Kam na koncerty: 19. – 21. február 2021

Zdieľať

S kultúrou je to stále celé na nič. Ešte aj to počasie si z nás robí žarty. Jeden týždeň má človek pocit, že už pomaly môže vytiahnuť koženú bundu a v ďalší je tu zase sibírska zima. Len si nepovybíjajte zuby na ľade, pozor na to.

Čo však je istotou, o ktorú neprídete, je náš výber streamov spolu s historickým okienkom. Piatkový náhľad do minulosti prináša moment patentovania prelomového vynálezu, ktorý viedol až k dnešným gramofónom. Práve 19. februára 1878 si Thomas Edison nechal patentovať fonograf, čo bol prvým primitívnym ,,gramofónom“, no hlboko vo svojej podstate. V sobotu sa vydáme do o niečo bližšej minulosti a zacestujeme si, keďže 20. februára 1935 prvýkrát vstúpila na Antarktídu žena. Bola ňou Caroline Mikkelsen. V nedeľu sa zase vrátime do 19. storočia a opäť k vynálezom. Pretože v roku 1804 výrobu železiarne Pen-y-Darren vo Walese opustila prvá samohybná parná lokomotíva. Okrem toho bude nedeľa ešte aj medzinárodným dňom materinského jazyka.

V rámci hudobnej histórie sa tiež v minulosti počas dátumov tohto víkendu stalo niekoľko udalostí. Tá piatková je smutná, pretože 19. februára 1980 zomrel Bon Scott, pôvodný spevák AC/DC. Bon mal len tridsaťtri rokov. Osudným mu bolo, že sa príliš opil a v spánku sa udusil zvratkami. O niečo veselšia udalosť padá na sobotu, lebo 20. februára 1975 v Los Angeles vyhlásili tento dátum za Deň Johnnyho Casha. Na konci víkendu si pripomenieme jednu dosť zvláštnu udalosť spojenú s Kiss. Tá sa stala v roku 1977. Každému členovi počas koncertnej zastávky v Nassau Coliseum odobrali krv, ktorá bola následne zmiešaná s atramentom použitým na tlač komiksu o kapele. Ten vydali o niekoľko mesiacov neskôr, konkrétne v júni. Primiešanie krvi do atramentu bolo následne dokladané dokumentom overeným notárom pre autentickosť.

Ešte zostáva rozlúsknuť, na koho zdravie budeme piť tento víkend. V piatok to bude na zdravie gitaristu Black Sabbath Tonyho Iommiho (slávi sedemdesiate tretie narodeniny), gitaristu The Dead Daisies Douga Aldritcha (oslavuje päťdesiate siedme narodeniny) a vokalistu HammerFall Joacima Cansa (slávi päťdesiat jeden rokov). V sobotu si pripite na oslavu narodenín vokalistky Nightwish Floor Jansen (oslávi okrúhlu štyridsiatku) a speváka Lamb Of God Randyho Blytha (oslávi okrúhlu päťdesiatku). A oslávencami na konci víkendu budú klávesák Opeth Joakim Svalberg (oslávi päťdesiat dva rokov) spolu s gitaristom Marilyna Mansona Tylerom Batesom (oslávi štyridsiate štvrté narodeniny).

Piatok (19. február)

Gatecreeper – lístky na livestream sú dostupné tu

Sobota (20. február)

Cradle Of Filth – stream šou odohranej v St. Mary’s Church; stream bude dostupný tu

Steelheart – oslava tridsiateho výročia existencie kapely; lístky sú dostupné tu

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←