Kam vyústi prierez tvorbou Castaway? (recenzia)

Zdieľať

Už je to viac než dva roky, čo nás bratislavskí CASTAWAY potešili dlhohrajúcou novinkou. Mal som pocit, že po ich veľmi vydarenom albume Before We Drown ostalo na istú dobu akosi ticho. Ale napokon – ticho ostalo na istý čas na celej hudobnej scéne. Castaway však nezaháľali a svojich fanúšikov tento rok obdarovali aspoň EP-čkom.

Mini CD Everflowing Past vyšlo na konci apríla 2021 a v polhodinke kvalitnej hudby poslucháčom pripomenuli svoju staršiu tvorbu, ale zároveň predstavili aj najnovší singel. Na EP nájdete remixované verzie piesní This-Integration z albumu Over The Drowning WaterCounting The StonesChoices And Patterns. Dostal sa sem dokonca aj kúsok Fallen z poslednej štúdiovky Before We Drown, v ktorom si zahosťoval Roland Grapow. Keďže je táto pieseň poslednou na novom CD, obsahuje aj veľmi zaujímavé outro. Castaway vám v ňom urobia prierez svojou tvorbou prostredníctvom inštrumentálnych odkazov na staršie skladby. Nápad skvelý, prevedenie ešte lepšie.

Začiatok som si nechal netradične takmer na koniec. Počúvanie začnete jednou zo starších, avšak nikdy nevydaných skladieb kapely Fait Accompli. Vďaka EP Everflowing Past sa aj táto konečne dočkala svojho vydania a lepšie otvorenie sme si azda ani nemohli želať. Pieseň začína veľmi energicky a počas celého trvania drží poslucháča v napätí svojou prepracovanou melódiou a harmóniou, ktoré vždy nečakane vybočia úplne inde, než poslucháč predpokladá.

Zlatým klincom je novinka U.N.I. Tá medzi ostatnými skladbami žiari ako klenot. Je rovnako naliehavá a hudobne gradujúca ako ostatné piesne. Taktiež má priam hymnicky refrén a veľmi pekne vystavané slohy či prepracovaný aranžmán. Nechýba pútavé sólo. No i tak mám pocit, že je v nej niečo viac. Akoby kapela chcela ukázať, aký kus cesty od svojho začiatku prešla. Kam sa až posunuli. Na albume nájdete vlastne skladbu z každého obdobia ich fungovania a U.N.I. túto cestu veľkolepo korunuje. Škoda, že kapela nepridala na Everflowing Past ešte aspoň jednu novinku. Ale o to väčší dôvod tešiť sa na ďalší dlhohrajúci počin. 

HODNOTENIE

hodnotenie recenzia prorocker

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←