúci svet. To je Painkiller, ktorý sa niekedy môže javiť ako trochu androgýnny.
Icarus (LED ZEPPELIN) – Táto postavička, ktorú vytvoril ten istý človek, ktorý stvoril aj Snaggletootha, sa nikdy neobjavila na obale albumu kapely.
Manowarrior (MANOWAR) – Nepremožiteľný barbarský bojovník v štýle Conana so žiarivými očami a tienistou tvárou, to je Manowarrior, zdobiaci väčšinu obalov tejto kapely.
Scary Guy (METALLICA) – Scary Guy asi nie je prvým, čo vám napadne, keď sa povie Metallica. Táto zábavná nedbalá kresba z dielne Jamesa Hetfielda ale určite neodmysliteľne patrí do tohto zoznamu.
Allister Fiend (MÖTLEY CRÜE) – Postavička zo snov Nikkiho Sixxa sa tiež nikdy nedostala na obal albumu. Zato si našla uplatnenie na nespočetných kusoch tričiek.
Man With The Iron Mask (QUIET RIOT) – I keď sa samotná železná maska stala časom dôležitejšou než pacient za ňou, ostáva tento maskot symbolom neustáleho spochybňovania zdravého rozumu metalistov.
Algie The Pig (PINK FLOYD) – Nafukovacie lietajúce ošípané boli jedným zo základných prvkov živých vystúpení kapely. Navyše sa Algie objavuje aj na obale albumu Animals z roku 1977.
Johnny/Baby Seal (RIOT) – Trochu bizarný antropomorfizovaný tuleň, zdobiaci obaly albumov tejto kapely v rozličných podobách.
Starman (RUSH) – Starman, ktorý sa prvý raz objavil na vnútornom obale albumu 2112, sa postupom času stal poznávacím znamením kapely a začal byť označovaný za jej maskota.
Sargent D (S.O.D.) – Nie je to len ďalšia lebka s vojenskou helmou. Je to symbol vojnových hrôz, ale aj arogantného, ignorantského postoja kapely.
OD (SACRED REICH) – OD je skratkou anglického „our dude“ a vznikol na strednej škole. Paul Stottler si čmáral a Phil Rind ho požiadal, aby nakreslil lebku s plynovou maskou a helmou. A OD bol na svete.
Korgull The Exterminator (VOIVOD) – Kyborg menom Korgull sa dokonale hodí k sci-fi konceptom kapely Voivod. Navyše sa jeho príbeh tiahne naprieč mnohými ich albumami.

Nabudúce pokračujeme ďalšou časťou s viac ako desiatkou rockových a metalových maskotov.

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←