Aký je nový Alestorm pod prekliatím krištáľového kokosu? (recenzia)

Zdieľať

Pohodlne sa posaďte, otvorte si fľašu kvalitného rumu, zapnite si nový ALESTORM a so zatvorenými očami sa nechajte unášať divokými morskými vlnami na lodi týchto škótskych pirátov. Kapitánov kurz: poriadne veľa zábavy, metalu a rumu.

Už od prvých zverejnených skladieb som vedela, že Curse Of The Crystal Coconut bude ďalším skvelým zárezom do zbierky skupiny. Nestavili iba na svoju klasiku s vtipnými príbehmi interpretovanými v textoch, no došlo i k pridávaniu nových prvkov do tvorby ako takej. Na oboch poliach sa teda diali veľmi zaujímavé veci. Dokonca tu tentokrát nájdete hneď niekoľko typov rôznych skladieb, vrátane balád a heroických piesní.

Najskôr by som vypichla niekoľko skladieb, ktoré má zaujali hlavne textovou časťou až tak, že som si o niektorých aspektoch čosi pohľadala. Prvou z nich je pre mňa jednoznačne Fannybaws, druhá pieseň v celkovom poradí na albume. Pri tak krásne vykreslenom príbehu nebojácneho piráta, ktorý porazil strašnú chobotnicu, čo terorizovala moria a ešte dokázal zvíťaziť aj vo vojne s Vikingami, ma zaujímalo, či je aspoň ten pirát reálny, hoci príbeh isto nie.

Nakoniec som sa iba z definície v slovníku dozvedela rôzne významy slova fannybaws. A jeden bol vtipnejší ako druhý. Medzi inými výrazmi tam bolo, že ide o nadávku, niečo ako bastard, pochádzajúcu z Glasgowa, ale dobre rozšírenú všade v Škótsku. Ďalšia ,,poučka“ charakterizovala fannybaws ako zloženinu dvoch slov baws (semenníky) a fanny (vagína).

Kapela však naozaj trochu čerpala pri tvorbe textov aj z reálnych vecí. Pokiaľ by ste to nevedeli, Tortuga skutočne existuje. Je to ostrov v Karibiku prislúchajúci k Haiti a skutočne sa spája s pirátmi. Minimálne minulosť má spoločnú s týmito morskými zbojníkmi. V sedemnástom storočí totiž tento kus zeme obývali hlavne piráti. Takže nie je prekvapením, že sa ako ich raj Tortuga objavila aj u Alestrom.

alestorm

Po hudobnej stránke na albume COTCC nájdete tradičné prvky, bez ktorých by už Alestrom ani neboli Alestorm. No páni piráti sa dali aj na experimentovanie, čo v niektorých momentoch znelo až podivne. Napríklad v skladbe Tortuga, kde okrem spevu Christophera Bowesa nájdete aj rap Captaina Yarrfacea, ktorý mi tam veľmi škrípal. Po viacerých počutiach za sebou sa mi svojou inakosťou pieseň začala páčiť, no pri prvom posluchu som zostala najskôr v nepríjemnom šoku. Jednoducho v nej postrádam pravý punc Alestromu.

V, dajme tomu polo-balade, Zombies Ate My Pirate Ship sa objavili hneď dve novinky. Prvou bola píšťalka v intre skladby, ktorej tóny ju neskôr aj uzavreli. Druhou zase refrén zaspievaný jemným, pomerne vysokým ženským vokálom, ktorý na chvíľu vystriedal Bowesov drsný pirátsky spev. V Call Of The Waves zase pribudli husle, nástroj, aký som si zatiaľ nikdy u Alestorm nevšimla, ale opäť krásne zapasoval do zvyšku.

Okrem toho pribudli nejaké elektronicky zneujúce prvky, zrejme výsledok pohrávania sa so samplami, ktoré mi napríklad pri skladbe Wooden Leg Pt. 2 (The Woodening) pripomenuli hudbu zo starých počítačových hier. V tejto piesni v úvode pribudol aj jeden nehudobný, no tiež perfektne sa hodiaci prvok – ťukanie drevenou nohou o dosky paluby lode. To sa objavilo hneď v úvode piesne venovanej práve tomuto medzi pirátmi veľmi obľúbenému druhu protézy za stratenú končatinu.

Tentokrát na albume nájdete snáď všetko od vtipných opileckých piesní cez heroickú vec o Fannybawsovi až po baladu, ktorá uzatvára celý album. Pri poslednom kúsku Henry Martin sa skupina inšpirovala ľudovou piesňou svojej rodnej škótskej hrudy o Henrym Martinovi pochádzajúcej zo 17. storočia. Príbeh hovorí, že Henry bol najmladším z troch súrodencov, pričom jeho bratia boli piráti a neskôr sa k nim pridal aj on sám. Nakoniec Henryho zabili na rozkaz anglického kráľa Henricha VIII.

Curse Of The Crystal Coconut je zmesou starého dobrého Alestormu vylepšeného o niekoľko nových prvkov, ktoré vás – možno až na ten rap – určite nesklamú. Škótska pirátska posádka nám zase raz dokázala, že si dokáže kormidlo držať poriadne pevne v rukách a táto jej novinka vás zaiste dostane do kolien. Či to bude zo všetkého toho rumu, ktorý popri jej počúvaní stihnete vypiť, alebo len od smiechu z vydarených textov.

HODNOTENIE

hodnotenie recenzia prorocker

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←