Názory sa na internete líšia a ja sám neviem celkom dobre posúdiť, či je Kult Kurev tretím dlhohrajúcim albumom kapely BAJONET alebo ide o ich prvé EP. V každom prípade toto dielo, ktoré prišlo na pulty začiatkom decembra 2020 pod štítkom Support Underground, ukrýva štrnásť skladieb. Poviete si, že je to celkom dosť. A aj sa to tak navonok javí. Piesne sú totiž rozdelené na dve CD. Ale potom človek zistí, že celkový hrací čas týchto dvoch diskov je necelých dvadsaťpäť minút. Dokopy.
Z mne neznámeho dôvodu chýba na fyzickej kópii CD hovorený Prolog. Prvé CD s podtitulom Kruh krve teda začína takmer trojminútovým Introm. Taký príjemný a harmonický hudobný materiál som nečakal. Ale veľmi sa nezasnívajme, pretože Vypráskanej kov vytrhne zo zádumčivej nálady hneď z úvodu spevákovým surovým zaručaním. Kratučká pieseň sa veľmi nečakane prehupne do rytmického riffu a ani sa človek nenazdá a už počúva Píči kyseliny. Surovú skladbu s veľmi vydareným sólom. Matička válka začína hovoreným slovom – tentoraz v angličtine – a následne prejde do ďalšej pomerne krátkej thrashovej nálože s veľmi peknou výraznou basou.
Podobne vykúka basa aj v Pytle krve a sraček. V tejto skladbe treba pochváliť aj sólovú gitaru a minimálne oceniť náznak melodického spevu. Na prvom CD je možné nájsť ešte dve skladby. Necelú minútku trvajúcu Stínadla a najzaujímavejšiu Uveďte mrtvé. Celková atmosféra tejto skladby je čímsi iná. Napätejšia, epickejšia. Výnimočná.
Na tomto mieste meníme červené CD za hnedé a z Kruhu krve padáme do Kruhu hoven. Archanděl Krematorsk do neho poslucháča uvedie recitáciou o zápachu výkalov do neutíchajúceho gitarové riffu. Len tie bicie sa mi tu zdajú akési zmätočné. Akoby kapela omylom do skladby šupla stopu z nazvučovania bubnov. Ale keďže táto skladba má (ako jediná na albume) takmer štyri minúty, napokon sa stihne rozvinúť do veľmi vydareného thrashového kúsku. Kým si túto príjemnú zmenu poslucháč uvedomí, už sa topí v skladbe Řeka Chcanek. Podobne nemilosrdné naháňačky sú aj Francouzká sekyra a Rekrucifikace (s pekným sólom a akýmsi uťatým koncom). Řeku Chcanek vystrieda opäť hovorené slovo titulnej piesne Kult kurev, pre zmenu vo francúzštine, na ktoré nadviaže kapela energickou piesňou s najlepším speváckym partom, aký na celom albume nájdete. A to po stránke melodiky, rytmiky, textu aj harmonického podkladu. Album uzatvára Outro s podobne príjemným inštrumentálnym materiálom, aký nás privítal v Intre. I keď Outro je azda o čosi intenzívnejšie.
Či CD alebo EP, na tom vlastne nezáleží. Vôbec mi nevadí, že polhodinu hudby rozdelila kapela na dva disky. Práve naopak. Tento nápad ma celkom zaujal. A po grafickej stránke nemám albumu čo vytknúť. Kult Kurev vo mne zanechal zmiešané pocity skôr po hudobnej stránke. Páči sa mi, ako kapela poprepájala mnohé skladby dokopy. Napriek tomu na mňa album ako celok nepôsobí kompaktne. Páči sa mi na ňom kopa konkrétnych kratučkých momentov v už aj tak dosť kratučkých skladbách. Niekde vystrelí pekná basa, inde zaznie vydarené sólo a niekde očarí riff alebo rytmus. Zvukovo sa mi ale celá nahrávka zdá tak trochu rozmazaná.
HODNOTENIE