Kam na koncerty: 5. – 7. február 2021

Zdieľať

Normálny život je ešte stále len sladkým snom. A s ním aj bežné koncerty. Buďme radi, že zatiaľ neutíchajú i tie internetové, lebo to by sme boli už… zúfalí.

Ale kým prejdeme k zoznamu streamov, ešte rýchly náhľad do minulosti. 5. februára v roku 62 bolo v Pompejách silné zemetrasenie. Nie, nebolo to ešte vtedy, keď došlo k ich úplnému zklividovaniu. A v Pompejách zostaneme aj ďalší deň, no presunieme sa o dva roky dozadu do roku 60, lebo práve do 6. februára 60 sa datuje moment, kedy došlo k prvému pomenovaniu dňa v týždni. Pomenovanie znelo dies Solis a išlo o nedeľu, avšak keby to malo korešpondovať s dnešným pomenovaním dní, išlo by o stredu. Taliansko však neopustíme ani 7. februára. Akurát sa presunieme niekoľko storočí dopredu do roku 1497 a do mesta Florencia, kde nasledovníci Girolama Savonarolu v tzv. vatre márnosti pálili kozmetiku, umenie a knihy.

Ako inak, veci sa diali v tieto dni v minulosti aj v hudobnom priemysle. 5. februára 1971 Black Sabbath začali nahrávať svoj tretí album s názvom Master Of Reality. Miestom nahrávania bolo Island Studios v Londýne. Album vydali o niekoľko mesiacov neskôr v júli rovnakého roka a je označovaný za prvý zo štýlu stoner rock. Gitarista Tony Iommi sa pri tvorbe tohto albumu rozhodol podladiť svoj nástroj o tri semi tóny a podľa neho sa riadil aj basgitarista Geezer Butler, čoho výsledkom bol temný zvuk, ktorý o takmer dve dekády neskôr ovplyvnil tvorbu minimálne troch grungeových kapiel – Smashing Pumpkins, Soundgarden a Nirvana.

Poznáte to, keď ste mali v puberte plagát svojho idola alebo vysnívanej dámy vám na stene či na skrini a vy ste nevedeli z neho spustiť oči. A pravdepodobne ste ho mali z nejakého časopisu. V roku 1967 6. februára práve pre dievčenský časopis Jackie, ktorý vychádzal v Británii, nafotili nejaké fotky i Pink Floyd.

A 7. februára 1969 v kalifornskom Los Angeles zatkli speváka The Doors Jima Morrisona za jazdu v opitosti. Aby toho nebolo málo, ani nemal vodičák.

V otázke oslávencov sa bude tento víkend oslavovať hlavne u Guns N‘ Roses. V piatok má narodeniny ich basgitarista Duff McKagan, ktorý oslavuje päťdesiatsedem rokov. A veselo u nich bude i v sobotu, lebo to bude sláviť päťdesiatdeväť rokov vokalista Axl W. Rose. V sobotu však budeme mať oslávenca aj u našich českých susedov a rovnako legendu. Šesťdesiatdeväť rokov totiž oslávi Jiří Valter, známy aj ako Big Boss, spevák Root. Ak ešte budete v nedeľu vládať, tak si pripite aj na zdravie gitaristu Limp Bizkit Wesa Borlanda (oslávi štyridsiate šieste narodeniny) a vokalistu Godsmack Sullyho Ernu (bude mať päťdesiattri rokov).

Piatok (5. február)

Tombs – live stream na Bandcampe; lístky a stream sú dostupné tu

Sobota (6. február)

Silverstein – prvý zo série streamov; séria nesie názov Out Of This World; lístky sú dostupné na stránke kapely

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←