Kam na koncerty: 23. – 25. október 2020

Zdieľať

Tak už nielen zákazy, ale aj celoplošné testovanie a miernejší lockdown. Ako to je? Z blata do kaluže? Hoci teraz ideme skôr z blata do bažiny, v ktorej sme nie po krk, ale už sa pomaly topíme. A vzkriesenie kultúry je v nedohľadne, takže sa toho stále viac a viac presúva do online priestoru, kde sa bude držať aj tento víkend.

Aké okienka otvoríme v historickom kalendári tento víkend? 23. októbra sa pozrieme do roku 1812, kedy francúzsky generál začal šíriť dezinformácie o tom, že cisár zomrel v Rusku. Takýmto spôsobom sa snažil zvrhnúť z trónu Napoleona Bonaparte. 24. októbra zase zablúdime do roku 1590. Máte radi záhady? A počuli ste už o zmiznutej kolónii na ostrove Roanoke? Práve tohto príbehu sa týka aj sobotňajšia historická udalosť, keďže 24. októbra 1590 sa guvernér druhej kolónie Roanoke John White vrátil do Anglicka po neúspešnom hľadaní zmiznutých kolonizátorov. No a 25. októbra bude zase výročie pre milovníkov vojenskej histórie. Pripomenieme si totiž víťazstvo anglického kráľa Henricha V. nad francúzskou kavalériou v roku 1415 v bitke pri Azincourte. A nezabudnite, že sa cez víkend posúva čas a pospíme si o trošku dlhšie.

A čo okienka hudobného historického kalendára? V piatok nás zavádzajú do roku 1995, kedy Def Leppard odohrali v priebehu jedného dňa tri koncerty na troch rôznych kontinentoch. Začali v africkom Tangier, odkiaľ pokračovali do anglického Londýna a skončili vo Vancouri, čím prešli z Afriky do Európy a odtiaľ do Severnej Ameriky. Každá šou bola akustická a trvala štyridsaťpäť minút. V sobotu si pripomenieme moment, kedy v roku 1980 Paul McCartney dostal špeciálne ocenenie ródiový album a zaradili ho do Guinnessovej knihy rekordov za najlepšie predávajúceho autora piesní v histórii nahrávok. Na konte mal vtedy až štyridsaťtri platinových ocenení za skladby a až sto miliónov predaných nahrávok. A v nedeľu si pripomenieme moment z roku 1997, keď Johnny Cash počas koncertu v michiganskom Flinte oznámil fanúšikom, že má Parkinsonovu chorobu. Po prehlásení spadol, keď sa pokúšal zodvihnúť gitarové trsátko. Ľudia si síce spočiatku mysleli, že spevák žartuje, ale dva dni po udalosti túto informáciu potvrdil aj jeho manažér.

Ale nesmieme zabúdať ani na oslávencov. V piatok spievame na zdravie basgitaristu Metallicy Roberta Trujilla, ktorý má päťdesiatšesť rokov, no aj bubeníka Stratovarius Rolfa Pilveho a jeho tridsiate tretie narodeniny. V sobotu pozdvihnite pohárik na počesť ex-bubeníka Machine Head Davea McClaina, ktorý oslávi päťdesiatpäť rokov, či na speváka/basgitaristu Septicflesh Spirosa Antoniou a jeho štyridsiate siedme narodeniny. A víkend zakončite blahoprianím k šesťdesiatym piatym narodeninám Matthiasa Jabsa, gitaristu Scorpions, ale aj k sedemdesiatym tretím narodeninám gitaristu Judas Priest Glenna Tiptona.

Piatok (23. október)
Košice – Collosseum Club – EAST ATTACK Vol. 2 – zrušené

Sobota (24. október)
Prešov – Stromoradie – PERVERSITY, WAYD – zrušené

Nedeľa (25. október)
Kunovice (ČR) – Sportovní hala – ROTTING CHRIST, DOOMAS, DEPRESY, DEFLORACE, GET AWAY – presunuté na október 2021

Live streamy:
Piatok
All Time Low – druhý zo série streamov koncertov; na každý stream vyberie piesne, ktoré odohrajú, iný člen skupiny
Europe – prvý zo šnúry pravidelných piatkových streamov
Iria – live stream zo skúšobne so skladbami z albumu Pagan Terror
Knotfest – každý týždeň na stránke Knotfestu stream koncertu jednej kapely; dostupné na oficiálnej stránke Knotfestu
Pink Floyd – pravidelný stream koncertov na YouTube kanáli kapely
Raise Your Horns – pravidelný stream Lzzy Hale; dostupné na YouTube kanáli We Are Here
Saul – live stream na oslavu nového albumu Rise As Equals; udalosť bude obsahovať aj dokument o kapele a možnosť pýtať sa ich otázky; lístky sú dostupné tu
Sevendust – jediný koncert kapely na tento rok súvisiaci s ich albumom Blood & Stone; lístky sú dostupné tu
Smith & Myers – stream na YouTube kanáli kapely na oslavu vydania ich druhého albumu Smith & Myers Volume 2
Wind Rose – každý piatok streamy Fridays To Erebor na Twitch

Sobota
Esprit D’Air – stream pri príležitosti desiateho výročia kapely; lístky a stream budú dostupné tu
Obituary – druhý zo série troch streamov s odohraním celých albumov; tentokrát odohrajú nahrávku Cause Of Death; stream bude dostupný tu
Trivium – druhé pokračovanie streamu The Deepest Cuts II; stream bude dostupný na Twitch
The Who – pravidelný stream špeciálnych koncertov na YouTube kanáli kapely

Nedeľa
The Rolling Stones – pravidelný stream

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←