Maskoti v rocku a metale #3

Zdieľať

Mnohé kapely sú vďaka svojmu make-upu či maskám maskotmi sami sebe. Slipknot, Ghost, Kiss či Lordi. To všetko sú kapely, u ktorých by sa vďaka ich ikonickému výzoru maskot pravdepodobne neuživil. To isté platí o obľúbenej metalovej postavičke menom Abbath. A podobne by tomu asi malo byť aj u animovaných, respektíve virtuálnych kapiel ako Belzebubs či Gorillaz. Jedna takáto kapela ale predsa svojho maskota má. Ktorá to je sa dozviete v poslednej časti nášho mini seriálu.

Deathbat (AVENGED SEVENFOLD)

Nebudeme si klamať. Tento maskot sa veľmi nevydaril. Na jednej strane sa všetkým fanúšikom kapely A7X vybaví Deathbat ako jedna z prvých vecí, no na strane druhej je lebka azda najväčším rockovým klišé. A nepomáhajú tomu ani netopierie krídelká. Práve vďaka nim sú totiž Avenged Sevenfold často obviňovaní za kopírovanie Chalyho, maskota kapely Overkill. Tak či onak, Deathbat do nášho zoznamu určite patrí.

Statuary Ape (THE BLACK DAHLIA MURDER)

Vražedná gorila, ktorá sa stala maskotom kapely The Black Dahlia Murder, sa objavuje v mnohých podobách. Závisí to hlavne od toho, kto a v akom kostýme sa na ktorom koncerte ukáže. Najzámejším prevedením je ale určite opica v športových šortkách a tielku s potítkami na zápästiach. Toto prevedenie koncertného maskota zároveň najlepšie vystihuje široký záber kapely, ktorý sa pohybuje od death metalu až po pop-punk.

Crystar (DANZIG, SAMHAIN)

Crystar slúži Glennovi Danzigovi ozaj verne. Po prvý raz sa objavil na November Coming Fire od Samhain a potom opäť na eponymnom debute Danzig. Ale i napriek tomu, že sa Crystar objavil iba na dvoch albumoch, patrí k Danzigovi doslova neodmysliteľne a zanechal po sebe veľkú stopu. Pôvodná predloha pochádza zo série komiksov The Saga Of Crystar, The Crystal Warrior, ktorá vychádzala v roku 1983 pod značkou Marvel Comics.

Facebones (DETHKLOK)

Facebones je pre virtuálnu kapelu Dethklok viac než len maskot. Vznášajúca sa hlava zdobená rohmi a hrotmi, ktorá akoby sa rozpadala a nahnívala, vystupuje na koncertoch spolu s kapelou. Okrem toho slúži kapele ako informátor a tiež sa často venuje udalostiam, ktoré sa dejú vo vnútri kapely a medzi jej členmi.

Ziltoid The Omniscient (DEVIN TOWNSEND)

Devin-Townsend_Ziltoid-the-omniscient

Ziltoid The Omniscient je pitoresknou postavičkou, ktorá vzišla z pozoruhodnej mysle kanadského hudobného chameleóna Devina Townsenda. Ziltoid sa objavil na albume pomenovanom po ňom samom. Mimozemský vládca sa v Devinovom príbehu vybral nájsť tú najlepšiu kávu. Keďže nebol spokojný s pražením na Zemi, poslal mimozemských stúpencov, aby na našu planétu zaútočili. Z2 v príbehu o tomto dlhokrkom obyvateľovi vesmíru pokračuje.

The Guy (DISTURBED)

Začalo to ako jednoduchá kresba bledej tváre na tmavom pozadí albumu The Sickness. Ale vykryštalizoval sa z toho plnohodnotný maskot, ktorý bol nazvaný The Guy. Disturbed ho opäť použili na štyroch po sebe idúcich albumoch od roku 2005 do 2015 a tiež na obale kompilácie, ktorá medzi spomínanými rokmi vyšla. Je pozoruhodné, že kapela ho na každom obale zobrazila v podstate v rovnakom kontexte, bez toho, aby sa okato opakovali. The Guy možno nie je taký všestranný ako niektorí iní maskoti, ale určite sa dá nazvať ikonickým.

Knucklehead (FIVE FINGER DEATH PUNCH)

Charakteristickým znakom tohto maskota je červený odtlačok ruky na tvári, ktorý prekrýva jedno oko. Jeho meno je síce odkazom pre zarytých fanúšikov kapely, ale vo svojej podstate osloví každého, pretože svojím výzorom dokonale odráža zvuk kapely, čo by koniec-koncov malo byť cieľom každého metalového maskota. Na rozdiel od iných súčasných kapiel, FFDP zostali k svojmu maskotovi až obdivuhodne lojálni a Knucklehead sa vďaka tomu všetkému stal asi jedným z najvýraznejších maskotov súčasnej metalovej scény.

Roy (CHILDREN OF BODOM)

Children_of_Bodom-Roy

Opäť ten povestný smrťák. Children Of Bodom mu však dali akúsi svojskú identitu práve tým, že ho pomenovali Roy. Ten im na oplátku dobre slúži na každom jednom obale, kde ho odievajú do rôznych farieb. Niekedy sa len díva do diaľky, inokedy útočí svojou kosou. Roy je zosobnením tragických udalostí, ktoré sa stali pri jazere Bodom a zároveň konkrétnym vyobrazením surovej muziky tejto formácie. Kosec od Bodomského jazera sa stal priateľom kapely na dlhú trať. Podali mu ruku na debute Something Wild a kráčali s ním až po svoj posledný album Hexed.

Heartbeast (KATAKLYSM)

Kanadská formácia Kataklysm putovala scénou celých pätnásť rokov bez maskota. To sa ale zmenilo v roku 2006 vydaním In The Arms Of Devastation. Démonická okrídlená postava Heartbeast sa po prvý raz objavila práve vtedy a už s kapelou zostala. Na albume Prevail si ju k sebe kapela doslova pripútala a odvtedy sa zmieta medzi démonickou a anjelskou stránkou ako na obale Of Ghosts And Gods.

Fiend Skull (MISFITS)

Logo lebky, ktoré sa neodmysliteľne spája s kapelou Misfits, bolo inšpirované filmom The Crimson Ghost z roku 1946. Kapela ju použila na obal svojho tretieho singlu Horror Business. Odvtedy sa tento obraz stal synonymom mena kapely. Fanklub kapely Fiend Club sa podľa tohto maskota dokonca pomenoval.

Ďalší maskoti

The Doctor (ABORTED) – Šialený doktor či jeho znetvorené obete sú vyobrazené na mnohých obaloch belgickej deathmetalovej formácie Aborted.
Legion (BLACK VEIL BRIDES) – Tento okrídlený netvor sa začal objavovať u kapely od vydania ich rovnomenného albumu v roku 2014.
Nosferatu (BLOODBOUND) – Zvláštne stvorenie, ktoré vyzerá ako kríženec upíra a škriatka, zdobí mnohé obaly tejto kapely.
Gargoyle (CRYPTOPSY) – Táto tajomná bytosť sa po prvý raz objavila na treťom štúdiovom albume kapely Whisper Supremacy.
Skanker/Running Man (D.R.I.) – To, čo vyzerá ako značka bežeckého chodníka, je maskot hardcoreovej legendy. Running Man má byť symbolom zóny, kde sa očakáva circlepit a moshpit.
Max Necro/Mr. Necro (DARKTHRONE) – Zombíka s punkovým čírom nakreslil Dennis Dread pre album F.O.A.D. Jeho fantasy-punkové dobrodružstvá môžete sledovať ešte na dvoch ďalších obálkach.
Wolfie (DEATH ANGEL) – Keď sa vlk so zvieracou lebkou na hlave objavil na obale albumu kapely po druhý raz, priznali, že je to asi maskot. Pomenovali ho Wolfie a zdobí aj najnovší Humanicide.
Hooded Killer (THE DOG) – Maskota vymyslel spevák kapely, ktorého fascinuje americká kultúra a symbolizmus. Na ich základe údajne vytvoril postavu útočníka v maske.
Dr. Philthy (EXHUMED) – Ďalší vraždiaci doktor s motorovou pílou, ktorý sa objavil v roku 1998 na albume Gore Metal. No meno dostal až vtedy, keď sa ktosi zo štábu začal za túto postavu prezliekať.
Skull (THE GRATEFUL DEAD) – Bob Thomas vytvoril ikonickú lebku už v roku 1969, ale až v roku 1976 sa dostala na obálku koncertného albumu Steal Your Face. Vtedy sa zapísala do rockovej histórie.
Drunk Bunny (GREEN DAY) – Tento maskot ma na Facebooku tisícky vlastných fanúšikov a publikum ho vždy vrelo vítalo na pódiách, kde kapela koncertovala.
Venus (INGESTED) – Toto monštrum z obalu Surpassing The Boundaries Of Human Suffering sa podobá na nejakú formu dinosaura. Časom však naberal čoraz ľudskejšiu podobu.
Fire Skull (THE OFFSPRING) – Špekuluje sa, či je Fire Skull inšpirovaný komiksom Ghost Rider. Isté ale je, že odkedy sa objavil na albume Conspiracy Of One (2000), stal sa obľúbencom fanúšikov tejto kapely.
Pinhead (RAMONES) – Kužeľovitá hlava a špicaté uši. Pinhead bol inšpirovaný filmom Freaks z roku 1932. V jeho maske sa na pódiu s kapelou objavili aj Madonna a Deborah Harry.
Ben Wrangle (WITCHERY) – Meno kreslenej kostry Ben Wrangle je odvodené zo švédskeho slova benrangel, čo znamená kostlivec.

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←