PAČESS: Plán bol vydať Zoigl iba na LP a následne poslať hlavného hrdinu na ďalšiu pivnú cestu

Zdieľať

Česká formácia PAČESS vydala ešte v roku 2019 počin Zoigl, ktorý má potenciál zaujať po všetkých možných audiovizuálnych stránkach. Tento rok sa rozhodli materiál z vinylu preniesť aj na CD. My sme na sklonku roka ešte stihli vyspovedať frontmana tejto formácie Pačessa, ktorý nám sebe vlastným nonšalantným spôsobom prezradil všeličo ohľadom albumu Zoigl aj čo-to o plánoch kapely do budúceho roku. Môžeme sa tešiť aj na albumovú novinku?

Prečo ste sa skoro rok po vydaní albumu Zoigl rozhodli, že toto dielo dáte fanúšikom aj v CD podobe? Respektíve, prečo ste obe verzie nevydali naraz?
Ahoj, zdravíme na Slovensko. Plán bol vydať Zoigl iba na LP a následne poslať hlavného hrdinu na ďalšiu pivnú cestu. Ale počas covid krízy som sa vydal do pivovaru U Fleků, pretože krčmy a pivovary v centre Prahy na tom neboli práve najlepšie. A po ceste späť som spomínal na stretnutie a rozhovor s tamojším sládkom, a v hlave sa mi mihotal nápad. Vymyslel som príbeh, zavolal Chymusovi, Paramobvi a ostatným. Tí mi povedali, že som šialený a za týždeň a niečo sme už natáčali skladbu Chramosil v štúdiu.

Urobili ste CD o niečo iné práve pre ten časový rozostup medzi verziami? 
Pretože Zoigl vyšiel iba na LP a občas niekto smútil, že by chcel CD, tak sme skladbu Chramosil pridali práve k trom dejstvám zo Zoiglu a nahrali staršiu skladbu a ešte pridali jeden živák, aby ten materiál bol plnohodnotnejší.

Môžete našim čitateľom priblížiť symboliku albumu? Keď človek počúva album a pozerá si obal, vidí a cíti mnohé vplyvy. Hráte black metal, vo vašej tvorbe (či už hudobne, alebo vizuálne) cítiť motívy stredovekého folku a pohanstva, ale aj náboženské motívy a citáty. Je album Zoigl koncepčný? Aká je jeho téma?
Všetky albumy boli doteraz koncepčné. Na druhom, ktorý som nazval Trapista, som vytvoril postavu pivovarníka, ktorý je vskutku švárny junák. No a ten sa od kláštora trapistov presunul do inej zeme, kde sa toho odohráva pivne tiež veľmi veľa. Môj hrdina v krčme stretne vševedka… No a celý príbeh môžete dopočúvať na LP Zoigl, kde sme mu venovali hovoreným slovom asi dvadsať minút.
Hudobné vplyvy sú tu markantné a asi ich nemá zmysel rozoberať. Ovplyvňuje nás mnoho muziky a napríklad aj hostia v podobe spevákov na prvých dvoch doskách sa zaslúžili o isté znenie a tvár našej hudby.
Symbolika, to je u mňa veľká téma! Všetky dosky sú prepletené istou symbolikou. Náboženská? Pohanská? Stredovek? Áno, to by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Pravdou je, že ma tieto motívy ako v textoch, tak v hudbe baví predhadzovať, ale skutočnosť je iná. Odhaliť to nie je zložité a vôbec v tom nie je žiadna konšpiračná teória. Citátov sa v minulosti mnoho teda neobjavilo, ale aby som neklamal, tak spomeniem Rehoľu sv. Benedikta alebo pár veršíkov z maľby v hostinci U Pinkasů, ktoré je možné počuť na albume Trapista.

A čo samotný názov? Zoigl a pri verzii na CD Zoigl:Zugabe. Z akého jazyka pochádzajú tieto slová a čo znamenajú? Aký je rozdiel v názve vinylu a CD verzie?
Názov Zoigl je z nemčiny. A čo to znamená? Je to pivo. Pivný štýl. Spôsob, akým sa varí v istej lokalite. Aj to sa dá dozvedieť počúvaním nášho albumu či prečítaním textov. Kto nemá trpezlivosť, tak iná literatúra či osobná skúsenosť z Horného Falcka, alebo nedajbože Google.

Prečo ste vlastne vypustili z CD verzie Zoigl (Slovem mluveným)?
Vyšlo to zo situácie. Na tom CD už by toho bolo nemálo a nechali sme to naozaj iba ako takú rozprávku z vinylu. Myslím, že už sa to objavilo na YouTube a pokiaľ nie, hodláme to natočiť ako večernú chvíľku s knihou pri krbe.

Na CD ste pridali jednu live verziu, jednu novinku a jednu reedíciu. Prečo ste si vybrali pre koncept CD práve pieseň Černý šat oblékám?
Táto skladba sa, neviem prečo, stala obľúbenou na koncertoch a nejako sme cítili, že by ju mala nahrať súčasná zostava, teda živý bubeník a partia šikulov. Myslím, že svojrázny prejav speváka Ing. T. F. Hanzla či ladné a ladiace gitarové trilky Kubíka, inteligentná opitosť čiernobielych klapiek bádateľa Čedra a sústavná temná prítomnosť Parambucha musela byť prosto zaznamenaná. Kúzlo tohto prchavého okamihu mohlo vyprchať, a to sme nemohli dopustiť.

K novinke Chramosil ste vydali lyric video. Nechystáte aj nejaký videoklip?
Videoklip sme pri prídavku skrátka nestihli. Ide tiež o to, že teraz sa veľmi podobné aktivity nedarí realizovať. Nikto nevie, čo sa bude diať. Odložili sme tri koncertné turné a zrušili nám niekoľko festivalov. Počkáme, čo nám prinesie rok 2021 a snáď sa podarí natočiť aj nejaký klip k novej doske.

Spomínaš novú dosku. Môžeme sa budúci rok tešiť na hudobné novinky z vašej dielne?
Kapela pripravuje novú dosku. Jesenný lockdown dal vzniknúť siedmim autorským skladbám a jednému coveru. Demonahrávky sú ako-tak hotové. Texty a obal tiež a v polovici decembra začíname točiť nový album. Prezradím, že to bude tentoraz trochu iné. Album nebude úplne koncepčný a hudobne, textovo aj v aranžmánoch má prsty úplne celá kapela. V istej chvíli sme dokonca skladali čiastočne kolektíve v skúšobni. To sa mi nestalo asi pätnásť rokov a bolo to skvelé!

To sú skvelé správy. Kým bude ale novinka hotová, vráťme sa na chvíľu k aktuálnemu albumu. Aké sú vlastne ohlasy fanúšikov? Obe verzie sú dostupné na internete. Ktorá z nich im viac prirástla k srdcu?
Podpora fanúšikov je skvelá. Na turné k LP Zoigl sa predávali dosky, CD aj merch a fanúšikovia nás milo prekvapili naprieč celou republikou. Zugabe sme už koncertne podporiť vďaka súčasnej situácii nemohli. Tu sú predaje horšie. Na internete sa tiež niečo predalo a reakcie na Zoigl stále prichádzajú. Fetišisti si medlia ruky pri LP, iní pri CD. Myslím, že je to celkom jedno. Ja osobne vlastním obe verzie a nerobím medzi nimi rozdiel.

Súčasná situácia kapelám nedovolí robiť to, čo majú najradšej – koncertovať. Ako sa vy ako kapela vyrovnávate s touto skutočnosťou?
Sedieť na zadku s hlavou v dlaniach a vymýšľať teórie podľa fantazírujúcich redaktorov z médií je nanič. Ja aj kapela sme kuli pikle. Snažil som sa trochu premoriť. Moril som sa v mori neduhov z uplynulých mesiacov. Potreboval som tiež trochu načuchnúť k realite. Ale predovšetkým, grilovačky, údenie a senzorický tréning a prehlbovanie senzorických vnemov. To bola moja jeseň. Bohužiaľ, som skutočne načuchol a privodil si ešte väčšiu závislosť, žalúdočné vredy a podráždil pankreas. Väčšina ostatných členov sa buď družila, snúbila, zakladala hniezda, alebo sa tešila z krásnej jesene. Čo je vlastne dôležité, pretože všetko potom vedie k úplnému šťastiu a k rovnakým problém, ktoré postretli aj mňa.

Odohrali ste aspoň nejaké koncerty cez stream?
V decembri jeden odohráme. Má predovšetkým charitatívny podtext a celkom sa tešíme. Pár koncertov, kedy hráš pre prázdnu sálu, som už zažil, tak to nebude nič nové. Sud v zákulisí vypijeme vždy. V plnom aj v prázdnom klube. Viac mi vŕta v hlave, aké pivo si 19. decembra medzi vrchmi narazíme. Čo myslíš?

Tak tieto vaše plány si nedovolím ani predpokladať. A pokiaľ to zatiaľ nevieš ani ty, môžeš nám priblížiť aspoň plány kapely na budúci rok. Máte už nejaké koncerty naplánované napriek súčasnej situácii?
Neviem úplne presne, ale v pláne je okolo dvadsať koncertov. Či budú, alebo nie, nie je na nás.

Čo by si na koniec odkázal fanúšikom?
Žite spokojný život a zažívajte, čo najviac viete. A pokiaľ vám chýba most, tak ho hľadajte!

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←