Príbehy maskovaných kapiel

Zdieľať

V súčasnej situácii okolo šírenia koronavírusu sme všetci schovaní za maskami. Niektorí za rúškami, iní za šatkami. Mnoho ,,maskovancov“ nájdeme aj medzi kapelami. Tí však masky nosia nielen teraz, ale celý rok. Prečo vlastne nosia masky? Aký majú význam? Pokiaľ vás niekedy zaujímalo, aké príbehy skrývajú, tak je tento výber desiatich skupín skrytých pod maskami presne pre vás.

Slipknot

Jednou z najznámejších maskovaných kapiel je nepochybne deviatka z Iowy. Myšlienka nosiť masky vznikla ešte kým bola kapela v plienkach. S týmto nápadom prišiel Shawn Crahan, zakladateľ a perkusionista, počas príprav na prvý koncert na Dušičky v roku 1995: ,,Chodili sme po miestnosti a rozmýšľali sme, čo si oblečieme. Ja som vytiahol klaunskú masku a povedal som – Ja si dám toto.“

Nie všetkým jeho vtedajším kolegom to bolo po vôli. ,,Niektorí z nich hovorili: ‚Tak to ani náhodou. Nemôžeš byť jediný, kto bude mať na tvári blbú masku.‘ A tak som im povedal, že mi je úplne jedno, čo si myslia, že taký jednoducho som a že to chcem urobiť tak.“

Okrem iného sú to práve ich masky, ktoré z Knotov urobili legendy. A skrývali za nimi svoje identity tak dlho, že ešte pred odhalením skutočných mien sa raz ktosi spýtal ich dvorného fotografa Paula Harriesa, či vôbec majú pod tými maskami skutočné tváre.

Zaujímavosti:
– Za každou z masiek sa schováva príbeh. Odrážajú sa v nich totiž ich osobnosti a minulé skúsenosti či traumy.
– Kapela na tvorbe masiek spolupracovala aj s rôznymi umelcami, medzi inými napríklad s japonským majstrom špeciálnych efektov Screaming Mad Georgom.
– Bývalý bubeník kapely Joey Jordison sa o používaní masiek u Slipknot kedysi zmienil, že to nie je imidž, ale vyjadrenie ich samotných. Nikoho nenapodobňujú, neschovávajú sa za maskami, naopak, s nimi na tvárach ukazujú svoju pravú podstatu.
– Corey Taylor pri zostavovaní svojej prvej masky použil vlastné dredy. Najskôr ich iba vyťahoval cez otvory v maske figuríny používanej pri testovaní nárazov áut,keďže vtedy skutočne nosil dredy. Neskôr si však vyholil hlavu, ale pre zachovanie rovnakého vzhľadu masky si dredy odložil a upevnil ich na ňu.
– Podstata masky Joeyho Jordisona sa sformovala už v jeho ranom detstve, keď si jeho mama v rámci halloweenskeho kostýmu dala japonskú kabuki masku. Malého Joeyho vtedy poriadne vydesila a traumatizovala. Maska totiž mala výraz úplne bez emócií. Desivý moment sa ním tiahol i ďalej v živote, až kým sám nezačal rovnakú masku používať pri pôsobení so Slipknot.

Lordi

Fínske príšery sa vyjadrili, že na tvorbu a nosenie kostýmov ich inšpirovali Kiss v kombinácii s hororovým žánrom vo všeobecnosti. Frontman Mr. Lordi sa raz dokonca nechal počuť, že nebyť Kiss, zrejme by nikdy neexistovali ani žiadni Lordi.

Materiál na ich hrôzostrašné kostýmy nie je nič iné než penový latex spolu s farbou, kovom a kožou. Pre tento druh hmoty je typické, že je ľahšia než bežný latex.

Zaujímavosti:
– Všetky masky a kostýmy kapely výlučne vyrába Mr. Lordi, keďže je profesionálnym make-upovým umelcom a sochárom. Materiál na zhotovovanie vzhľadu príšer má podľa neho hodnotu niekoľko stoviek eur.
– Jednotliví členovia si make-up robia vzájomne.
– S každým novým albumom prichádza nová sada outfitov a masiek.
– Ani obliekať sa do kostýmov pre členov tejto skupiny nie je žiadna sranda. Samotnému frontmanovi trvá dve až tri hodiny, kým ho navlečú do toho jeho. U ostatných to je asi hodinka. Samozrejme, nikdy by sa nikto z nich nedokázal do kostýmu dostať sám, preto vždy potrebujú pomoc svojich kolegov.
– Kostýmy sú tak hlbokou súčasťou ich publicity, že sa bez nich nenechávajú fotografovať a nechodia bez nich ani na rozhovory. Dokonca to nemenia ani v prípade, že sami pociťujú určitý nekomfort. Ale pokiaľ sa rozhodnú radšej pre komfort a dajú niekomu rozhovor bez masiek, novinári majú dovolené snímať ich iba od chrbta tak, aby im nebolo vidieť do tváre.

Ghost

Tu je známe iba jediné meno – Tobias Forge aka Papa Emeritus I., Papa Emeritus II., Papa Emeritus III., Cardinal Copia a najnovšie Papa Emeritus IV. Ostatní členovia sú uvádzaní len ako bezmenní ghoulovia kvôli tomu, že sa na ich pozíciách vraj strieda viacero hudobníkov pochádzajúcich z iných kapiel. Nikdy teda ani poriadne neviete, koho počujete a vidíte hrať.

Zaujímavý je u nich aj symbolizmus kostýmov. V rozpätí rokov 2010 až 2017 každý z inštrumentalistov v skupine predstavoval jeden z piatich elementov. Podľa pozície v skupine mali priradený jeden živel. A tak hlavný gitarista predstavoval oheň, basgitarista vodu, klávesák vzduch, bubeník zem a rytmický gitarista predstavoval éter.

Každý z nich mal alchymický znak svojho živlu upevnený na nástroji, no to sa zmenilo v roku 2015 s albumom Meliora. S jeho vydaním už mali všetci inštrumentalisti všetky alchymické značky piatich elementov vyšité na kostýmoch, konkrétne na hrudi na pravom prsnom svale.

Zaujímavosti:
– Jeden z ghoulov sa raz zmienil, že nenosia masky pre zachovanie anonymity, ale preto, aby sa ľudia nesústredili na nich ako na osoby, ale mali šancu upriamiť pozornosť na ich umenie.
– V roku 2011 jeden z ghoulov priznal, že si ich často mýlia s bedňákmi a niekoľkokrát ich skoro vyhodili z miest, kde mali hrať, lebo zabúdali na svoje karty na vstup do backstageu.
– V máji 2013 ghoulovia prezradili svoje členstvo v skupine aspoň svojím blízkym priateľom a rodinám. Vraj tak urobili pre pokoj v rodine.
– V roku 2016 sa jeden z ghoulov v rozhovore pre Blabbermouth zmienil o tom, ako si v začiatkoch myslel, že sa ich identity prevalia tak po jednom až dvoch koncertoch a boli prekvapení, keď sa to nestalo ani po rokoch. Povedal tiež, že sa síce neštítia kontaktu s fanúšikmi a nevadí im rozdávať podpisy, ale nikdy sa s nimi nefotia a nikdy neplánujú oficiálne odložiť masky a odhaliť, kým sú v civile.
– Napriek dušovaniu sa, že v civile ich nikdy nikto neuvidí, Tobias Forge v roku 2018 vyšiel z tieňa Cardinala Copiu, odložil masku a na rozhovor s magazínom Revolver prišiel v civile a pod pravým menom.

Gwar

Skupina, ktorá je výsledkom žartu, pôvodne vznikla iba ako ,,otváračka“ pre punkáčov Death Piggy. Keď si všimli, že na projekt vtedy známy pod Gwaaarrrgghhlllgh chodí oveľa viac ľudí ako na hlavných aktérov, začali sa mu viac venovať a pretavili ho na Gwar.

Celá zostava vznikla v podstate spojením dvoch kapiel, ale dneska by ste márne u nich hľadali hoci len jediného pôvodného člena. Posledný z originálnej zostavy zomrel v roku 2014.

zaujímavosti:
– Materiálmi použitými na výrobu barbarských kostýmov sú v prípade Gwar penový latex, polystyrénová pena a tvrdená guma.
– Kostýmy pokrývajú každý kúsok tela jednotlivých členov kapely. Odhalené časti si dofarbujú make-upom.
– Pokiaľ by ste sa vybrali na koncert Gwar, nerátajte s tým, že sa z neho vrátite čistí. Sú totiž povestní striekaním rôznych tekutín na publikum. Väčšina týchto kvapalín je zmesou vody a potravinárskej farby, ktorá sa dá ľahko zmyť. Hustejšie zmesi sú miešané z karagenanu, čo je vlastne čistý extrakt z morských rias používaný napríklad aj v zmrzlinách a milkshakoch.
– Gwar na pódiu zásadne nepoužívajú sirupy alebo umelú krv, pretože ich zloženie by mohlo vážne poškodiť kostýmy kapely.
– V roku 2006 v domovskom meste Richmond vo Virginii skupina otvorila galériu The Art Of Gwar, kde vystavovali svoje kostýmy, komiksy a maľby z dielne The Slave Pit, skupiny umelcov, ktorá stojí za všetkými maskami zoskupenia.

The Locust

The Locust sú skôr pre milovníkov extrémnejších metalových žánrov. Hrajú totiž grindcore tvorený unikátnym mixom grindovej rýchlosti a agresivity s komplexnosťou a divnosťou new wave. Ich nezameniteľnou súčasťou sú kostýmy pripomínajúce kobylky, po ktorých je pomenovaná aj celá skupina. Zaujímavé na kobylkách je aj to, že si uzurpujú hrať iba také koncerty, kde môžu byť všetky vekové kategórie.

Zaujímavosti:
– Skupina kostýmy nazýva uniformami.
– Tesné kostýmy, ktoré im pokrývajú celé telo, sú vyrobené z nylónu.
– Autorom posledných piatich dizajnov kostýmov kobyliek je Ben Warwas.
– Hmyzie prevleky v začiatkoch skupiny viacerí fanúšikovia vraj označovali za desivé.
– Pri vystúpeniach je štandardom, že bubeník je posadený vzadu za zvyškom skupiny. Toto sa však u The Locust nedeje. Všetci štyria členovia sú vždy na pódiu vpredu a stoja v jednej línii, na rovnakej úrovni.

The Residents

Pripadali vám zvláštne kostýmy kobyliek? The Residents je skupina, ktorá vystupuje v kostýmoch, kde majú namiesto hlavy všetci členovia prilby v podobe veľkých očných buliev. Aj oni sa dlho snažili byť v anonymite. Ale každá bublina praskne, a tak praskla aj tá ich.

Zaujímavosti:
– Dlho pôsobili v anonymite ukrytí za maskami z dôvodu, že chceli poslucháčov prinútiť sústrediť sa na ich umenie a nie na ich tváre a mená.
– Na verejnosti sa vždy zvykli ukazovať iba mlčiaci a v kostýmoch, najčastejšie vo frakoch skombinovaných s ,,okatými“ prilbami korunovanými veľkými cilindrami.
– V roku 2017 sa Hardy Fox, ktorého dlhé roky spájali s The Residents, identifikoval ako spoluzakladateľ a primárny skladateľ skupiny. Zároveň prezradil, že pod pseudonymom Charles Bobuck sedel aj na producentskej stoličke zoskupenia.
– V septembri 2018 Fox na svoju oficiálnu webstránku pridal rozpätie rokov 1945-2018, pričom 1945 bol rok jeho narodenia. To by svedčilo o tom, že 2018 mal byť rokom jeho úmrtia, no v čase, kedy ho pridal na web, ešte žil. Nakoniec však skutočne zomrel 30. októbra 2018. Mal 73 rokov a skolila ho rakovina mozgu.

– Hoci masky používali od začiatku, kým sa dostali do podoby heliem pripomínajúcich očné buľvy, prešli vývojom.

Dymytry

U českých susedov máme tiež jednych maskovaných. Dymytry svoj štýl hrania označujú ako psy-core a to, že používajú masky, u nich rozhodne nie je o skrývaní identity či pravých tvárí.

Zaujímavosti:
– Na prvých koncertoch nevystupovali v maskách, ale s líčením v štýle indiánov a oblečení v sukniach.
– Jiřího (gitarista) pôvodným zámerom pri vzniku kapely bolo nepoužívať masky, ale výrazné líčenie farbami, ktoré sa ukázalo ako nepraktické, keďže na mnohých miestach, kde hrali, mali problém nájsť po koncerte priestor na zmytie farby.
– S návrhom používať masky prišiel už dnes bývalý spevák Ondřej Černý. Zámerom používania masiek bolo odlíšiť sa od ostatných, byť výnimočnými.
– Pôvodné masky kapely pochádzajú z dielne českého Národeného divadla, kde roky tancoval balet ich zakladateľ a gitarista Jiří Urban ml., ktorý je synom Jiřího Urbana st. z Arakain. Autorom prvých masiek používaných skupinou tak bol divadelný maskér Jakub Žid.
– Prvý dizajn masiek čiastočne vychádzal z hmyzieho hororového sveta. Dnešná podoba je kombináciou predátora, hmyzu a zombie.

Portal

Austrálska banda, ktorá brázdi pódiá už 26 rokov. Po hudobnej stránke sa ťažko zaraďujú do jednej škatule, keďže u nich nájdete prvky zo žánrov death metal, black metal, dark ambient, experimental. Zároveň aj oni patria medzi tých, ktorí si držia identitu v tajnosti a vystupujú iba pod pseudonymami.

Zaujímavosti:
– Kostýmy a masky skupiny pripomínajú katov.
– Výnimkou v maskách je vždy ich vokalista The Curator, ktorý máva masky prispôsobené tematike aktuálneho albumu. Pri Seepii z roku 2003 napríklad nosil ošúchaný čarodejnícky klobúk, aby mu nebolo vidno do tváre.
– S nápadom používať kostýmy prišli The Curator spolu s hlavným gitaristom Horror Illogium.
– Kostýmy Portalu sú inšpirované módou 20. rokov a predstavami vytvorenými hercom nemého filmu Lonom Chaneym Sr.
– Horror Illogium sa raz zmienil, že prezývky a kostýmy nikdy u nich nemali význam pre anonymitu, ale skôr slúžia ako nádoby na ich osobný útek, aby sa mohli cítiť samými sebou a prejaviť svoje pravé podstaty.

Mushroomhead

A dostávame sa k ďalšiemu výraznému menu medzi maskovanými skupinami, ktoré malo istý čas poriadny problém so Slipknot. Často totiž boli obviňovaní z toho, že deviatku kopírujú, keďže mali nápadne podobné masky.

Rivalita medzi Mushroomhead a Slipknotmi sa oficiálne skončila až vtedy, keď zomrel Paul Gray, basgitarista Knotov. Je však pravdepodobné, že vo výraznej miere to všetko bolo iba problémom medzi fanúšikmi, keďže Corey Taylor sa neskôr vyjadil, že s Mushroomhead nikdy nemal žiadny problém.

Zaujímavosti:
– Po maskách a prezývkach členovia Mushroomhead pôvodne siahli preto, aby predišli konfliktom so svojimi predchádzajúcimi kapelami.
– Typickým znakom masiek tejto skupiny zvyklo byť tzv. X Face logo, ktoré mala väčšina z nich na maskách, oblečení a nachádzalo sa aj na merchu kapely.
– Vzhľad masiek rokmi menili aj kvôli aktuálnosti, čerstvému dizajnu alebo prispôsobovaniu ich výzoru.
– Po skončení ,,vojny“ Mushroomhead vs. Slipknot sa Corey Taylor vyjadril, že by bolo super, keby išli spoločne aj na turné a ešte k nim dopočítal aj ďalšie maskované skupiny Gwar a Mudvayne.
– V roku 2012 sa Mushroomhead pripojili k Sidovi Wilsonovi, DJovi Slipknotu, na pódiu počas jeho DJského setu a urobili improvizované vystúpenie.

Buckethead

Posledným na zozname nie je kapela, ale jeden človek tiež známy svojím kostýmom. Ten dokonale vystihuje aj prezývka, ktorú si dal a dá sa preložiť ako vedrová hlava. Veď na hlave máva vedro. Ide o skvelého gitaristu Briana Carrolla, ktorý si jedného dňa prosto zmyslel, že je čas vytvoriť si novú osobnosť.

Zaujímavosti:
– Carroll vymyslel Bucketheada, keď videl horor Halloween 4 z roku 1988. Pri jeho vytváraní sa inšpiroval práve týmto filmom.
– Bielu masku si kúpil v obchode a mala pripomínať Michaela Myersa z hororu.
– V rovnaký deň, ako si vymyslel nový charakter s maskou, ho aj vylepšil o vedro na hlave. To sa stalo, keď jedol kura z KFC. Podľa jeho vlastných slov si popri jedení dal na tvár masku, následne si narazil na hlavu vedro a pri zrkadle si začal hovoriť, že je Buckethead. Persóna sa mu zapáčila tak veľmi, až sa jej nakoniec už nechcel vzdať a zostala mu.
– Počas rozpätia rokov 2000 až 2004 bol gitaristom Guns N‘ Roses. Nahral s nimi album Chinese Democracy.
– V rebríčku najrýchlejších gitaristov na svete sa Buckethead umiestnil na ôsmom mieste.

To, samozrejme, nie je všetko. ktorá je vaša obľúbená maskovaná kapela?

Okrem týchto interpretov však existujú aj takí, ktorí síce nepoužívajú masky, ale siahajú aspoň po farbách na tvár a robia si nimi tzv. war alebo corpse painty. Tento prvok nájdeme skoro u každej blackmetalovej kapely, no aj inde. Najznámejšími príkladmi sú Kiss, Powerwolf, Avatar, Behemoth, Belphegor, Immortal, Mercyful Fate, Mayhem, Mortiis, Marilyn Manson, Rob Zombie…

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←