Vinyly prvýkrát po viac ako 35 rokoch predbehli v predaji CD nosiče

Zdieľať

CD nosiče na dlhé roky ovládli hudobný priemysel a vinylové platne sa považovali za absolútnych dinosaurov. Platne si doma púšťali už len fajnšmekri, prevažne milovníci klasickej hudby alebo alternatívnych žánrov. No posledných 16 rokov predaj LP platní začal každoročne kontinuálne narastať, až v pandemických rokoch nastal v predajnosti vinylov totálny boom.

Ide o prekvapujúci jav, keďže fyzickým nosičom konkurujú populárne streamovacie služby, u ktorých má poslucháč k dispozícii milióny skladieb na jednom mieste. Čo vlastne spôsobilo pompézny návrat vinylov na scénu?

Vinylové platne sa vrátili vo veľkom štýle a prvýkrát od roku 1987 predbehli v predaji CD nosiče. Tak znejú aktuálne štatistiky predajov z celého sveta.  Odborníci z hudobného priemyslu považujú tento fakt za prelomový moment, pretože málokto ešte veril, že „platne“ zažijú takúto renesanciu.

Podľa Americkej asociácie nahrávacieho priemyslu objem tržieb z predaja hudby na fyzických médiách v minulom roku vzrástol medziročne o 4 percentá.

Veľký podiel na tom majú práve gramofónové platne, ktorých predaj vzrástol až o 17 percent. Výnosy zo streamovaného obsahu pritom medziročne vzrástli „iba“ o 7 percent na 13,3 miliardy dolárov. Na celkových tržbách v audiopriemysle sa však stále podieľajú 84 percentami. No takýto nárast dopytu po vinyloch každopádne prekvapil.

Záujem o vinyly určite podporuje ich povesť bohatého a hlbokého zvuku, „iného zážitku z hudby“, pokiaľ, samozrejme, vlastníte  kvalitnú techniku – gramofón, reproduktor či zosilovač zvuku. Ako to už býva, na trhu sa objavili aj lacné vinylové nosiče, od ktorých hudobný audio zážitok určite nečakajte. Všeobecne sa vo svete teší veľkej popularite návrat „retro“ štýlu alebo aj „back to the roots“, a to v rôznych oblastiach umenia – interiérový či produktový dizajn, móda, film, no a tento trend sa ukázal aj pri hudobných nosičoch. Okrem vinylov sa do popredia dostávajú dokonca kazety.

Svoj podiel na renesancii gramofónových platní spravila aj éra pandémie. Ľudia sa viac ako dva roky nedostali na koncerty, a tak si časť z nich tvorila kvalitné hudobné zážitky doma za pomoci LP platní a gramofónov. Začali nakupovať platne z druhej ruky, rôzne zberateľské edície legendárnych skupín ako napríklad The Beatles, David Bowie alebo Pink Floyd, no predávať sa začali aj nanovo zmastrované albumy. Ľudia chceli mať svoje obľúbené skupiny a interpretov doma na vinylových nosičoch, začali to považovať za nový druh zberateľstva. Prieskum hovorí, že až polovica zákazníkov, ktorí si kúpia platňu, nemá doma gramofón, na ktorom by si ju prehrali.

Čo je najviac zaujímavé, boom LP-čiek do veľkej miery spôsobil nákupný záujem generácie milieniálov a „Z generation“. Firmy na výrobu vinylov sú zaplavené zákazkami od vydavateľstiev, ktoré zastupujú súčasné mainstreamové hudobné hviezdy ako Taylor Swift či Harry Styles. Práve títo dvaja umelci výraznou mierou prispeli k oživeniu predaja LP.

Hudobní interpreti naskočili na vlnu renesancie vinylov veľmi rýchlo. Rastúci záujem fanúšikov im totiž umožňuje vydávať okrem aktuálnych albumov aj špeciálne edície vinylov, ktoré chcú mať doma predovšetkým zberatelia, ale aj skalní fanúšikovia. Interpreti remastrujú svoje najpredávanejšie albumy, vydávajú limitované edície alebo vytvárajú rôzne spolupráce s umelcami pri špeciálne vytvorených obaloch vinylov, čo ešte viac zvyšuje hodnotu daného nosiča.

Prekvapenie pre svojich fanúšikov pripravila aj americká metalová skupina Five Finger Death Punch a budúci mesiac spúšťa predaj troch svojich najpredávanejších a oceňovaných albumov ako  limitovanú edíciu vinylov. Špeciálnym vydaním sú aj vďaka tomu, že nepôjde o klasické čierne vinyly, ale vyjdú v bielej, červenej a zlatej farbe. 12. mája začína predaj LP albumu A Justice For None ako biely vinyl, nasledovať bude „červené“ LP-čko albumu The Wrong Side Of Heaven And The Righteous Side Of Hell, Volume 2, ktoré vyjde 2. júna 2023, a zlaté LP vyjde 23. júna 2023, pôjde o ich album z roku 2015 s názvom Got Your Six.

Five Finger Death Punch z nich nepochybne vyberú skladby aj do setlistu koncertu v Bratislave. Silu ich hudobného umenia si tak môžete naplno vychutnať nielen na nových LP, ale aj naživo v stredu 31. mája 2023 v Tipos Aréne (štadión O. Nepelu).

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←