Ako krotia chaos Sinedeus? (recenzia)

Zdieľať

Keď sa začiatkom marca rozhodli traja členovia Prešovčanov Iria ukončiť svoje pôsobenie v tejto blackmetalovej horde, vyzeralo to na divoký rozkol, kde dlho nemalo byť jasné, čo bude ďalej. Napokon sa ukázal pravý opak, Orfeusova Iria už funguje v novej zostave a odídenci Nihil a Zeus do niekoľkých týždňov predstavili svoju novú kapelu SINEDEUS (v preklade „bez boha“ – existuje jednoznačnejší názov pre kapelu hrajúcu black metal?) Samozrejme, nové meno na scéne musí priniesť aj novú muziku. To sa udialo 22. apríla, kedy duo vypustilo z pekelných hlbín svoje EP From Fire And Ashes.

Prvý dojem (čítaj „obal“) je skvelý, drevoryt Satan a Belzebub od prominentného francúzskeho ilustrátora Gustavea Doré sa k hudbe Sinedeus hodí dokonale. Len sa zapozerajte na biblický výjav a pustite si do uší úvodnú The Endless Void. Klasický tremolo riff a pomalý majestátny rytmus majú uhrančivú, ba až hrozivú atmosféru a človeku príde ľúto, že toto navnadenie trvá len necelú minútu.

Sinedeus

Hneď nato sa totiž ocitáme v domíniu blast beatov, krkavčích vokálov a apokalyptických vízií o absencii slobody dokonca aj po smrti. O ďalších 50 sekúnd sme opäť niekde inde, Zeusovu strojovo presnú kanonádu vystrieda pochový dupot kopákov, avšak pokope to neustále drží gitara s tradičnými blackovými molovými postupmi. Napriek tomu sa človek nemôže ubrániť pocitu, že zmeny motívov sú miestami násilné a náhle, ako keď zo sauny skočíte rovno do ľadovej vody. Kde by ste však akékoľvek zakopnutie hľadali márne, sú výkony a hlavne zvuk.

Žiadne ego hladkajúce finesy, sóla či pretechnizované pasáže tu nehľadajte. Toto je black metal ohlodaný takmer až na kosť, na zbytočnosti vytrhávajúce poslucháča z atmosféry zmaru, chaosu a bezvýchodiskovosti tu nie je priestor. Poteší počuteľná basgitara aj razantný, ale neprepálený rytmičák. Hlavný priestor má, pochopiteľne, gitara, našťastie, nie na úkor skvelého Nihilovho vokálu.

Ten zažíva svojú svetlú chvíľku v druhom songu Slaughterer Of Divinity, kde namiesto pohodlného deklamačného vrčania sa miestami škriabe až kamsi k schizofrenickým polofalzetovým škrekom pôvodného vokalistu Gorgoroth Hata. Apropos, Gorgoroth. Nejdem sa tváriť, že som odborník na tento extrémny žáner, ale niečo málo sa na mňa za tie roky predsa len nalepilo a bergenská legenda mi prichádza na um pri počúvaní From Fire And Ashes relatívne často, čo však rozhodne nemyslím ako výčitku. Samotnej skladbe nechýba energia, výborné nápady a ani plynulé prechody z nápadu do nápadu, ktorých nedostatok som vyčítal pri úvodnej piesni.

Natešený, čo mi ešte Nihil a Zeus doprajú, som sa chystal na tretí song… …ktorý neprišiel. Chápem, že toto je len ochutnávka a chalani majú, obrazne povedané, všetok čas sveta, aby ukázali, čo v nich je, no dve skladby a necelých 10 minút hracieho času je jednoducho málo. Aj na EP je to málo. Aspoň jedna skladba naviac by už dokázala poskytnúť ucelenejší obraz toho, čo sa dá od Sinedeus čakať, ale takto páni skončili trochu na polceste.

Teplá voda sa tu neobjavuje, avšak nikto sa netvári, že áno. Je to poctivý black metal bez samoúčelných experimentov, s viac než solídnymi textami a baví ma to minimálne rovnako ako čokoľvek z Pagan Terror od ich ex-kapely (úprimne povedané, asi aj viac). Možno teda smelo predpovedať, že debutový album, ak príde, prinesie na domácu blackmetalovú scénu veľmi horúce želiezko v ohni.

HODNOTENIE

hodnotenie recenzia prorocker

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←