Maskoti v rocku a metale #4 (SK/CZ mini špeciál)

Zdieľať

Rockoví a metaloví maskoti sú v značnej miere svetový fenomén. Na slovenskej a českej scéne sa hľadajú len veľmi ťažko. Niektoré kapely síce používajú na svojich albumoch podobné motívy, no za maskotov ich neoznačujú. Nedávajú im mená ani konkrétnu identitu. Napríklad rytier na obaloch albumoch Knightmare či anjel na obaloch u formácie Anthology. A asi by sme takých našli omnoho viac. A súčasné rockové a metalové kapely v Česku a na Slovensku, ktoré by sa za svojich maskotov „priznávali“? Pár ich predsa len je.

Skating Man (ACID FORCE)

Zombie postavička s dlhým vyplazeným jazykom a nábojnicovým pásom prehodeným krížom cez hruď oficiálne meno síce nemá, ale páni z kapely ju volajú Skating Man a nálepke „maskot kapely“ sa tiež nebránia: „Chceli sme na EP Towards The Nuclear Load postavu, ktorá by nahrávku vystihovala. Obal nám nakreslil grafik Lucky. Postava sa uchytila a na album Atrocity For The Lust sme ju použili tiež, ale tentokrát v prevedení od Andreia Bouzikova.“ Kapela si síce ešte nie je istá, či bude Skating Man zdobiť aj ich ďalší obal, ale údajne je to veľmi pravdepodobné.

Kazimír (CATASTROFY)

Mladá thrashová formácia Catastrofy má svoj zbojnícky vesmír ozaj prešpekulovaný. Jeho ústrednou postavou je maskot kapely – zbojník Kazimír. Svalnatý outsider, ktorý je zároveň legendou. Meno dostal rýdzo slovanské. Znamená „ten, kto kazí mier“, čo je pre zbojníka ako uliate a navyše pekne ladí s názvom kapely. Pri prvom albume Zbojnícky tanec sa Catastrofy rozhodli nechať vizuálnu identitu svojho maskota v úplnej anonymite. Chceli vraj prevetrať fantáziu svojich poslucháčov. V booklete druhej dosky Besnota už ale jeho kresby nájdete.

Bubák (ELÁN)

Modrá rozkmitaná guľôčka s podnapitými očami a vyplazeným jazykom. Azda najznámejší maskot slovenskej rockovej, respektíve bigbítovej scény. Bubák vznikol v roku 1981 a jeho tvorcom je Alan Lesyk. Debut Ôsmy svetadiel, ktorý vyšiel v tom istom roku, však ešte nezdobil. Objavil sa až o rok neskôr na druhom albume kapely Nie sme zlí. Odvtedy je ho možné v nejakej forme nájsť takmer na každom albume kapely.

Sid Drake (SNOVONNE)

Všestranne nadaná, talentovaná rodáčka zo Slovenska Snovonne sa maskotmi od samého začiatku doslova obklopuje. Bezhlavá figurína Christine, ktorá bývala kráľovnou, a jednooký medvedík Simon ju už na posledných koncertoch nesprevádzali. Bábika Sally, ktorá charakterizuje najnovší štúdiový počin The Child And The Bitch, je zatiaľ iba nováčik. Preto za nasignifikantnejšieho maskota kapely možno pokladať klauna Sida Drakea, čo potvrdila aj samotná umelkyňa: „Sid vznikol k albumu Nightmare Bride ako symbol mojich nočných môr, za ktoré som sa vydala. Odvtedy nosím meno Snovonne Drake.“

Brniansky drak (TITANIC)

Asi si už nikto z nás nevie predstaviť obal albumu českej heavymetalovej legendy Titanic bez povestnej príšery. Priznám sa, že som sa vždy na toto stvorenie pozeral, ako na nejakého mutanta, ktorého vyvrhol oceán. Očividne som bol ďaleko od pravdy. Zdeněk Černý totiž v jednom z rozhovorov povedal: „Dráčik na obale ku kapele patrí a vždy patril. V budúcnosti to nebude inak. Je to náš brniansky drak.“

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←