5 faktov, ktoré ste o Five Finger Death Punch (možno) nevedeli

Zdieľať

Americká skupina FIVE FINGER DEATH PUNCH, 5FDP alebo Death Punch je jednou z najúspešnejších heavymetalových kapiel posledného desaťročia a mnohí ich prirovnávajú k Metallice. Práve s touto legendárnou skupinou sú 5FDP momentálne na svetovom turné, z ktorého si odskočia odohrať koncert aj do Bratislavy. Five Finger Death Punch odpália svoj koncert na Slovensku už koncom mája.

Keď táto skupina vstúpila na metalovú scénu, ich popularita začala veľmi rýchlo stúpať a fanúšikovia od nich požadovali stále viac a viac novej hudby. V súčasnosti už majú za sebou miliónové predaje albumov, opakované hudobné ocenenia a vypredávajú koncertné haly po celom svete.

Toto ste o nich vedeli?

Pomenovanie skupiny je inšpirované filmom
Názov kapely je inšpirovaný kung-fu filmom King Boxer (Five Fingers Of Death). Ide o film z roku 1972, ktorý v Amerike svojho času spôsobil kung-fu boom a získal uznania kritikov a divákov. Zápletka sa drží klasickej schémy zločin-tréning-pomsta a vo filme si vychutnáte bojové umenie majstrov, učňov a japonských zabijakov i obľúbené súboje medzi školami. Ako sa ukázalo, pomenovať kapelu podľa filmu, ktorý spôsobil okolo tohto bojového umenia v USA ošiaľ, bol skvelý nápad.

Z ich druhého albumu bolo predaných viac ako milión kusov
War Is The Answer je názov druhého albumu tejto kapely, ktorý ich preslávil. Predali z neho viac ako milión kópií. 5FDP tak odštartovali svoju hviezdnu kariéru a koncertovanie po krajine a celom svete. Odvtedy koncertujú na najväčších festivaloch a v športových arénach.

Koncertné vystúpenie 5FDP na festivale Download 2010 muselo byť skrátené z bezpečnostných dôvodov
Obrovský dav fanúšikov je snom každej kapely, no keď sa ich ocitne na pódiu v jednom momente príliš veľa, môže to byť nebezpečné. Počas vystúpenia 5FDP na Download festivale prichádzalo na pódium príliš veľa fanúšikov. Organizátori síce dovolili skupine dokončiť aktuálnu skladbu, no po nej museli všetci, vrátane skupiny, opustiť pódium.

Jedna zo skladieb kapely je súčasťou videohry
Jeden z neprekonateľných dôkazov úspechu je, keď sa vaša hudba začne objavovať aj vo videohrách. 5FDP sa to podarilo a ich hudba je súčasťou videohry Madden NFL 12. Videohry majú veľa zanietených fanúšikov a hudba je ich dôležitou súčasťou, vďaka ktorej si ľudia vedia hru vychutnať, pomáha im navodiť správnu atmosféru a ponoriť sa do deja.

Majú výnimočné prepojenie s Elvisom Presleym
Five Finger Death Punch sa vo svojich textoch často venujú téme veteránov a ich neľahkému civilnému životu po pôsobení v armáde. Skupina pravidelne finančne podporuje charitatívne organizácie, ktoré pomáhajú veteránom. Situácia vojenských vyslúžilcov z Vietnamu, Afganistanu a Iraku je katastrofálna. Množstvo veteránov trpí vojnovými traumami, kvôli ktorým nie sú schopní fungovať v normálnom živote. Prepadajú alkoholizmu, drogovým závislostiam, vznikajú u nich psychické problémy a často sa ocitajú na okraji spoločnosti. Podľa posledných prieskumov je každý štvrtý bezdomovec v Amerike práve veterán. 5FDP túto tému vnímajú citlivo, hovoria o nej vo svojich skladbách, bojujú za zlepšenie podmienok života pre veteránov a priamo ich podporujú. Za svoje charitatívne aktivity získali v roku 2015 prestížne ocenenie Soldier Appreciation Award od Asociácie armády spojených národov. Toto ocenenie sa civilistom udeľuje výnimočne a pred nimi ho získal (ako civilista) už len Elvis Presley.

Silu hudobného umenia Five Finger Death Punch si môžete naplno vychutnať v stredu 31. mája 2023 v Tipos Aréne (štadión O. Nepelu). Lístky sú už v predaji.

Zdroj: Vivien

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←