DANIEL SÁRKÁNY: Radosť a šťastie sa dá nájsť v každej maličkosti, stačí sa dobre pozrieť

Zdieľať

Je mladý, je ambiciózny, je talentovaný a čoskoro sa môžeme tešiť na jeho nový album The Key. Reč je o DANIELOVI SÁRKÁNYM, ktorý nedávno zverejnil optimistickú skladbu aj s videoklipom, a tak sme sa chceli o ňom dozvedieť viac. Prezradil napríklad aj to, kde všade zbiera inšpiráciu na svoju tvorbu či ako trávi aktuálnu karanténnu situáciu.

Každý hudobník má svoj príbeh o tom, ako sa vôbec dostal v živote na takúto dráhu. Aký je ten tvoj? Čo bolo u teba prvou iskrou, podnetom, kedy si si povedal, že toto je tá správna cesta v kariére?
Prvá hudobná iskra prišla od môjho krstného otca, keď som bol u nich na prázdninách a on vzal do ruky gitaru. Bol som doslova fascinovaný tým, ako striedal akordy na gitare a ešte k tomu aj spieval! Okamžite som si povedal, že aj ja chcem byť taký šikovný hudobník. Táto moja vášeň rástla a rastie každým dňom. Akustickú gitaru nahradila elektrická, začal som trénovať screaming a keď som sa ocitol v prvej kapele a zažil svoj prvý koncert, vedel som, že presne toto je to, čo chcem, že presne toto je moja cesta.

So začiatkami súvisí aj moja ďalšia otázka. Aké boli prvé reakcie a dojmy iných ľudí na tvoju hudbu? A vôbec, kto boli tvoji prví poslucháči?
Začiatky boli hlavne o hre na gitaru, osvojovaní si akordov a rytmiky. Mojimi prvými poslucháčmi boli hlavne rodičia, keďže brnkanie na gitaru sa ozývalo po celom dome. Moje prvé skladby ako také vznikli s kapelou Drama Queen. Skladby tejto kapely vyvolali nadšenie v celom mojom okolí, dokonca aj u tých, ktorí neboli fanúšikmi rockovej alebo metalovej hudby. Moja prvá sólo skladba Wish mala tiež veľmi dobré ohlasy aj napriek úplne inému štýlu skladby.

Hudobnú kariéru si začínal ako spevák v kapelách, ale teraz už ideš sólo. Čo ťa viedlo k tomu, že si sa rozhodol odlúčiť od zoskupení?
Áno, mal som tú česť byť súčasťou viacerých kapiel a bolo to úžasné. Časom však členovia hľadali svoju vlastnú cestu, a tak, ako to v živote občas býva, cesty sa schádzajú aj rozchádzajú. Bol som si však istý, že chcem vo svojej kariére pokračovať, a tak som hľadal cestu, ako na to. Ocitol som sa na sólo dráhe, ale užívam si spoluprácu s ostatnými hudobníkmi a kapelami a dvere nechávam stále otvorené.

Pôvodne bol tvojou doménou extrémny spev, scream. Aktuálne ho však striedaš aj s čistými vokálmi a niektoré skladby máš čisto bez screamu. Prečo? Aký si mal na to dôvod?
Myslím, že mojou doménou je stále extrémny spev, i keď v súčasnosti sa to už vyrovnáva čistým vokálom. Ja osobne som sa najprv naučil screamovať a pritom som si budoval techniku spievania. Ich striedanie bolo pre mňa výzvou a aj v súčasnosti je pre mňa dôležité skúšať nové techniky, žánre. O tom, či v skladbe použijem čisté spevy alebo scream, prípadne ich kombináciu, rozhoduje nálada skladby.

Keby si bol nútený vybrať si iba jedno z toho, či by si spieval čisto alebo radšej screamoval, po čom by si siahol? Čo je tvojmu srdcu bližšie a z akého dôvodu?
Scream je moja srdcová záležitosť, no na spev tiež nedám dopustiť. Scream je môjmu srdcu veľmi blízko, keďže som v ňom objavil sám seba a svoju cestu. Scream je pre mňa symbolom jednoznačného názoru, priebojnosti, sily, odhodlania, upriamenia pozornosti… Keď screamujem, tak sa vo mne prebúdza iný človek. Človek, ktorý vie, že dokáže zahnať strach do kúta, a tak preberá zodpovednosť nad vlastným životom. Dnes sa už aj táto osobnosť stáva mojou súčasťou, ale vždy je na čom pracovať. Tiež mi pripomína moje úplné začiatky a pomáha mi o to viac si vážiť každú chvíľu. Pripomína mi tiež, že je možné všetko, čo si zmyslíme.

Presňume sa k téme tvojho nového CD. Zatiaľ máš na konte jedno EP, takže toto bude tvoja debutová štúdiovka v plnej dĺžke. Na čo sa na nej môžeme tešiť a kedy ju máme očakávať?
Rozhodne je sa na čo tešiť. Môj debutový album s názvom The Key obsahuje 12 skladieb vrátane intra a dvoch prerábok tzv. remixov a dvoch spoluprác. Na albume nájdete aj skladby s čistými spevmi, screamami aj ich kombináciu. Tento album som sa rozhodol vydať aj v čisto inštrumentálnom podaní, pôjde o dve CD. Môžete ho očakávať začiatkom leta pod vydavateľstvom Rockoteka.

Čo na tomto albume teší teba? Na ktorej pesničke si sa napríklad najviac vybláznil?
Na tomto albume ma teší úplne všetko. Je to splnený sen a veľký krok vpred. Teším sa zo spoluprác napríklad s raperom Shomim, kapelou Mystery Kids a s mojím skvelým producentom Stančim Dragúňom z kapely Mad Alice. Dokonale som sa vybláznil pri skladbe Positivity, a to hlavne pri natáčaní videoklipu, kde som bol obklopený úžasným tímom ľudí. Tím pozostával z mojich najbližších priateľov a rodiny. Aj týmto odkazujem celému teamu: Ste úžasní a pamätáte? Positivity is the key!

Odkiaľ berieš najviac inšpirácie na skladby? Alebo teda, kde si najviac čerpal inšpiráciu na tvorbu nadchádzajúcej novinky?
Inšpirácia je vždy a všade. Každá reakcia, rozhodnutie, stretnutie, názor, skutok … V skratke, život sám. Posledné roky intenzívne pracujem na svojom vnímaní sveta a o výsledku informuje hneď prvá skladba Positivity. Text sa vo mne automaticky objaví, keď mám pocit, že urobím krok vpred. Tento krok mám nutkanie pretaviť do skladby, aby mne aj mojím fanúšikom tento poznatok pripomínala. Tento album je teda zbierkou mojich uvedomení. Ako príklad uvádzam skladbu The Line. Skladba hovorí o tom, že každý žijeme na jednej planéte, ale v úplne iných svetoch. Naše svety (naše vnímanie) vytvárajú naše myšlienky, názory, dohody so sebou samým, že neexistuje dobré a zlé iba to uvedomenie si, že si môžeme vybrať či myšlienky druhých prijmeme za svoje alebo nie. Nakresliť čiaru a sám určiť, kde je hranica.

Zvykneš sa pri svojej hudobnej tvorbe nechať inšpirovať napríklad aj tvorbou svojich hudobných vzorov? Kto sú tvoje idoly?
S radosťou sledujem a počúvam kapely ako Northlane, Wage War, In Flames, God Is An Astronaut. Rád si vypočujem rôzne klavírne skladby, inštrumentálne skladby, rock… Ideál by pre mňa predstavoval akýsi veselý, pozitívne ladený metalcore. Inšpirácia prichádza priam neustále, preto sa mi zatiaľ nepodarilo spraviť žiadny cover. Akonáhle začnem hrať niekoho skladbu, prichádzajú nápady, ako to smerovať trošku inak.

Pokiaľ by si dostal šancu zahrať si so svojím idolom alebo s kýmkoľvek iným, koho ponuku si zobral bez váhania? Alebo by si si chcel zahrať aj s niekým iným takýmto než so svojím idolom?
Určite by som si rád zahral s kapelami, ktoré som spomínal. Hlavne by som ale rád hral s ľuďmi, ktorých to naozaj baví a napĺňa. S ľuďmi, ktorí chcú šíriť dobrú náladu a optimistické zmýšľanie, a tak pomáhať všetkým, ktorí chcú niečo zmeniť.

Aktuálne panuje vo svete dosť zlá situácia kvôli pandémii, ktorá ovplyvňuje aj dianie v hudobnom priemysle. Stihol si pred vypuknutím tohto šialenstva nejaký koncert? Koho si videl naposledy?
Stihol som ešte koncert kapiel Northlane, Polaris, Void Of Vision v Prahe. Bol to skvelý zážitok. Kvôli pandémii zrušili koncert In Flames v Bratislave, tak sa teším na náhradný termín. Ešte som ich nevidel live.

A na koho koncert sa naopak chystáš, tešíš, keď toto všetko prehrmí?
Na spomínaných In Flames a tiež sa chystám aj na While She Sleeps.

No a keď už spomíname terajšie dianie, ako to zvládaš? Máš na to nejaké špeciálne tipy a triky na zvládnutie karantény?
Toto obdobie zvládam super. Ešte intenzívnejšie ho využívam na spoznanie samého seba a môjho sveta v kombinácii s hudobnou teóriou, nahrávaním a chystaním hudobného štúdia. Je to znova len o tom, na čo upriamime našu pozornosť (tak to v mojom svete vnímam ja). Otázkou teda je, na čo ju zameriam? Ja osobne ju zameriavam na rodinu, vzdelávanie, šírenie optimistických myšlienok, hudbu, spev, cvičenie… Môj tip na prekonanie karantény ? Venovať sa našim najbližším a tomu, čo nás baví a napĺňa. Radosť a šťastie sa dá nájsť v každej maličkosti, stačí sa dobre pozrieť.

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←