Amorphis a Sólstafir u nás vystúpia už o pár dní na západe aj východe

Zdieľať

Naposledy sa Fíni AMORPHIS u nás zastavili v roku 2019. Už o niekoľko dní sa vrátia, aby predviedli aktuálny album Halo v rámci Halo European Tour. Možnosť vypočuť si ich dostane ako západ, tak aj východ Slovenska. Vo štvrtok 9. novembra zahrajú v košickom Collosseu a v piatok 10. novembra si ich budeme môcť vychutnať v bratislavskom MMC. Spolu s nimi sa k nám po čase vrátia aj Islanďania SÓLSTAFIR. Treťou kapelou oboch večerov budú LOST SOCIETY.

Amorphis je šesťčlenné zoskupenie z Fínska. Vznikli v roku 1990 pod menom Disgrace a pôvodne začínali v deathmetalových vodách, neskôr z nich prešli na žánrový mix, v ktorom sa nájde aj progressive či folk. Zatiaľ majú na konte 14 štúdiových albumov, pričom najaktuálnejší je Halo z minulého roka. Ich tvorba je známa tým, že je nabitá emóciami a silnými príbehmi.

Čím sú Amorphis zaujímaví:

  1. Stali sa jednou z prvých fínskych kapiel, ktoré mali turné po celom svete.
  2. Keď v roku 1994 nahrali album Tales From The Thousand Lakes, nahrávka v tom čase získala titul prvej fínskej nahrávky s medzinárodným úspechom.
  3. Ich skladba Divinity bola v roku 1998 použitá ako soundtrack ku hre Starcraft: Brood War a Death Of King v roku 2014 ku hre Nordic Warriors.
  4. Singel House Of Sleep skomponovali v roku 2007 k hororu Silent Hill: Origins.
  5. V roku 2017 v spolupráci s členmi Nightwish vydali EP The Bee, pri tvorbe ktorého sa inšpirovali fínskou národnou epickou básňou Kalevala. Tá im poslúžila ako inšpirácia už viackrát.

Na studenom severe zostaneme aj s ďalšou nemenej výraznou bandou, ktorou sú Sólstafir. Kapela pochádzajúca z Islandu vznikla v roku 1995. Pôvodne hrali black metal, neskôr post metal. Ich tvorba je veľmi atmosféricky ladená, pri každej skladbe má človek zimomriavky, aj keď nerozumie islandským slovám. Zároveň sa vymykajú zaužívaným konvenciám v tvorbe – darmo by ste u nich hľadali ,,tradičné“ zloženie skladby s opakujúcim sa refrénom a podobne. Práve to je to, čo ich robí jedinečnými a vytŕčajúcimi z davu.

A čo ešte?

  1. Vo videách Sólstafiru možno bližšie vidieť prírodu ich domova – Islandu.
  2. Sólstafir je v islandčine pomenovaním slnečných lúčov.
  3. Nápad s ťahaním rakvy vo videu ku skladbe Fjara (Pláž) prevzali z filmu Django. Dievča, ktoré ťahalo truhlu v klipe skupiny, ju ťahalo reálne.
  4. Počas natáčania Fjary exbubeník Guðmundur Óli Pálmason riskoval život, keď vyťahoval zhruba sedemdesiat kíl vážiacu rakvu sám z rieky len zhruba päť metrov od vodopádu.
  5. Keď hrali black metal, ich heslom bolo: Anti Christian Icelandic Heathen Bastards – Antikresťanskí islandskí pohanskí bastardi.

Trio dvoch západno-východných večerov u nás uzavrú Lost Society. Oproti zvyšku pomerne mladá skupina pochádzajúca z Fínska vznikla v roku 2010. Žánrovo boli pôvodne thrash metal, neskôr zmutovali na metalcore s prvkami rôznych metalových subžánrov ako napríklad nu metal. V roku 2012 sa zúčastnili Global Battle Of The Bands organizovanou hudobným vydavateľstvom Nuclear Blast, kde vyhrali fínsku kvalifikáciu a postúpili do londýnskeho finále.

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←