MAKAR ČUDRA: Materiálu na album máme dosť, ale zatiaľ ho neplánujeme realizovať

Zdieľať

Je úžasné, že aj v takej malej krajine, akou je Slovensko, môžeme hovoriť o scéne zdobenej viacerými metalovými legendami. A je ešte úžasnejšie, že niektoré z nich sa po rokoch vracajú na scénu, tešia skalných fanúšikov a oslovujú nové generácie. Živým príkladom je bratislavská formácia MAKAR ČUDRA, ktorá po desiatkach rokoch vydala všetky svoje hity na ucelenej kompilácii 1987-2014 a nedávno pridala ako bonus aj EP Späť pri živote s troma úplne novými skladbami.
Ako vznikla myšlienka obnoviť kapelu, aké ďalšie novinky má pre nás Makar Čudra nachystané a mnoho ďalšieho v rozhovore prezradili zakladajúci člen kapely, gitarista a autor všetkých skladieb v jej histórii Ivan „mr. Makar Čudra“ Kutný a súčasný bubeník, manažér a vydavateľ Marek „Marc B.K.“ Kučera.

Začal by som otázkou, či prišla skôr myšlienka obnoviť fungovanie kapely alebo vydať kompiláciu vašich starších nahrávok.
Ivan: Myšlienka obnoviť činnosť skupiny prišla prv.
Marek: Keď sme obnovovali kapelu, tak sme premýšľali len nad novými nahrávkami. Dokonca sme sa bavili aj o tom, že všetky tie staré pecky znovu nahráme. Aby sme to mohli konečne vydať. Čo by bola úplná kravina, lebo tie pôvodné verzie sú tak slávne, že by ich aj tak ľudia počúvali radšej ako nové verzie. Nostalgia v plnej poľnej. Problém bol, že väčšinu pesničiek sme nemali v spracovateľnej kvalite. Staré vinyly a kazety prosto nestačili. Ale keď som spustil Facebook a Bandzone stránky Makar Čudra, tak sa mi za pomoci našich verných fanúšikov podarilo dať všetky vydané single dokopy v takej kvalite, že to mohlo ísť do štúdia Shaark na remaster. Tam spravil Pavel Hlavica zázraky a mohli sme to vydať. Splnil sa mi sen ako fanúšika a aj ako vydavateľa, lebo sa to predáva ako teplé rožky. 

Kto s nápadom vrátiť sa prišiel? A čo vás k obnoveniu kapely viedlo? Bola to vaša iniciatíva alebo hlasy fanúšikov?
Ivan: V tej dobe som sa rozhodol ukončiť moje muzikantské aktivity. Dokonca som podal inzerát na predaj mojej aparatúry. Náhodou sa to dozvedel môj dávny muzikantský kolega Marek a on ma začal presviedčať o nevhodnosti môjho zámeru. Po dlhšom zvažovaní som súhlasil so skúškou. Po prvej skúške, ktorú zorganizoval, mi bolo jasné, že Makar Čudra je späť.
Marek: Ja som s Ivanom obnovoval Čudru ešte v roku 2004, ale tam to nejak vyšumelo. Oni sa potom vrátili v 2008 s Peťom Slivkom ako spevákom a v 2009 s Ottom. To skončilo v 2014 a s Ivanom som o dva roky neskôr makal na jeho sólo projekte. To som, žiaľ, zo súkromných dôvodov nemohol dotiahnuť do konca. Ale keď sme sa po dvoch rokoch stretli a povedal, že skončil, tak ma mohli omývať. To som nemohol dovoliť bez pokusu s tým niečo spraviť. Hlavne, keď si prečítaš debaty o Čudre na nete, alebo si ich vypočuješ v bare. A aj keby sme boli úplne zabudnutá banda, tak tie songy a Ivanov talent si zaslúžia pokračovať.

Prečo ste vlastne (podobne ako mnohé ďalšie skvelé slovenské heavymetalové kapely) v 80./90. rokoch nevydali dlhohrajúcu platňu?
Ivan: Boli sme v dramaturgickom pláne Opusu a keď došlo na lámanie chleba, pokazili sme si to nevydareným koncertom. A bolo po platni.
Marek: Keby to vtedy vydali, tak sa podľa mňa história slovenského metalu uberá úplne inou cestou. Ja dúfam, že v nejakom paralelnom vesmíre Makar Čudra stále valcuje v roku 2020 amfiky a už majú za sebou aj namyslenosť a aj odvykačky.

Neuvažujete pri momentálnom vinylovom boome o vydaní kompilácie alebo EP aj na platniach?
Ivan: Uvažujeme.
Marek: Ja osobne som veľký zberateľ asfaltov, takže ja za tým idem. Všetko je to o peniazoch. Momentálne musia ísť inam. Lebo kapela akoby začínala odznova. Reklama niečo stojí. A chceme predtým ešte postaviť poriadny merch a nejaké doplnky koncertnej scény. Takže ak nie kompilácia a EP, tak veľký album určite.

Veľmi ma zaujala na kompilácii skladba Žobrák. Priznám sa, že som ju nepoznal a je skutočne skvelá. Dokonca ste k nej natočili klip. Pri akej príležitosti to bolo? Bola tu snaha o comeback už vtedy?
Ivan: Klip robil náš známy kameraman ako diplomovú prácu, takže nám to prišlo veľmi vhod. Snaha o comeback bola, ale kvôli Ottovej zaneprázdnenosti a kvôli podľa mňa nie vždy správnemu manažmentu sa to nepodarilo.

Keď ste teraz dávali kapelu opäť dokopy, oslovili ste aj Otta?
Ivan: Otta sme neoslovili kvôli už spomínanej zaneprázdnenosti.
Marek: Otto na tom už v dobe oživenia nebol zdravotne úplne dobre a teraz má aj iné problémy. Od začiatku sme teda chceli úplne nových ľudí. Otto je ikona a v dobách najväčšej slávy bol jednoznačne najlepší spevák u nás. No vďaka jeho neskoršej kariére sa v rokoch 2009 až 2014 chodili mladí fanúšikovia pozerať na Otta ako spieva metal a nie na špičkovú kapelu Makar Čudra. Myslím si, že spolu s niektorými manažérskymi rozhodnutiami to kapele extrémne uškodilo. Ja som na nich bol v tej dobe dva alebo trikrát a väčšina ľudí sa tam bola pozrieť ako do kabinetu kuriozít. Ja som prvý, čo by chcel, aby v nejakej forme v budúcnosti prebiehala spolupráca s Ottom Weiterom, Petrom Slivkom alebo aby som si zas zahral s exgitaristom Jerzym, s ktorým som hral v Ex-Tipe. Dúfam, že nejaké hosťovanie vymyslíme. A otvorene hovorím, že nový spevák Harvey je správny muž na tomto mieste. Skvelý hlas, showman, textár a kamarát.

Nedávno vám vyšlo nové EP Späť pri živote. Aké to bolo po rokoch nahrávať nový materiál s kapelou Makar Čudra?
Ivan: Pre mňa veľmi príjemné, lebo s dobrými muzikantami a veľmi ústretovým personálom štúdia to išlo všetko vynikajúco.

Keď to situácia dovolí, chystáte krst alebo turné na podporu vášho EP? Ako sa vlastne vyrovnávate s tým, že ste sa vrátili na scénu, ale nemôžete hrať naživo?
Ivan: Niektoré koncerty sme museli zrušiť, uvidíme, ako sa situácia vyvinie, záujem je. My naďalej skúšame a robíme nové veci, aby sme mali dosť materiálu na prípadné LP a na samostatný koncert.
Marek: Všetko, čo hovoríš, nachystáme. Ak nás nechajú. Len teraz žijeme všetci v nejakej prapodivnej, viac politickej bubline a nik na svete si nemôže nič plánovať. Všetci okrem Ivana hráme vo viacerých projektoch, a tak túto situáciu musíme riešiť aj viackrát. Je to o nervy.

Aké sú zatiaľ ohlasy na vaše dve čerstvo vydané nahrávky?
Ivan: Ohlasy a recenzie sú veľmi dobré.
Marek: Super. Kompilácia sa predáva výborne a EP už objednalo dosť ľudí. K tomu pozitívne recenzie a fanúšikovia píšu, že sú z novinky nadšení. Dokonca aj jeden známy, čo ešte nikdy v živote nič nepochválil.

Črtá sa ku niektorej novinke z EP aj klip?
Ivan: Už sa na ňom pracuje. 

Plánujete nahrať aj dlhohrajúci album? Máte rozpracovaný nový materiál?
Ivan: Materiálu na album máme dosť, ale zatiaľ ho neplánujeme realizovať.
Marek: Plánujeme určite, ale ako sme spomínali, pred ním sa musí vyriešiť veľa vecí. Ale myslím, že to nebude trvať ďalších 30 rokov.

Aké ďalšie plány má Makar Čudra v najbližšej budúcnosti? Čo by ste chceli vo svojej kariére ešte dosiahnuť?
Ivan: V najbližšej budúcnosti by to mal byť klip. Skvelé by bolo preraziť aj v zahraničí.
Marek: Áno, ja som navrhoval aj nahrať nejaké anglické verzie, nech si zahráme napríklad aj v Maďarsku. Ale zatiaľ to neprešlo. No teraz sú na rade klipy, nájsť manažéra na plný úväzok. Robím to, žiaľ, ja a občas pomôže jeden kamoš. Ale z mojej strany je to čistý diletantizmus. No a koncertovať všade, kam nás pustia.

A čo pokladáte vo svojej kariére za najväčší úspech?
Ivan: Že som sa zanietením a tvrdohlavosťou dostal tam, kde som.
Marek: U mňa úplne to isté. Ešte by som k zanieteniu a tvrdohlavosti pridal úprimnosť výpovede. 

Čo by ste odkázali fanúšikom a čitateľom?
Ivan: Teší nás ich záujem a my sa zas tešíme na nich.
Marek: Vypočujte EP a tešíme sa na koncerty. Dáme pokec. Redakcii PROROCKER ďakujeme za priestor a prajeme hlavne zdravíčko a nech sa darí. 

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←