Wardruna vydáva ďalšiu ochutnávku z nadchádzajúceho albumu

Zdieľať

Piaty album nórskeho unikátu WARDRUNY s názvom Kvitravn, čo v preklade znamená biely havran, mal vyjsť ešte tento rok. Konkrétne sme sa ho mali dočkať ešte v júni (a v auguste ho mali predstaviť aj na našom území koncertom v Bratislave), lenže pre ťažkú situáciu s koronou skupina vydanie nahrávky posunula až na 22. január budúceho roka.

Spolu s ním dostalo nové dátumy aj turné – koncert u nás bude 11. novembra 2021. Napriek tomu nám už z neho ponúkli jednu ochutnávku v podobe skladby Grá a teraz lákajú ďalej nosnou skladbou Kvitravn.

Skladba je sprevádzaná takmer šesť a pol minútovým videom, ktoré, ako je pre Wardrunu typické, je plné prírody. Obzvlášť tu vidíme les, rieku s vodopádom a zo zvierat havrany. Čierne, ale i jedného bieleho.

O tom, že havrany majú veľkú úlohu vo vikinskej kultúre niet pochýb. Biele havrany sú vo všeobecnosti v rovine symbolizmu vnímané tak, že pokiaľ niekedy nejakého uvidíte, je to požehnanie alebo minimálne dobré znamenie, keďže sa vyskytujú iba vo veľmi malom množstve. Biela farba je zároveň symbolom jasnosti, obnovy, očisty, úprimnosti, možností, začiatkov a náhľadu.

Skladba Kvitravn skúma tradície zvieracích duchovných sprievodcov, ich symboliku a legendy o posvätných bielych zvieratách, ktoré je možné nájsť v severských a iných kultúrach po celom svete.

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←