Je Lady Jane slovenská rocková kráľovná? (recenzia)

Zdieľať

Zjavila sa už dávnejšie. Klubovému publiku sa prihovárala prostredníctvom niekoľkých projektov, ale až teraz vydáva svoj prvý album Čierny motýľ. Spomínanou kráľovnou je Janka Čonková alias LADY JANE spolu s rovnomennou kapelou.

Album vydaný na CD obsahuje osem slovenských a jednu anglickú skladbu, plus videoklipy na oba zverejnené single. O všetku hudbu sa postaral Palo Chodelka, ktorý album produkoval a pridal aj jeden text. Ostatné slová patria samým renomovaným textárom – Martin Sarvaš, Juraj Soviar a Jozef Urban. V piesňach síce nájdete aj slová ako peklo, démoni, satan, smrť, no v žiadnom prípade nevyznievajú ako klišé. K takejto muzike sa priam pýtajú a nevyznievajú prvoplánovo. 

Úvod albumu spúšťa najväčší „vypaľovák“, druhý singel albumu, ktorý bola nedávno predstavený prostredníctvom klipu, Kráľovná bohov. Skladba má neskutočný hitový potenciál a bola by chyba, ak by sa neobjavila v rádiách (aj keď pri našich rádiách ma neprekvapí už nič). Nasledujúca Sama so sebou v nasadení nezaostáva za ponúknutou singlovkou. Počul som ju na odovzdávaní cien ZAI (kde bola Janka nominovaná v kategórii Objav roka) a aj v akustickej verzii bola dostatočne energická.

Krídla spásy zmiernia tempo, no Skvelý deň s miernou odbočkou do klasického a sviežeho rock n‘ rollového štýlu zvýši naspäť klesajúce otáčky. Titulná skladba Čierny motýľ ponúka po Krídlach spásy, pre zmenu, krídla do pekiel.

Jediným čistokrvným „slaďákom“ je prvý singel podporený videoklipom Niet už zázrakov. Akustická skladba s využitím sláčikov pretkaná Urbanovým textom a nad tým všetkým sa týči spev. Ak niekto nemá zimomriavky pri „až do očí smútok útočí“, tak už neviem.

Spánok démonov neuspáva. Práve naopak, prináša návrat svižného tempa. No a ako osobné vyznanie gitaristu sa javí Hriešna múza, ktorú si Palo sám aj otextoval. Záverečná, jediná vec v angličtine Born Again je pekná bodka za albumom. Je dôkazom, že aj v angličtine by to Lady Jane išlo.

Kapela v zložení Jana Čonková – spev, Palo Chodelka – gitary, Peter „Kešu“ Oriešek – basgitara a Palo Chodelka jr. – bicie je pripravená predstaviť album naživo hneď, ako to bude možné.

Album zapĺňa dlhodobú dieru na trhu. Kto má rád „osemdesiatky“, ten si ho zamiluje. Na Slovensku dlhodobo absentuje ženský vokál s rockovým feelingom spievajúci slovenské skladby. Janka, v niektorých chvíľach pripomínajúca Mirku Brezovskú, má potenciál zaplátať túto dieru obrovskou záplatou. Palo Chodelka prostredníctvom kompozícií jasne odkazuje na svoje korene a inštrumentálne či už riffmi, alebo sólami to len podčiarkuje.

Pri celkovom hodnotení musím ubrať bod za dĺžku albumu. Tesne nad tridsať minút spadá do minutáže prvých šiestich albumov Van Halen. Pri tvorivom potenciáli Pala Chodelku a Martina Sarvaša by desať minút navyše nemal byť problém. To znamená, že u mňa až nabudúce desať za desať (desať bodov za desať minút navyše).

HODNOTENIE

hodnotenie recenzia prorocker

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←