Pri príležitosti sedemdesiatin BigBossa vychádza box jeho sólových nahrávok

Zdieľať

Jiří BigBoss Valter je bez pochýb legendou českej metalovej scény. Napriek tomu, že sa preslávil predovšetkým ako frontman brnianskych ROOT, venoval sa aj iným hudobným aktivitám, medzi ktorými nechýbali ani sólové dosky. A práve tie vyšli 4. februára pri príležitosti BigBossových sedemdesiatin u pražských MetalGate v zberateľskej kolekcii nazvanej Pentagrammaton.

„Sedemdesiatka je významné životné jubileum, ktoré si žiada niečo špeciálne. Kompletná reedícia Majstrových sólových nahrávok nám prišla ako skvelý nápad, pretože niektoré CD už nie sú dostupné, pričom je po nich medzi fanúšikmi stále dopyt. Zároveň je nepochybne fajn mať všetko pod jednou strechou,“ uvádza Ondřej Šmejkal z MetalGate.

Komplet vychádza vo forme boxu, do ktorého sú vložené obálky s CD. Celkovo zahŕňa päť albumov na šiestich nosičoch (keďže Collection Of Black Roses/Sbírka černých růží je dvojalbum). Dosky majú pôvodný zvuk, zmenou ale prešlo ich grafické spracovanie, a to tak, aby celá kolekcia mala jednotnú vizuálnu podobu. Nechýba obsiahly booklet s textami a informáciami. Autorom novej grafiky je Ondřej Šmejkal.

BigBossove sólovky ukazujú tohto výrazného speváka v trochu inom svetle, než ako ho fanúšikovia poznajú z domovských Root. Na svojich albumoch je viac zadumaný, melancholický, baladický a plný emócií. Zároveň je treba upozorniť, že aj keď prevažuje vyššie zmienené, aj pod vlastnou značkou dokázal vypustiť metalových démonov, a to konkrétne na albume Belial´s Wind z roku 1998. Prechádzka po jeho sólovej ceste je tak veľmi rozmanitá a vzrušujúca.

Sólová kariéra BigBossa odštartovala v roku 1994 debutom Q7. O štyri roky neskôr nasledovalo spomínané CD Belial´s Wind. Začiatkom nového tisícročia sa BigBoss venoval popri Root kapele Equirhodont, takže čas na sólovú nahrávku nastal až v roku 2008, kedy vyšiel album Doomy Ballads. Opäť nasledovala dlhá pauza, ktorú v roku 2017 ukončila Sbírka černých růží. Zatiaľ posledná doska Než zemřu je z roku 2019.

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←