Necháte sa poznačiť plameňom kapely Purnama? (recenzia)

Zdieľať

Jednou z úplne prvých nahrávok, ktoré som na česko-slovenskej metalovej scéne tento rok registroval, bola nahrávka Flame Of Rebellion. Toto dielo, ktoré prišlo na pulty pod značkou MetalGate 22. januára 2020, pochádza z dielne trutnovskej formácie PURNAMA.

Český blackened deathmetalový štvorlístok ste možno zaregistrovali aj ako víťaza súťaže Spark Fresh Blood 2019. A o ich zaslúženom prvenstve vás určite presvedčí aj osem skladieb zaradených na nový album.

Páni z kapely Purnama nenechali nič na náhodu. Ich druhý radový album vás zaujme už na prvý pohľad. Obal tohto diela aj celkové prevedenie je viac než vydarené. Hudobnému obsahu predchádza pomerne dlhé intro It’s Coming so silnou atmosférou, ktoré určite aj vo vás zapáli plameň metalovej rebélie.

Každého nadšenca blackened death metalu upúta nahrávka Flame Of Rebellion určite od samého začiatku. Rýchle, naliehavo búšiace bicie v správnom pomere s ťahavými, veľmi ponurými gitarami a surovým, až nenávistným vokálom sú hlavným znakom kvality v tomto žánri. Hneď prvá pieseň Nature Will Remain to všetko má. Podobne aj Rebellion. Tu však kapela na dôvažok pridala aj symfonické prvky a chorál.

Na albume plnom nefalšovanej hudobnej dravosti nájdete okrem surovosti a temnoty aj osviežujúcejšie časti. Pútavé harmónie v Light In The Void, melodickejšie riffy a rytmicky pútavé pasáže v Song For Victory, Dark Flames či Prometheus, kde zažiari aj o čosi výraznejšia basa a vystriedajú sa v nej rôzne techniky spevu. Rýchle zvonivé bicie a vydarená gitarová téma v asi najvydarenejšej Phoenix. A to je len smietka z toho, čo sa dá na najnovšom počine kapely Purnama nájsť.

Už neraz som sa stretol s prirovnávaním tejto kapely k známejším kolegom z fachu Behemoth. Nech som sa snažil akokoľvek odosobniť, cítil som vplyv tejto kapely na albume Flame Of Rebellion aj ja. Nejde ale o nejaké bohapusté vykrádanie. Purnama evokuje týchto velikánov blackened death metalu skôr zvukovo a technicky než konkrétnym hudobným materiálom.

Ich album nieje len originálny, ale predovšetkým plný silných skladieb. Nenájdete tu žiadnu vatu, žiadnu slabú pieseň. Každá jedna z nich vo vás zanechá stopu. Každá jedna vám vypáli do uší svoje znamenie.

HODNOTENIE

hodnotenie recenzia prorocker

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←