Majú čo Tortharry priniesť aj po tridsiatich rokoch na scéne? (recenzia)

Zdieľať

V lete 2021 si do svojej diskografie urobili už desiaty zárez aj českí deathmetalisti TORTHARRY. Ich novinka Altars Of Ignorance je oslavou úctyhodných tridsiatich rokov na scéne. Novinkou sa kapela rozhodla ostať pri svojich koreňoch a dať fanúšikom to, čo od nich očakávajú – rýdzi a nefalšovaný death metal s maximálnym nasadením. Zároveň ale ponúkajú na svoju tvorbu nový uhol pohľadu, čím dokazujú, že sa nezasekli v nekonečnom kruhu na seba sa ponášajúcich riffov.

V deviatich skladbách nájdete všetko, čo od death metalu čakáte. Ale čo je ešte lepšie, nájdete tam aj to, čo od neho nečakáte. Dokazuje to už Intro so svojím pochodovým rytmom a klavírnym zvukom. Dokonalé ticho pred búrkou. Akoby vás za zvukov romantického klavíra viedli na popravu a obloha bola čoraz černejšia. A potom to príde. Tvrdý energický riff Reversed Dorians. Klasicky deathmetalové pasáže sa miešajú s modernejšími gitarovými partmi s podmanivým rytmom aj harmóniou.

Corrosive Haven, Silent Psalm a The Heritage ponúkajú vo svojej besnej dravosti o čosi priamočiarejšie riffy. Altars Of Ignorance a Carousel Of Grief zaujmú striedaním tempa, ale rytmicky najzaujímavejšia je určite Self-Fettered.

Posledná Forget Us Like We Will Do je najdlhšou piesňou na albume. V polovici sa mení na inštrumentálnu. Opakujúci sa riff sprevádza ponurá melódia klavíra a výrazná basa. Gitary sa postupne stratia a divoké prechody bicích naďalej sprevádzajú klavír. Na dôvažok sa pridajú symfonické prvky. Na môj vkus bolo outro zbytočne dlhé, kvôli čomu pôsobí tak trochu monotónne.

Tortharry vydali ďalší veľmi vydarený deathmetalový počin a podčiarkli tak svoje pevné miesto na scéne. Ani po tridsiatich rokoch ich tvorba nie je o nič ochudobnená. Práve naopak, neslabnúcu energiu a chuť robiť muziku obohacujú o moderné prvky a oslovujú tak snáď svojím čistokrvným death metalom aj nové publikum.

HODNOTENIE

hodnotenie recenzia prorocker

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←