Symfobia vydáva klip k titulnej skladbe albumu, upozorňuje na závislosti

Zdieľať

Slovenská kapela SYMFOBIA mala v týchto dňoch končiť dve české turné s kapelami Citron a NoControl a pomaly sa pripravovať na letné festivaly. Súčasná situácia s pandémiou nového koronavírusu im tieto plány zmarila.

Symfonici však pracovali aj na novom videoklipe a koncertné vákuum vyplnili ďalším vydareným obrazovým materiálom ku titulnej skladbe Smog Of Tomorrow zo stále aktuálneho albumu, ktorý vyšiel v marci 2019.

Symfobia spolupracovali už s osvedčeným triom – kameramanom Jakubom „Točičom“ Chochulom, režisérom Vladimírom „Valom“ Kozaňákom z Nitry a scenáristom Vladimírom Dubeňom, ktorí sa podieľali aj na predošlých videoklipoch ku skladbám Bury It a Flowing Down.

Prečo sa videoklip ku titulnej skladbe druhého albumu točil až po roku od jeho vydania? „Chceli sme ho urobiť už dávnejšie. Minimálne rok sme o tom hovorili, ale nakoniec sme sa vždy rozhodli pre videoklip na inú skladbu, vždy z iného dôvodu. Každopádne, naši fanúšikovia si ju stále pýtali, čiže sme vedeli, že ju určite raz urobíme,“ prezradila s úsmevom jedna zo speváčok kapely Erika Strečková.

Klip sa natáčal na troch miestach počas dvoch dní. Najskôr sa točilo v Kultúrnom dome v Šali, odkiaľ pochádzajú vydarené zábery s kapelou. Lezecké zábery sa točili na Zobore na dvoch menších skalách dookola.

„V klipe to vyzerá, akoby sme zdolávali veľkú skalu,“ zasmiala sa Erika. Ako ďalej prezradila, točenie lezeckých záberov bolo veľmi príjemné a aspoň si všetci trošku zašportovali.

Z klipu sa môže zdať, že natáčanie bolo adrenalínové, prípadne nebezpečné. „Celý čas bol s nami skúsený horolezec Rasťo Kaňa, ktorý zdolal kopce ako Mont Blanc, Elbrus, Ararat či Kazbeg. Čiže pri ňom sme sa naozaj obávať nemuseli ničoho. Všetko nám vysvetlil a dával na nás veľký pozor,“ povedala Erika.

Skladba Smog Of Tomorrow je taký malý paradox. Niekto by možno čakal, že podľa zvolených tém druhého albumu Symfobia či temného bookletu bude titulná skladba o nejakej kritike spoločnosti. No nie je to tak.

„Táto pieseň je o povzbudení konať správne, aby sa nám tu spolu žilo lepšie. Myslím, že každý si z tej skladby vie nájsť to svoje, pretože je tam veľmi veľa odkazov a nedá sa povedať jednoslovne, o čom skladba je. Avšak smog zajtrajška vnímame ako zrkadlo našich temných stránok. V našich textoch hovoríme o momentálnych globálnych problémoch, doposiaľ sme ale ešte ani v jednom texte nespomenuli závislosť na niečom či niekom, pritom je to veľmi dôležitá téma, o ktorej treba hovoriť. Preto sme boli radi, keď nám náš filmársky tím oznámil, že chce spojiť túto tému s naším textom,“ vysvetlila Erika.

Simona Janovičová sa vo videoklipe prezentuje ako človek závislý od alkoholu a drog. „Je to také zvláštne, že práve ja, čo v bežnom živote odmietam aj tabletku proti bolesti hlavy, som obsadila rolu závisláčky od tabletiek, drog, alkoholu… Samozrejme, nik z nás nemôže tvrdiť, že „toto sa ma netýka“, alebo „mne sa to stať nemôže“. Ako som si to mohla v klipe vyskúšať, určite nechcem zažiť pocit, že strácam kontrolu nad vlastným životom. Že to už nie som ja, kto o ňom rozhoduje. Viem si predstaviť, aké je ťažké túto úlohu získať späť. Našťastie, sú medzi nami ľudia, ktorí pomáhajú,“ vyjadrila sa Janovičová ku svojej úlohe v najnovšom videoklipe kapely.

Obe speváčky sa však zhodujú, že aj napriek neveselej téme skladby je samotné natáčanie videoklipov zábavné a prináša kopu vtipných a nezabudnuteľných momentov. „Predstavte si, že máte vypeckovanú hudbu na celú sálu v kultúrnom dome a príde za vami nejaký pán, že či by sme to nemohli stíšiť, pretože vedľa majú baptisti omšu. O ďalšiu pol hodinu, práve keď sa točia zábery s bubeníkom, ktorý do toho práši o stošesť, príde za vami ďalší pán, že dokedy tu budeme, pretože nad nami majú šachový turnaj a nemôžu sa sústrediť. Hold, metal si nevyberá,“ zakončila so smiechom Erika.

Zdroj: Stanislav „Stillborn“ Černák

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←