Bratislavský MMC zažil nájazd pirátov Alestorm

Zdieľať

Posledné týždne sú koncertovo divoké nielen víkendami. Leto je v plnom prúde, koncerty sa sypú. Napríklad v stredu 16. augusta bratislavské MMC napadli piráti. Nie však hocijakí, ale tí, čo sa plavia na gumenej kačičke. Praví a jediní ALESTORM. Sekundovali im talianski pohania ELVENKING a naši domáci ACHSAR.

Na úvod bol trošku časový sklz, no úplne minimálny a nakoniec sa týkal viac-menej len otvorenia vstupu. Kapely si ostatné už dobehli, takže bolo všetko v poriadku. Ako prví sa nám predstavili Achsar, ktorí samých seba takmer zabudli predstaviť, ale na konci ich spevák Milan povedal všetko potrebné.

Viacerí prítomní túto bandu už poznali. Napokon, nie sú v našich končinách žiadnym neznámym pojmom – predskakovali napríklad i Korpiklaani (a nielen predskakovali, ale s nimi i spolupracovali). Kto ich nepoznal, teraz už určite na nich nezabudne. Chalani predviedli super šou, ako ostatne vždy. Boli príjemným začiatkom akcie.

Počas ich polhodinového setu odzneli staršie aj novšie veci. Nechýbala pekná spolupráca s davom, v rámci ktorej počas Old Tavern Song (zmienili sa o nej ako o klasickej alkoholickej odrhovačke), nahádzali do davu balóny v tvare čapovaného piva. Zo starších vecí odzneli ešte napríklad Loud And Proud či Shadowless. Z nového albumu Legends (vyjde im už túto sobotu) to bolo Sleeping Knights.

Pokiaľ sa v MMC nachádzali aj nejakí pohania, tí si určite prišli na svoje s ďalšou kapelou. Taliani Elvenking nikoho vôbec nešetrili a pokračovali v trende nastavenom Achsarom. Krátko po dvadsiatej vybehli na pódium vo veľkom štýle s runami pomaľovanými tvárami, kostýmami, pričom spevák Damnagoras mal zo začiatku na chvíľu na hlave parohy.

Nedali ľuďom vydýchnuť. Ich vystúpenie bolo energické, živé. Neustále pracovali aj s davom, ktorý rád na všetko reagoval. Zo skladieb zazneli napríklad Draugen’s Maelstrom, Silverseal, Pagan Revolution či The Wanderer.

Počas posledných príprav na vrchol večera zaznelo v MMC niekoľko vtipných skladieb z nahrávky, ktoré boli sotva slabým odvarom, čo čakalo potom. Uprostred pódia sa zdvihla veľká nafukovacia kačička – verný maskot Alestorm. Krátko po pol desiatej zhasli svetlá a začalo odpočítavanie desiatich sekúnd do výbuchu. Doslova. Potom začala šialená zábava na palube Alestorm.

Veci nabrali ešte rýchlejší spád než dovtedy. Od prvého momentu, odkedy sa Chris Bowes (vo svojom ikonickom kilte a tielku s nápisom I Got Lost In The Gay Dolphin), Maté Bodor (v priliehavých zelených kraťasoch), Gareth Murdock (s večne strapatými kučerami), Elliot Vernon (najskôr v tričku s Grogum, neskôr už hore bez) a Peter Alcorn (ktorý udával takt spoza bicích) dostavili na pódium, človek stratil pojem o čase. No zato sa ocitol vo víre bláznivej pirátskej metalovej párty.

Pivo síce tieklo potokmi, ale nebolo to spôsobené jeho účinkami, keď prítomní počas coveru Hangover od Taia Cruza zrazu videli na pódiu žraloka. Presnejšie, škótskeho žraloka v žltom kilte a s poriadnou plutvou, ktorý začal rapovať. Potom mu však zachutila človečina, tak si odskočil dať zo dva ,,hryzy“ z gitaristu Matého.

Alkohol však nebol to jediné, čo tieklo na litre. Fanúšikovia sa varili vo vlastnej šťave, no napriek tomu si ani nedali vydýchnuť, ani kapele nedopriali. Skôr naopak, ukázali im, ako sa dobre vedia baviť – napríklad aj pádlovaním na zemi počas The Tavern Wench. A oni to veľmi ocenili.

Chris si veselo vyhadzoval nohy do vzduchu, kým jeho kilt pri takýchto pohyboch vial vo vzduchu ako vlajka. Zo svojej výšky na všetko dozerala kačička, ktorú Chris s láskou pohladkal – a dostala z davu aj parťáčku v podobe mini kačičky (pirátky), čo dostala čestné miesto na okraji pódia. Bowes mal najskôr silné reči o tom, že majú hromady, tisíce, milióny skladieb a môžu hrať naveky. Avšak neskôr, keď sa počas prídavku spýtal, či sa stále ľudia bavia a či stále chcú viac pesničiek, si uľavil zahrešením. Potom nasledovala Zombies Ate My Pirate Ship, počas ktorej sa Chris naklonil dopredu, aby schytil za ruku pár šťastlivcov v prvom rade.

Napokon však muselo prísť nevyhnutné. Alestorm sa rozlúčili s tým, že prítomných ,,vyfuckovali“. Kto sa však hneď neponáhľal preč a ešte chvíľu zostal na mieste, mohol si ukoristiť nejakú foto a krátky pokec s Chrisom Bowesom. Ten sa totiž po koncerte vydal medzi fanúšikov.

Bola to divočina, ako sa patrí. Párty v štýle Alestorm mala poriadne grády, avšak netreba zabúdať aj na ostatné dve kapely, ktoré im krásne predpripravili pôdu. A zase raz treba konštatovať, že kto nebol, môže len ľutovať.

Setlist: Keelhauled, No Grave But The Sea, The Sunk’n Norwegian, Alestorm, Under Blackened Banners, Hangover (Taio Cruz cover), The Battle Of Cape Fear River, Mexico, Nancy The Tavern Wench, Pirate Metal Drinking Crew, 1741 (The Battle Of Cartagena), Magnetic North, P.A.R.T.Y., Captain Morgan’s Revenge, Shit Boat (No Fans). Bonus: Drink, Zombies Ate My Pirate Ship, Fucked With An Anchor

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←