Kam na koncerty: 9. – 11. apríl 2021

Zdieľať

Už si z nás robí žarty aj počasie. Čo by človek pomaly na záhrade robil a namiesto toho skôr staviame snehuliakov. Pokiaľ sa vám ale nechce do tej zimy ani len na prechádzku, pokojne ostaňte doma v teplúčku a zapnite si nejaký stream. Aj tento víkend bude čo-to v ponuke.

Najskôr však klasicky nakuknime do minulosti. Hneď piatková udalosť tak trochu možno súvisí aj s hudbou, keďže v roku 1860 Édouard-Léon Scott de Martinville vytvoril na svojom fonografe prvú známu nahrávku ľudského hlasu. Posuňme sa v sobotu o kúsok viac do minulosti a odkloňme sa od niečoho spojeného s nahrávaním k inej záležitosti napojenej na umenie. V roku 1710 totiž vo Veľkej Británii schválili zákon Statue Of Anne, ktorý ako prvý reguloval autorské práva. No a pri nedeľnej udalosti si isto spomeniete na Trivium a ich album Shogun, keďže toto slovíčko nie je len taký výmysel. Shogun bol titul vojenských diktátorov v Japonsku v období rokov 1185 až 1868. A 11. apríla 1868 sa Tokugawa Yoshinobu, čo bol pôvodne práve shogunom, vzdal Edo Castle v prospech cisárstva, čím ukončil svoj shogunát, teda svoju vládu.

A čo sa dialo v hudobnej histórii v dátumoch tohto víkendu? 9. apríla 1997 sa kvôli osobnému tlaku medzi jednotlivými členmi na dlhých trinásť rokov rozpadli Soundgarden. O niekoľko rokov skôr, konkrétne 10. apríla 1970, počas jedného z posledných koncertov The Doors, ktorý sa odohral v Bostone, sa ich frontman Jim Morisson spýtal publika, či chcú vidieť niečo, čo sa rýmuje so sock (ponožka, hoci teda o význam slova tu nejde). Potom už úplne otvorene, položil otázku, či chcú prítomní vidieť jeho genitálie. Následne na štadióne, kde sa šou odohrávala, zhasli všetky svetlá a Morrisona odtiahol z pódia klávesák kapely Ray Manzarek, keďže Jim v tom čase už čelil obvineniam za podobnú vec v Miami. A dostávame sa k asi najzásadnejšej veci v minulých udalostiach v hudbe, ktorá sa stala 11. apríla 1983. Skalní fanúšikovia Metallicy už možno tušia, o čo ide. Práve vtedy totiž Metallica vyhodila Davea Mustainea pre jeho závislosti na drogách a alkohole. Tento počin viedol k tomu, že Mustaine založil Megadeth, ktorí sa neskôr dostali do tzv. Veľkej štvorky aj spolu s Metallicou.

Dajme ešte teda tých oslávencov. V piatok si pripime napríklad na zdravie bývalej klávesáčky Ensiferum Emmi Silvennoinen (slávi tridsiatetretie narodeniny). V sobotu si dajme jedno orosené na gitaristu Kreatoru Samiho Yli-Sirniö (oslavuje štyridsaťdeväť rokov) a exspeváka Iced Earth Matta Barlowa (slávi päťdesiatjeden rokov). Na konci víkendu si ešte nesmieme zabudnúť pripiť na zdravie gitaristu Amorphis Tomiho Koivusaari (slávi štyridsiateôsme narodeniny) a basgitaristu Rammstein Olivera Riedela (oslavuje okrúhlu päťdesiatku).

Piatok (9. apríl)

Saliva – stream pri príležitosti 20. výročia kapely, ktorý nesie názov What Happens in Vegas, Streams in Vegas; lístky sú dostupné tu

Sobota (10. apríl)

Set Break Livestream – stream, ktorý má pritiahnuť pozornosť na krízu mentálneho zdravia rok po tom, čo začal lockdown; súčasťou streamu budú napríklad vystúpenia Toma Morella či dcéry Chrisa Cornella Lily Cornell Silver; stream je zdarma a bude dostupný tu

Sevendust – prvý z dvojice streamov, počas ktorého odznie celý album Seasons; lístky sú dostupné tu

Nedeľa (11. apríl)

Sevendust – druhý z dvojice streamov, počas ktorého odznie celý album Home; lístky sú dostupné tu

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←