Perly overené časom: Marec 2023

Zdieľať

Marec prináša jedného šesťdesiatnika a plné priehrštie štyridsiatnikov. Zvlášť v roku 1983 to bol naozaj plodný mesiac.

Pripomenieme si však album oslavujúci polstoročnicu, s vyše štyridsiatimi piatimi miliónmi predaných kópií najpredávanejší album skupiny PINK FLOYD The Dark Side Of The Moon.

Vrcholné dielo Austrálčanov oslavuje päťdesiat rokov 1. marca 2023 a počtom predaných kusov patrí do desiatky najpredávanejších albumov všetkých čias (3. – 4. miesto spoločne so soundtrackom k filmu Bodyguard). Čo sa týka predajov počas „sedemdesiatok“, tam je jednoznačne na prvej priečke. O gigantickom úspechu albumu svedčí aj to, že hoci sa na prvé miesto Billboardu dostal len na jeden týždeň, celkovo sa v rebríčku udržal sedemstotridsaťšesť týždňov (viac ako štrnásť rokov) bez prestávky. Pink Floyd jednoducho s milimetrovou presnosťou trafili do nálad, chutí a túžob spoločnosti.

I keď pre milovníkov albumu je perlou každá skladba, komerčne najviac zarezonoval prvý singel Money a neskôr pieseň Time. Na rozdiel od predchádzajúcich albumov, keď veľakrát improvizovali počas nahrávania, na The Dark Side Of The Moon sa chystali do štúdia s celkovou víziou koncepčného albumu vyše roka. Táto vízia sa do bodky podarila. Od nenapodobiteľnej hudby cez hĺbavé texty až po nahrávky „obyčajných“ zvukov, keďže v čase nahrávania neexistovali žiadne digitálne sample a počítačové databázy zvukov.

Vystihnúť v pár vetách obsiahlosť albumu, pozadie príprav a nahrávania je nemožné. Dôležitosť a dosah nahrávky je hodný spracovania viacerými odborníkmi a na celú kroniku. Ak máme o tomto koncepčnom diele v krátkosti napísať niečo koncepčné, nesmieme zabudnúť na ikonický obal albumu, ktorý by sám o sebe mohol byť hotovým umeleckým dielom. Aj v tomto prípade zapadol ďalší dielik do geniálnej skladačky.

Pink Floyd – The Dark Side Of The Moon:

 1. Speak To Me
 2. Breathe (In The Air)
 3. On The Run
 4. Time
 5. The Great Gig In The Sky
 6. Money
 7. Us And Them
 8. Any Colour You Like
 9. Brain Damage
 10. Eclipse

O desať rokov mladší ako perla od Pink Floyd je najpredávanejší album ZZ TOP Eliminator. Štyridsiatku oslavuje 23. marca.

Nahrávka kapely hrajúcej dovtedy prevažne boogie a južanský rock oslovila okrem rockerov aj mainstreamové publikum a pomohla skupinu zviditeľniť mimo USA. Veľkú zásluhu na tomto zviditeľnení si môže pripísať MTV, lebo vďaka klipom v tejto (vtedy ešte hudobnej) televízii spoznali ZZ Top na celom svete. V klipoch bol často využívaný upravený Ford z obalu albumu.

Ďalšou odlišnosťou od predchádzajúcich albumov je využitie automatického bubeníka a inšpirácia elektronikou Depeche Mode a OMD. Používanie rôznych elektrických mašiniek nahnevalo a odplašilo množstvo verných fanúšikov, ale úspešné single Gimme All Your Lovin, Legs, Got Me Under Pressure a Sharp Dressed Man namotali mladšie generácie.

ZZ Top – Eliminator:

 1. Gimme All Your Lovin
 2. Got Me Under Pressure
 3. Sharp Dressed Man
 4. I Need You Tonight
 5. I Got The Six
 6. Legs
 7. Thug
 8. TV Dinners
 9. Dirty Dog
 10. If I Could Only Flag Her Down
 11. Bad Girl

V marci ešte oslavujú:

The Beatles – Please Plese Me (60) – debutový album s rovnomenným hitom a hitmi Love Me Do a Twist And Shout

Led Zeppelin – Houses Of The Holy (50)

David Coverdale – Northwinds (45)

Quiet Riot – Quiet Riot (45) – debutový album

Thin Lizzy – Thunder And Lightning (40)

Kix – Cool Kids (40)

Quiet Riot – Metal Health (40) – s rovnomenným hitom

Helix – No Rest For The Wicked (40)

Europe – Europe (40) – debutový album

Saxon – Power & The Glory (40)

Toto – The Seventh One (35) – s hitom Pamela

Magnum – Wings Of Heaven (35)

Saxon – Destiny (35) – s hitom Ride Like The Wind

Living Colour – Stain (30)

Lenny Kravitz – Are You Gonna Go My Way (30) – s rovnomenným hitom

Joe Satriani – Crystal Planet (25)

Izzy Stradlin – 117° (25)

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←