Kam na koncerty: 7. – 9. máj 2021

Zdieľať

Ani sme sa nenazdali a opäť tu máme víkend. A vyzerá, že prinesie dosť teplé počasie, takže zase treba vybehnúť niekam na terasu a podporiť svoj obľúbený podnik. Ale aj tak, priznajte sa, nadávali ste veľmi, že ďalší sviatok zase padol na víkend?

Nezabudnite však na to, že tu stále máme na vylepšenie nálady koncertné streamy. A snáď čoskoro už i normálne koncerty.

V piatok si pripomíname svetovú premiéru Deviatej symfónie od Beethovena. Tá sa konala 7. mája 1824 vo Viedni. Jej predstavenie predviedol Michael Umlauf, avšak nebolo to bez autorovho dozoru. V sobotu si pripomenieme Deň víťazstva nad fašizmom, ktorého vznik sa datuje do roku 1945. Tento sviatok sa oslavuje aj v Rakúsku, Francúzsku, Nemecku, Poľsku či Veľkej Británii. Pomenoval ho Josif Stalin na počesť ukončenia 2. svetovej vojny a po nástupe komunizmu sa v strednej a východnej Európe nielen oslavoval, ale stanovili ho ako štátny sviatok. Na konci víkendu zakukneme do histórie filmu a pripomenieme si 9. máj 1958. Práve vtedy mal totiž svetovú premiéru v San Franciscu film Alfreda Hitchcocka Vertigo.

Čo sa týka hudobnej histórie, tou najskôr začneme v 90. rokoch, keď 7. mája 1998 spevák Steve Perry oficiálne opustil kapelu Journey s tým, že mal dohodu uzavretú s Nealom Schonom (hlavný gitarista) a Jonathanom Cainom (klávesy, rytmická gitara, harmonika,…), aby kapela ďalej pokračovala bez neho, pokiaľ by už viac nebol schopný chodiť na turné. Nahradili ho vtedy hlasovo veľmi podobným Stevom Augerim. V sobotu a v nedeľu si pocestujeme do sedemdesiatok. Najskôr do ich začiatku, do roku 1970, keďže 8. mája 1970 The Beatles vydali v Británii svoj posledný štúdiový album Let It Be. V Amerike nahrávka vyšla o desať dní neskôr, 18. mája.

A zaujímavá je aj udalosť z 9. mája 1974, ktorá bola prelomová pre kariéru Brucea Springsteena. Vtedy predskakoval Bonnie Rait v Boston Arena a na Raittovej želanie odohral dve hodiny trvajúci koncert. Takáto dĺžka setu pre predskokana je dosť neštandardná, ale keď Bonnie na tom trvala, prečo by jej Bruce nevyhovel. Springsteen zožal taký úspech, že Jon Landau z časopisu Rolling Stone napísal pre bostonský plátok The Real Paper: ,,Videl som budúcnosť rock n‘ rollu a jej meno je Bruce Springsteen. A v noci, keď som mal potrebu cítiť sa mlado, vo mne navodil pocit, akoby som hudbu počul vôbec prvýkrát v živote.“ Z Landaua sa po tomto stal Bruceov manažér a producent.

A keď už budeme sedieť na tých slnkom zaliatych terasách s oroseným čapákom v ruke, tak si môžeme pripiť na pár oslávencov aj tento víkend. V piatok na bývalého gitaristu Motörhead Phila Campbella (slávi okrúhlu šesťdesiatku), basgitaristu Savatage Johnnyho Lee Middletona (oslavuje päťdesiatosem rokov) či bubeníka Hypocrisy Horgha (bude mať okrúhlu päťdesiatku). V sobotu si pripime na exbubeníka Van Halen Alexa Van Halena, ktorý oslávi šesťdesiatosem rokov. No a víkend uzavrime prípitkom na zdravie exbasgitaristu Oasis Paula McGuiana (oslávi okrúhlu päťdesiatku) i basgitaristu Status Quo Johna ,,Rhina“ Edwardsa (bude mať šesťdesiatosem rokov).

Piatok (7. máj)

MxPx – live stream Between This World and the Next

Sobota (8. máj)

Vax Live – online koncert na podporu ľudí v očkovaní sa vakcínami na koronu; jeho súčasťou budú napríklad vystúpenia Foo Fighters či Eddieho Veddera; koncert bude dostupný na YouTube a televíziách ABC a CBS

Nedeľa (9. máj)

Zachraňme Modrou Vopici – live stream na záchranu klubu, ktorý bude dostupný na facebookovej stránke klubu za dobrovoľný príspevok; odohrajú tam kapely Shampoon Killer, Diligence, V.O.H., Kunta Kinte

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←