Treba sa obávať novej éry Merged In Abyss? (recenzia)

Zdieľať

Neverím. Naozaj je toto tá istá kapela, ktorej som pred rokom na albume Attristant vyčítal jednotvárnosť? Nuž, áno aj nie. Samozrejme, stále je to MERGED IN ABYSS a stále je hlavným mozgom Nullus, ale inak nezostal v tomto projekte kameň na kameni. No, projekte. Už by som sa nebál nazvať to regulérnou kapelou. Pribudol basgitarista Exanimus (ex-Swordokult), novinka The New Era vychádza tak, ako sa patrí, teda aj na CD a dokonca pod záštitou vydavateľstva Last Throne Production. A hudba? Vážení a vážené, ešte len tu sa začínajú prekvapenia.

Priznám sa, nie som bohvieaký fanúšik intier. Väčšinou ide len o samoúčelné naťahovanie stopáže, no The Act Of Downfall skutočne pôsobí ako prológ k zvrátenému príbehu, ktorého sa čoskoro máme stať svedkami. To postupné vrstvenie oktáv kostolného organu v spojení s Nullusovým krákaním znie ako prejav tyrana k preživším v postapokalyptickom svete. Keď mám zimomriavky už pri prvej skladbe, čo sa dá čakať od zvyšku albumu?

Predsa to, čo ide MIA najlepšie – poriadne nasraný black metal. Jeho deathový brat je (až na občasný growl) prakticky preč, no na viacerých miestach vystrkuje svoje rohy thrash, čo vytvára veľmi sviežu a na slovenské pomery (aspoň čo ja viem) dosť neobvyklú kombináciu. Dvojica sa sympaticky vyhýba zaužívaným dramaturgickým vzorcom. Prvý skutočný song, vyše šesťminútové teátro The Devil’s Prey, pochoduje v strednom tempe, v druhej tretine spomalí za sprievodu dvojkopákovej kanonády a nervného tremolo riffu a až po tomto takmer doomovom náklade sa môže vyhladovaný a nabudený poslucháč tešiť na poriadne pálivé, blastbeatmi hojne okorenené sústo.

merged in abyss

Initiate The Wretches spĺňa všetky atribúty blackmetalovej hitovky a bolo by veľmi fajn počuť ju jedného dňa naživo. Človek by až neveril, koľko nápadov sa dá natrepať do necelých troch a pol minúty. A pritom to stále funguje!

Moja srdcovka je však, čuduj sa svete, najdlhšia skladba albumu. Spomínate si na hypnotickosť platne Now, Diabolical od legiend Satyricon? Ak vám v zmysle až primitívna atmosféra vyhovovala, budete Skyless úplne milovať. Hlavný riff má v sebe presne tú mágiu, ktorú má aj Pentagram Burns, šesťštvrťový takt v slohách úmyselne vytvára nesúlad medzi tým, čo sa deje a tým, čo sa očakáva a bublajúca basa do vás páli svoje hlboké frekvencie s animálnou agresiou.

A propos, basgitara. Nový člen tu rozhodne nie je len na parádu. Exanimovo hranie dodáva nahrávke život aj určitú mieru v black metale žiadanej špiny a niektoré figúry by (Nullus prepáči) z inej než basákovej hlavy nevzišli. Skrátka, je dobre, že po dlhom čase hudobnej nečinnosti zakotvil práve v Merged In Abyss. Tú zdravú nadržanosť a chuť hrať je počuť.

Niektorých odkazov na predošlý materiál sa kapela nevzdala. Najmä atmosfericky ladené kúsky by sa na Attristant nestratili, avšak vďaka tomu, že na rozdiel od spomínaného predchodcu sa to tu s nimi nepreháňa, pôsobia ako vítané ozvláštnenie, viď post-rockom líznutá predohra titulky Visions Of A New World.

Ťažko sa verí tomu, aký progres za dva roky Merged In Abyss dosiahli. Všetko, čo som vyčítal v minulosti, je preč, všetko, čo som chválil, je o dve triedy vyššie. Premyslenejšie kompozície, lepší zvuk, chytľavejšie nápady, vypiplanejšie aranžmány, suverénnejšie hudobné výkony. Budem veľmi prekvapený, ak sa The New Era nebude spomínať v koncoročných, nielen blackmetalových rebríčkoch. Prakticky nemám čo vytknúť, pre mňa zatiaľ najpríjemnejšie prekvapenie roka 2021.

HODNOTENIE

hodnotenie recenzia prorocker

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←