Hella (LORDI): Masku beriem ako obrovskú výhodu z hľadiska môjho súkromia

Zdieľať

Keď sa povie LORDI, väčšine ľudí sa vybavia ako prvé buď typické masky, alebo víťazstvo v Eurovision Song Contest. A ani otázky na tieto témy sme nevynechali v rozhovore s klávesáčkou Hellou. Okrem toho sa dozviete, ako dlho jej trvá navliecť sa do masky, čo rada počúva aj prečo nahrali sedem albumov naraz.

Ku kapele si sa pridala v roku 2012 po tom, čo ju opustila Awa. Ako si dovtedy vnímala kapelu?

Bola to pre mňa známa kapela, ale nemyslela som si, že sú až takí aktívni. To množstvo koncertov za hranicami Fínska bolo pre mňa príjemným prekvapením.

Lordi v roku 2006 vyhrali Eurovíziu. Bola to vo Fínsku veľká vec? Sledovala si to vtedy? A hlasovala si za niekoho?

Bolo to niečo obrovské. Celá krajina z toho víťazstva šalela. Každý si pamätá, kde bol, keď Lordi vyhrali Eurovíziu a ja nie som výnimkou. Ale keďže za svoju vlastnú krajinu hlasovať nemôžeš, nehlasovala som vôbec.

Tvoja maska sa od ostatných tak trochu líši. Všetci členovia, vrátane tých bývalých, pripomínajú skôr príšery alebo akýchsi jašterov. Ale ty si skôr bábika z hororu. Čo bolo inšpiráciou k tvorbe tvojho kostýmu?

Keď som sa pridala ku kapele, opýtali sa ma, aké hororové postavy mám rada a čím by som chcela byť. Povedala som, že hororová bábika a na moje prekvapenie mal Mr. Lordi rovnaký nápad. Takže to bolo veľmi jednoduché. Odvtedy mám dosť veľký vplyv na to, ako vyzerám, pretože po každom albume sa kostýmy zdokonaľujú.

Vaše masky sú skutočné umelecké diela. Ste v nich odetí od hlavy po päty. Viem, že na pódiu dokáže byť poriadna horúčava kvôli svetlám a pyrotechnike. Aké je odohrať koncert navyše v takomto brnení? Je ťažké hýbať sa a hrať? 

Je to vyčerpávajúce a naozaj sa pri tom spotíš, ale zvykneš si. Navyše je to veľmi dobrý kondičný tréning. Na pódiu musíš veľa piť a po koncerte si dať horúcu sprchu.

A ako dlho trvá, kým sa do celej krásy navlečieš?

Ja som z celej kapely pripravená na pódium najrýchlejšie a trvá mi to okolo pätnásť minút.

lordi

Aké je hrať v svetoznámej kapele a zároveň kráčať po ulici odmaskovaná bez toho, aby ťa niekto spoznal?

Je to úžasné! Nie som človek, ktorý má rád pozornosť, takže masku beriem ako obrovskú výhodu z hľadiska môjho súkromia.

Mám pocit, že čoraz menej rockových a metalových kapiel chce mať keyboard vo svojich radoch. Prečo si si zvolila zrovna tento nástroj?

Hrala som na klavír od štyroch rokov asi do štrnástich. Zhruba v rovnakom čase, keď som prestala chodiť na klavír, ma zlákalo počúvanie metalovej muziky. Trvalo mi roky, kým som si uvedomila, že tie dve veci sa dajú skombinovať. Bolo prirodzené vybrať si klávesy, keďže som na ne už vedela hrať, ale vždy som sa chcela naučiť hrať na gitare.

A akú hudbu počúvaš?

Mám rada rôznu muziku, ale musia tam byť dobré texty. Texty pre mňa znamenajú veľa. Najviac asi počúvam melodický a progresívny metal. Môžem spomenúť aspoň niektoré fínske kapely, ktoré sa na mojom playliste objavujú dosť často. Patria medzi ne Amorphis a Von Hertzen Brothers.

Po zaujímavom nápade s imaginárnou kompiláciou ste prišli so šialeným nápadom vydať naraz sedem albumov. Bolo ťažké na základe jednej-dvoch skladieb skomponovať celé albumy?

Mr. Lordi je stroj na komponovanie. Nikdy sa mu neminú nápady. Takže keď svet zasiahol covid a odrezal nás od koncertovania, nerobil vlastne nič iné, len komponoval. Myslím, že by pre neho nebol problém zložiť piesne aj na viac albumov, ale vydavateľstvo nám stanovilo limit na sedem.

Asi preto pár skladieb z Killection zostalo nezaradených. Je tu nejaká šanca na pokračovanie Lordiversity?

To skôr nie.

Je fascinujúce, že po vydaní siedmich albumov koncom roku 2021 už vydávate ďalší album Screem Writers Guild. Odkiaľ prichádza toľko inšpirácie?

Ako som už povedala, Mr. Lordi je nekonečná studnica kreativity. Vždy existuje ešte viac piesní, ako sa napokon dostane na album. Niektoré ani nenahráme. On jednoducho hudbou dýcha.

Ako by si opísala nový album jednou vetou?

Starý dobrý zvuk Lordov s niekoľkými zvratmi, ktoré ste ešte u nás nepočuli.

Mám veľmi rád slovné hračky, ktoré používate v názvoch albumov, piesní a textoch. Je ťažké vymyslieť ich toľko na každý album?

To je tiež práca Mr. Lordi. Je to aj stroj na slová. Ak by nebol muzikant, mal by byť stand up komik. Za všetkými textami a hrami so slovíčkami na našich albumoch stojí teda Mr. Lordi v spolupráci s jeho dlhoročným učiteľom spevu Tracym Lippom.

Slovensko si už s Lordami navštívila niekoľkokrát. Máš tu už nejaké obľúbené miesto?

Bratislavská ZOO je niečo, na čo nikdy nezabudnem! Často hrávame v Majestic Music Clube a vždy sa tam cítime vítaní. Správajú sa tam k nám ozaj veľmi dobre.

Foto: Marko Syrjälä’s Media and Photography

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←