Perly overené časom: December 2021

Zdieľať

Decembrové termíny sú na nové albumy chudobné odjakživa. Kto nestihol novú nahrávku vydať v novembri, aby zarobil počas vianočného ošiaľu, radšej odkladá vydanie na neskôr. Aj napriek tomuto zlatému ekonomicko-vydavateľskému pravidlu sa nejakí oslávenci nájdu.

Štyridsaťpäť rokov oslavuje 10. decembra album A Day At The Races skupiny QUEEN. Piata štúdiová nahrávka je prvá v histórii kapely, ktorú si produkovali sami, bez producenta predchádzajúcich štyroch albumov Roya Thomasa Bakera. Zámerom skupiny bolo nadviazať na predchodcu A Night At The Opera (1975), na čo odkazuje aj podobnosť obalov.

Na albume nájdeme množstvo zaujímavostí. V skladbe The Millionaire Waltz je použité miešanie rôznych štýlov inšpirované Bohemian Rhapsody. V tomto prípade operu nahradil valčík. Nachádzajú sa tu aj dva protiklady. Jedinú Deaconovu pieseň na albume You And I, nikdy nehrali naživo, naopak, Tie Your Mother Down prezentovali na každom turné. Pri Somebody To Love prišla opäť inšpirácia z Bohemian Rhapsody. Tentokrát pri vrstvení vokálov, aby zneli ako stočlenný gospelový zbor. Z albumu bolo vypustených päť singlov. V tom čase najviac v histórii kapely (prekonané až v roku 1982 šiestimi singlami albumu Hot Spac“).

Okrem Freddieho sa sólovým spevom, tak ako na všetkých predchádzajúcich albumoch, podieľali aj Brian May (v skladbe Long Away) a Roger Taylor (Drowse).

Na spomienkovom koncerte The Freddie Mercury Tribute vo Wembley v roku 1992 odzneli z albumu A Day At The Racesdve skladby. Spolu so zvyšnými členmi Queen sa predstavili Slash (Guns N‘ Roses) a Joe Elliott (Def Leppard) v Tie Your Mother Down a George Michael v Somebody To Love.

Queen – A Day At The Races:

  1. Tie Your Mother Down
  2. You Take My Breath Away
  3. Long Away
  4. The Millionaire Waltz
  5. You And I
  6. Somebody To Love
  7. White Man
  8. Good Old – Fashioned Lover Boy
  9. Drowse
  10. Teo Torriatte (Let Us Cling Together)

V decembri ešte oslavujú:

Cream – Fresh Cream (55) – debutový album

The Who – A Quick One (55)

David Bowie – Hunky Dory (50)

Blondie – Blondie (45) – debutový album

Joan Jett And The Blackhearts – Good Music (35)

Joe Satriani – Not Of This Earth (35) – debutový album

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←