Utopíte sa v dokonalom zvuku s Castaway? (recenzia)

Zdieľať

Bratislavská formácia CASTAWAY funguje pomerne dlho, no na ich albumové počiny si treba vždy počkať o čosi dlhšie. Ak ste ale počuli ich predošlé dve dosky, viete, že kapela to poslucháčom vykompenzuje vysokou kvalitou. A inak tomu nie je ani pri najnovšom albume Before We Drown, ktorý fanúšikov poteší nielen vysokou kvalitou, ale aj pomerne dlhou minutážou jedenástich skladieb.

Keď mi začalo v ušiach znieť majestátne intro Ad Astra Per Mendacium, mal som vďaka jeho symfonickým a zborovým častiam pocit, že počúvam ouvertúru k veľmi vydarenej a napínavej opere. A nebol som ďaleko od pravdy. Castaway mi niektorými prvkami ich nového materiálu pripomenuli tvorbu metalových opier Avantasia a Ayreon. Inštrumentálne intermezzo Omissis je jedným z nich.

Tému intra preberú gitary v powermetalovej Feed You Lies a splav rieky hutných riffov a progresívnych rytmov sa môže začať. Pokojné vody vás čakajú len v baladickejších In Labyrinths, One Sentence a The Last Day (Before We Drown). Ani jednu z nich však nemožno zaškatuľkovať ako rockový „slaďák“. Mohutné viachlasné refrény berú dych. Miesto neho ich naliehavá, sem-tam ponurá atmosféra ponúka na výmenu poriadne zimomriavky. Klavír pretínajúce bicie a sóla na elektrické či akustické gitary tu opäť podčiarkujú epickosť metalovej opery.

Ale prejdime späť k podmanivým harmóniám a energickým riffom, aké nájdete v Where Do We Go from Here? či No One Sees God. Miestami tieto skladby evokujú až townsendovskú hudobnú schizofréniu. A podobne vlastne aj Fallen, kde máte niekedy pocit, akoby niekto náhodne prepínal medzi tromi rôznymi skladbami. Ale aj napriek tomu je to celistvá skladba, vyhýbajúca sa prvoplánovým zmenám. Tomu sa hovorí aranžérske umenie.

Dávno som nepočul album, kde by kvalita spevu tak dokonale korešpondovala s inštrumentálnou a aranžérskou zložkou skladieb. O kvalitách Maya Petranina nikto nepochyboval. Na albume Before We Drown opäť potvrdil svoje miesto medzi najlepšími spevákmi doma a nebojím sa povedať, že i za hranicami. Jeho hlasový fond a farba sú výnimočné. A keď sa k tomu pridajú vokály či dokonca tri rôzne spevy rozhodené v stereu naľavo, napravo a do stredu ako v What Shadows Portray a Seeing Man, je to skutočný zážitok pre uši.

Od Castaway nečakajte opočúvané riffy, rockové odrhovačky ani žiadne spevné, rýchlo zapamätateľné refrény. Album Before We Drown je o náročnej muzike. Nehovorím, že sa pri takejto hudbe nedá baviť. Ak ste boli na niektorom z ich koncertov, dobre viete, že opak je pravdou.

No táto muzika nie je len o bezduchom pokrikovaní úryvkov textov. Je o ponorení sa do atmosféry a užívaní si hudby ako takej. Vnímaní jej toku a objavovaní rôznych skrytých melodických, rytmických a zvukových zákutí. Pri každom ďalšom vypočutí nájdete niečo, čo ste predtým prepočuli. Castaway ma vo svojej najnovšej tvorbe skutočne utopili.

HODNOTENIE

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←