Kde má debut Breaking The Tarot svoj zlomový bod? (recenzia)

Zdieľať

Košičania BREAKING THE TAROT, fungujúci od roku 2021, vydali 1. októbra 2023 pod hlavičkou Gothoom Productions svoj debutový album Beyond The Breaking Point. Ich prvotina obsahuje vrátane intra jedenásť skladieb. Album začali postupne fanúšikom odkrývať už v roku 2022, kedy vydali single Victim a Explode a zároveň odohrali niekoľko klubových akcií a festivalov na Slovensku. Poslednou ochutnávkou pred vydaním albumu bol v júni 2023 singel Digging Up The Dirt.

Spočiatku som mal z albumu naozaj veľmi dobrý pocit. Kapela ma potešila už introm, ktoré nebolo prekomponované, prepchaté orchestráciou ani príliš dlhé. Jednoducho povedané, nebol to jeden z tých úvodov do albumu, ktoré s jeho zvyškom nemajú nič spoločné. Práve naopak, intro Schism poslucháča do albumu krásne vovedie.

Foto: Breaking The Tarot

Celý album charakterizuje výborný zvuk. Už z prvých tónov srší obrovská dávka dravosti a hutnosti. Napríklad Digging Up The Dirt je v slohách rýchla a surová, ale refrény k slohám kontrastujú svojou priamočiarosťou a melodickosťou. V tejto skladbe mi v určitých okamihoch Breaking The Tarot pripomenuli ranú tvorbu Bullet For My Valentine. Surovejšie, ale stále plné harmónie sú aj Abysmal, Of Villian And I. V Sands Of Time sa dočkáme dokonca aj typického metalcoreového breaku.

Jedným z vrcholov albumu je pre mňa ale skladba Explode. Výborný riff, gitary v stereu podporené samplom v pozadí. Táto pieseň je najžiarivejším príkladom toho, čo počuť na celom albume. Kapela stavia na tom, aby do fanúšikov metalcoreu natlačili toľko energie, koľko to len ide – aby skladby fungovali predovšetkým naživo, a to po každej stránke. Je vidieť, že Breaking The Tarot nie sú na scéne žiadni nováčikovia a svoje skúsenosti z kapiel Dementor, Meredith a Within Silence (vďaka čomu by sme ich mohli označiť pokojne za slovenský ekvivalent svetových superkapiel) poriadne zúročili.

Zhruba polovica albumu sa nesie v podstatne melodickejšom duchu. Only Blind Will Follow, Lost But Not Forgotten a Only Blind Will Follow majú v speve veľmi chytľavú, takmer až poppunkovú melodiku, ktorá všetkým skladbám ešte pridáva na kvalite. Beyond The Breaking Point obsahuje navyše aj viac samplov. Tie by možno nebolo na škodu použiť hojnejšie (alebo okatejšie) aj v ďalších piesňach. From The Hands Of Messiah okrem melodického spevu ponúka aj veľmi vydarené sólo. Asi najkrajšie na albume.

Debutový album Beyond The Breaking Point košických Breaking The Tarot vo mne zanechal dvojaké pocity. Je počuť, že páni myslia dopredu a skladbám dávajú dušu, ktorá sa ukáže aj na koncertných pódiách. Piesne sú plné výborných nápadov a nechýbajú skutočne vydarené pasáže. No svoj zlomový bod som dosiahol niekde pri siedmej-ôsmej piesni. Tam sa mi začali skladby akosi zlievať a nebol som si istý, či som ten a ten riff už kdesi nepočul. Na druhej strane do detailu prepracované bicie, ktoré šikovne rytmicky podporujú a zvýrazňujú tie najlepšie úseky skladieb, a výborný spev dávajú priestor v každej skladbe nájsť kus klenotu.

HODNOTENIE

hodnotenie recenzia prorocker

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←