SINEDEUS: V kapele by mal byť aspoň jeden člen, ktorý má víziu

Zdieľať

Nihil a Zeus po odchode zo svojej predošlej kapely pokračujú v blackmetalovom ťažení pod názvom SINEDEUS. Čo tento názov znamená? Kedy sa dočkáme štúdiovej nahrávky a kedy konečne kapelu uvidíme hrať naživo? Na tieto a aj iné otázky nám ochotne odpovedali Nihil, Zeus a Attar.

Začnime tým, že nám priblížite, ako vznikla myšlienka stvoriť Sinedeus.

Nihil: V našej predošlej kapele sme neboli spokojní s hudobným smerovaním a medziľudskými vzťahmi a rozhodli sme sa odísť. Nechceli sme však zanevrieť na black metal ako taký a piesne, ktoré sme tam spoločne so Zeusom vymysleli, pretože sme si za nimi stáli a cítili, že majú potenciál. Tak sme si ich teda vzali, všetky riffy, ktoré neboli naše vyhodili a piesne pretvorili. Potrebovali sme, samozrejme, aj nový názov, a tak vznikol Sinedeus.

Ak sa nemýlim, názov má pôvod v gréckom συνέδευσ a znamená niečo ako spojenie. Je to tak?

Nihil: Mýliš sa, pretože názov má pôvod v latinčine a znamená „bez boha“. Nie je to síce gramaticky správne, pretože by to malo byť sine deo, ale dovolili sme si uplatniť umeleckú výnimku a štylizovali to ako SINEDEUS. Znie a vyzerá to údernejšie a umožnilo nám to aj vytvoriť symetrickejšie logo. Názov má odkazovať na našu filozofiu, naše hodnoty a to, že nehráme hudbu pre kresťanské besiedky.

V apríli 2022 ste vydali prvé dvojskladbové EP a po roku ste tento postup zopakovali. Prečo fanúšikom svoju tvorbu servírujete takto striedmo?

Zeus: Chceli sme si nechať čas na dokončenie a prípravu songov tak, aby sme s nimi boli spokojní.

Nihil: Zároveň sme do našich radov prijali aj druhého gitaristu a basgitaristu, čím sa z nás stala kapela schopná koncertovania. Chceme, aby ľudia aspoň časť našej tvorby spoznali pred tým, než nás uvidia naživo.

Aké sú ohlasy na vašu muziku? Takáto hudba si často nájde fanúšikov aj v rôznych vzdialenejších kútoch sveta. Zaznamenali ste aj nejaké názory spoza hraníc?

Zeus: Ohlasy sú prevažne dobré. Po zverejnení EP na streamovacích službách sme zaznamenali pozitívne komentáre od ľudí z Nórska, Česka, Anglicka, USA alebo Ukrajiny.

Budúci rok je na pláne dlhohrajúca doska. Vyjde opäť v apríli?

Zeus: Bolo by super, ak by sme dodržali každoročný cyklus a vydali nahrávku v apríli, ale nechceme sa unáhliť.

Nihil: Sme hlavne underground kapela, ktorá nemá voči nikomu žiadne záväzky a preto náš album vyjde až vtedy, keď to uznáme za vhodné. Apríl to zrejme nebude.

Môžete už prezradiť nejaké detaily? Napríklad názov alebo na koľko skladieb sa môžeme tešiť?

Nihil: Na prezradenie názvu je ešte skoro, momentálne v kapele prebiehajú debaty, ktorý použijeme. Plánujeme nahrať a vydať osem skladieb.

Štúdiovo máte teda vydané štyri piesne, ale pribudne štúdiový album. Natíska sa mi preto otázka, ako to vyzerá s vami a vyššie zmienenými koncertnými plánmi.

Attar: Momentálne máme v pláne jedno vystúpenie v novembri tohto roku. Ak by bol zo strany organizátorov záujem nás pozvať, radi prídeme.

Veľmi ma zaujalo, že svoje nahrávky ste si sami nahrali, zmixovali a postarali ste sa aj o mastering a produkciu. Dokonca aj obal EP robil Nihil. Čo by ste odporučili alebo odkázali mladým kapelám, ktoré sa doposiaľ neodhodlali k vlastnej nahrávke?

Zeus: Určite by v kapele mal byť aspoň jeden člen, ktorý má víziu a vie, kde chce kapelu posunúť. Aj produkčne a zvukovo, aj koncertne.

Nihil: Vždy som bol zástancom toho, že ak chce mať človek niečo poriadne urobené, mal by sa do toho pustiť sám. Osobne som dosť „control freak“ a rád mám celý výstup pod kontrolou. Pre niektoré kapely je však lepšie, keď sa zveria do rúk profesionálom. Dôležité ale je niečo vymyslieť, nahrať a vydať.

Aký je váš názor na fyzické nosiče? V black metale sa vo veľkom vracajú na trh hlavne MC kazety. No čoraz viac kapiel siaha aj po formáte USB. Bude aj vaša štúdiovka dostupná v hmatateľnom formáte?

Zeus: Rád počúvam hudbu z CD na veži vždy, keď to je možné. Inokedy radšej volím slúchadlá a počúvam hudbu z MP3.

Nihil: Som zberateľ CD a rád podporím kapely, ktoré ma zaujmú. Hudbu ale vyslovene počúvam len zo streamingu.

Attar: Fyzické nosiče sú dôležité. Naša štúdiovka vyjde takisto vo fyzickej forme ako limitovaná edícia na CD.

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←