Orphaned Land prídu do Bratislavy nahradiť zrušený koncert

Zdieľať

Odkedy sa u nás predstavili izraelskí ORPHANED LAND, ubehlo už niekoľko rokov. Medzitým kapela oslávila 30. výročie existencie – teraz je to už 33 rokov od ich vzniku – a ich prelomový album Mabool tento rok oslavuje dvadsiate narodeniny. Naposledy, keď mali k nám prísť, to pokazil covid a vojna v Izreali. Museli sme si preto na návrat počkať o niečo dlhšie, ale oplatilo sa. Nezabudli na nás a už túto jeseň vynahradia zameškané zastávkou, ktorú si u nás urobia v rámci turné A Heaven You May Create. Budeme si ich môcť vychutnať 20. septembra v pražskom Futurum Music Bare a 22. septembra v bratislavskom Randali. Sekundovať im budú kapely SCIENCE OF DISORDER a NEST OF PLAGUES.

Skupina Orphaned Land je jednou z tých, ktoré nesmú chýbať v playliste žiadneho fanúšika orientálneho metalu. Ani všeobecne nie sú na poli metalu neznámym pojmom. Každá jedna ich skladba v sebe ukrýva aj hlbšie myšlienky a prinúti človeka zamyslieť sa nad tým, čo sa deje vo svete, ale hlavne v krajine, odkiaľ pätica Kobi Farhi (spev), Uri Zelcha (basgitara), Matan Shmuely (bicie, perkúsie), Chen Balbus (gitara, klávesy, saz, oud, sprievodné vokály, zvonkohra) a Idan Amsalem (gitara, bouzouki, sprievodné vokály) pochádzajú.

Foto: A&P Media Productions

Ich tvorba sa tematicky zaoberá kultúrou, náboženstvom stredného východu a všeobecným šírením mierového posolstva . V roku 2012 dokonca vznikla online petícia na presvedčenie komisie na udeľovanie Nobelových cien, aby za rok 2013 dostali Nobelovu cenu za mier Orphaned Land. Túto petíciu podporilo aj ich vydavateľstvo Century Media Records.

Počas svojej doterajšej kariéry zaznamenali už niekoľko významných úspechov, súčasťou ktorých bolo aj získanie niekoľkých ocenení. Napríklad v roku 2014 získali cenu Metal Hammer ako Global Metal Band Of The Year. V roku 2018 vyhrali cenu na Progressive Music Awards v Londýne v kategórii Video Of The Year za video ku skladbe Like Orpheus. Pri tvorbe tohto klipu sa inšpirovali skutočným príbehom moslimky, ktorej fotografia s Nergalom z Behemoth sa stala virálnou a spôsobila, že jej rodičia jej zakázali akýkoľvek styk so svetom metalu. Vo videu vidíme židovského chlapca a moslimské dievča, ako sa tajne vytrácajú na koncert Kreatoru.

V júni 2021 oslávili 30 rokov existencie odohraním koncertu v najväčšej izraelskej koncertnej hale Heichal HaTarbut, čím sa stali prvou metalovou kapelou, ktorá v danej hale kedy hrala. Koncertu sa zúčastnilo 2400 ľudí, a to aj napriek vtedy platným obmedzeniam spôsobeným pandémiou. Súčasťou vystúpenia bolo aj to, že s nimi hral štyridsaťpäťčlenný orchester Israel Chamber Opera Orchestra. Všetko bolo vysielané cez livestream a v decembri minulého roka to vydali ako hudobný a video album s názvom A Heaven You May Create – ako sa teraz nazýva aj ich aktuálne turné. Pri príležitosti osláv 10. decembra 2021 vydali aj box set, ktorého obsahom bolo ich všetkých šesť štúdiových albumov (Sahara, El Norra Allila, Mabool, The Never Ending Way Of ORWarriOR, All Is One, Unsung Prophets & Dead Messiahs) aj spolu s bonusmi. Set nazvali 30 Years Of Oriental Metal – Anniversary Album Collection.

Tešia sa obrovskej popularite v arabských a moslimských krajinách, keďže sa snažia šíriť posolstvo mieru na blízkom východe a vo svete, spájať ľudí bez rozdielu rasy, stierajú hranice medzi náboženstvami. Ich odkaz pre všetkých je jasný: Ľudia by mali byť súdení podľa toho, aké majú srdce a podľa vnútornej úprimnosti, a nie podľa ich náboženského presvedčenia. Vo svojej hudbe kombinujú prvky heavy a progresívneho metalu s orientálnou, arabskou hudbou a s prvkami tradičnej izraelskej hudby.

Ako support tejto stálice svetovej metalovej scény vystúpia dve kapely. Prvou z nich sú Švajčiari Science Of Disorder. Táto skupina vzišla zo zvyškov thrashmetalových Soulless, ale už sa v tvorbe vzdialili od pôvodného konceptu. Sami svoju hudbu definujú ako mix old school metalu s ťažkým švédskym zvukom. Rozhodne u nich ale počuť aj aspoň malý vplyv moderného metalu a je ich možné zaradiť niekde medzi death metal a metalcore.

Zatiaľ majú na konte tri albumy, z ktorých posledný Apoptose vydali v roku 2022. Na ich debute Heart, Blood And Tears… im ako bubeník vypomohol Kevin Talley, známy zo Suffocation, Dying Fetus či Six Feet Under. Skupina si už strihla turné s velikánmi ako Megadeth, Entombed, Septicflesh alebo Bullet For My Valentine.

Druhým supportom sú naši maďarskí susedia A Nest Of Plagues. S rokom vzniku 2014 sú v tejto trojici existenčne najmladší, ale kvalitovo rozhodne nezaostávajú za zvyškom kapiel. O tom svedčí napríklad aj ich spolupráca s Lenou Scissorhands, speváčkou Infected Rain.

Štýlovo sú zmesou groove metalu s metalcoreom a deathcoreom, čím sa podľa ich vlastných slov ,,snažia vysporiadať s emocionálnou zložkou mysle, s ktorou každý z nás musí bojovať.“

Zdroj: A&P Media Productions

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←