Priekopníci českej metalovej alternatívy sa dočkali podrobnej biografie

Zdieľať

Začali na extrémnom metale, ktorý im bol ale tesný. Postupne sa pohybovali v rockových, psychedelických, ambientných, takmer až popových vodách. Hudobné hranice? V prípade FORGOTTEN SILENCE neexistujú. Kapela teraz necháva nahliadnuť do svojej jedinečnej kuchyne, a to skrz komplexnú biografiu s názvom Diagnóza 19932020: Syndrom zapomenutého ticha. Autormi sú Alexandr „Krusty“ Nováček a Lukáš Hořínek. O vydanie sa postaralo pražské MetalGate.

Biografia na tristo stranách mapuje históriu Forgotten Silence, kde sa k slovu dostávajú aj mnohí bývalí členovia, ale venuje sa aj aktuálnemu dianiu. Archivári určite ocenia súpis všetkých odohratých koncertov v rokoch 1999 až 2019 a nechýbajú ani kompletné texty všetkých vydaných skladieb Forgotten Silence. Vo finále si prídu na svoje aj fajnšmekri, ktorí sa zaujímajú o technické vybavenie muzikantov. Samozrejmosťou je bohatý fotografický sprievod.

„Ohľadne konceptu mi bol inšpiráciou prístup, ktorý zvolili Rotting Christ a Dayal Patterson v biografii Non Serviam, kde sa autor ujíma role moderátora a necháva hovoriť zasvätených. Nie som spisovateľ, takže by som predať príbeh, ktorý mi niekto porozprával, nevedel. Toto ale bola cesta, ktorá sa mi páči,“ načrtáva Lukáš Hořínek poňatie knihy. Podľa jeho slov sa do textu vošli všetky dôležité body z histórie kapely a ide o skutočne dôkladnú sondu.

Sondu, ktorá je bez pochýb zaujímavá aj pre čitateľov, ktorí sa doposiaľ s muzikou Forgotten Silence nestretli. Napokon ide o autentický pohľad na dobu, kedy český metalový underground stál na začiatku a zároveň zažíval nesmierne plodné roky. „Kniha nepojednáva s klapkami na očiach iba o Forgotten Silence, ale spomienky sú zasadené do kontextu doby. Deväťdesiate roky a prelom milénia boli z hľadiska kultúry a slobody jedinečným obdobím, ktoré sa už nikdy opakovať nebude. Trúfam si teda tvrdiť, že Syndrom zapomenutého ticha je určený nielen našim poslucháčom, ale všetkým ľuďom, ktorí v tej dobe hudobne vyrastali a nasávali neopakovateľnú atmosféru,“ hovorí Krusty.

O obálku a grafiku knihy sa postaral Radek „Onehalph“ Doleží, ktorý s Forgotten Silence spolupracuje dlohodobo. Autorom prológu je šéfredaktor Fobia zine Jan „Johan“ Filip. Syndrom zapomenutého ticha je k dispozícii na e-shope MetalGate.

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←