Čo ste ešte (ne)vedeli o Sabaton a Avatar

Zdieľať

Už o chvíľu sa k nám opäť dostavia SABATON, ktorí tentokrát do svojho tanku pribrali AVATAR. Obe kapely si budeme môcť vychutnať 24. augusta v bratislavskom NTC. No kým príde deň D, dajme si zopár rýchlych zaujímavostí o oboch týchto zoskupeniach.

Sabaton:

  1. Keď kapela vznikla, ich vokalista Joakim Brodén bol pôvodne klávesák. Spievať začal až po niekoľkých skúškach a nakoniec to vyústilo do toho, že nasledujúcich šesť rokov Joakim zastával post speváka aj klávesáka.
  2. Basgitarista Pär Sundström je licencovaný pyrotechnik. Počas prvých rokov fungovania skupina používala pyrotechniku a Pär ju počas koncertov kontroloval pomocou rôznych pedálov a vypínačov.
  3. Bubeník Hannes Van Dahl je už členom Sabatonu nejaký ten piatok. Ale počas svojich prvých koncertov s nimi bol drum tech pre zaskakujúceho bubeníka Snowyho Shawa.
  4. Tommy Johansson, gitarista, ktorý je posledným prírastkom do kapely, so svojou kapelou hrával covery skladieb Sabatonu. To bolo predtým, než sa neskôr stal oficiálnym členom.
  5. Druhý z gitaristov Chris Rörland kedysi pracoval na post produkcii videí a rôznych efektov. Okrem toho je aj dizajnér, pričom výsledkom jeho práce v tejto sfére je niekoľko obalov albumov rôznych hudobníkov i nejaké logá pre rôzne značky.
  6. Pôvodne vôbec nemali skladby o vojne a neuberali sa týmto smerom. Prvotne začínali skladbami inšpirovanými napríklad Pánom prsteňov. Toto sa však zmenilo v momente, keď Joakim Brodén napísal skladbu Primo Victoria. Tá sa ukázala ako zlomová v ich ďalšom smerovaní. Vtedy sa inšpiračne chytili Spielbergovho filmu Zachráňte vojaka Ryana a čo nasledovalo, už všetci dobre vieme.
  1. Pre tematiku svojich skladieb sa nie raz stalo, že ich mýlne označovali či označujú za nacistov, čo nie je pravda. Texty súvisiace s vojnou im však v začiatkoch spôsobovali problémy napríklad pri pokuse urobiť koncerty v Nemecku, kde je do dnes v mnohých ohľadoch téma vojny tabu. Vlny ,,odporu“ sa však nedvíhali iba tam, ale zastihli ich aj doma, keď v roku 2012 vydali konceptuálny album Carolus Rex o vzostupe a páde stredovekej švédskej ríše. Za toto zožali vlnu kritiky od ľavicovo ladených ľudí, ktorí si o nich okamžite mysleli, že sú pravicovými nacistami iba preto, lebo spievajú o vojne. Toto však, samozrejme, nie je pravda.
  2. Ako to bolo s ich ikonickým tankom na pódiu, bez ktorého si ich koncert už ani nevieme predstaviť? Idea tanku prišla už niekedy okolo roku 2009, ale k jej realizácii došlo až v roku 2015. Od toho momentu je ich neoddeliteľnou súčasťou.
  3. Okrem štandardného merchu je u Sabatonu možné nájsť napríklad skladačku tanku v štýle Lega, doskovú hru, spodné prádlo a iné špeciality.
  4. V domovskom Falune kapela usporadúva každoročne festival Sabaton Open Air Festival, ktorý je už tradíciou. Okrem neho majú ešte aj Sabaton Cruise, plavbu loďou.

Avatar:

  1. Pred zmenou mena si hovorili Lost Soul.
  2. Skupina existuje od roku 2001 a jej tvorba sa dá rozdeliť na niekoľko etáp. V počiatkoch hrali čistý death metal, kde by ste asi márne hľadali čisté časti vo vokáloch speváka Johannesa Eckerströma. Tie začal viac používať až v roku 2009. Taktiež nemali alter egá ani nepoužívali make up či kostýmy.
  1. Kapela sa vyvýjala hudobne, ale aj štýlovo a dnes u nich už notoricky známe kostýmy a alter egá prišli na scénu až v roku 2011. Dva dni pred dušičkami sa Johannes prvýkrát ukázal so svojím ,,šaškovským“ make upom aj v kostýme. Tento jeho krok sa v premiére nestretol s dobrým ohlasom. Bol to však začiatok druhej éry skupiny, ktorá priniesla albumy Hail The Apocalypse a Feathers & Flesh. Vtedy sa začali viac dostávať do povedomia metalovej verejnosti.
  2. Tretia éra prišla s albumom Avatar Country v roku 2018. Došlo k hudobnému posunu, ale aj urobeniu nového konceptu, tzv. Kungan, čo je po švédsky kráľ. Kráľom sa stal hlavný gitarista Jonas Jarlsby, ktorého sme mohli odvtedy na plagátoch a vo videách vidieť sedieť na tróne. Johannes plnil funkciu dvorného šaša. No a kráľovstvo? Ako inak, Avatar Country.
  3. Na koncepte Avatar Country kapela vytvorila celý príbeh vymyslenej krajiny a film vyskladaný z klipov k jednotlivým skladbám albumu, ktorý nazvali Legend Of A Avatar Country: A Metal Odyssey.
  1. Na oficiálnej stránke kapely nájdete vstupnú bránu do Avatar Country. Počas éry AC tu bolo možné za poplatok získať občianstvo s certifikátom originality aj spolu s fyzickou kópiou pasu, ktorý umožňoval vstup do Avatar Country a za chodenie na koncerty sa tu dali získavať víza aj pečiatky.
  2. Každý názov skladby na albume Avatar Country obsahuje v sebe slovo king.
  3. S príchodom albumu Hunter Gatherer v roku 2020 prišiel koniec éry Avatar Country a skupina sa posunula v tvorbe ďalej.

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←