Hollywood Vampires vyliezli zo svojich rakiev aj v Brne

Zdieľať

V nedeľu 16. júla sa zastavili HOLLYWOOD VAMPIRES v rámci svojho prebiehajúceho turné aj v susednom Česku. Koncert, ktorý mal byť pôvodne súčasťou festivalu Slavkov Open v Zámockom parku v Slavkove u Brna, organizátori presunuli do brnianskej Winning Group Arény v neďalekom Brne.

V období, kedy sa búrky preháňajú krížom-krážom ponad Európu a ukazovatele teplomerov neklesajú pod číslicu tridsať, bola klimatizovaná hala výborná voľba. Dostať sa do nej cez krutý lievik troch turniketov bolo síce namáhavé, ale radosť z dostatku stánkov s občerstvením a možnosťou rozhodnúť sa, či si človek sadne alebo sa postaví pred pódium, neblahú spomienku z príchodu rýchlo pochovala.

Voľba špeciálnych hostí ma najprv dosť zaskočila. DESMOD a WANASTOWI VJECY? Ale čím viac sa koncert blížil, tým viac som si uvedomoval, že vlastne ani neviem prečo ma Desmod prekvapuje. Naživo ma nikdy nesklamali a ich koncert si vždy skvele užijem. A inak tomu nebolo ani v Brne. Z pánov a slečny ide obrovská energia a Kulymu sa jeho obrovská charizma a výborný hlas prosto nedajú odoprieť.  Navyše, po zmene personálnej zostavy stúpol aj inštrumentálny zážitok ešte o niekoľko úrovní. Uzavriem to asi tak, že Desmody sú síce dva, ale delia sa na Desmod, ktorý počujete v rádiu a Desmod, ktorý vidíte a počujete naživo.

Aj napriek tomu, že tentoraz kapela stavila skôr na rádiové hity (a vynechali skladbu Sto rokov samoty, čo by sa v budúcnosti už určite nemalo stávať!), pridali do nich toľko muzikantského šmrncu, že snáď aj Alice Cooper v zákulisí zložil z hlavy cylinder. Priestor pred pódiom ešte nebol úplne zaplnený a mal som pocit, že české publikum reagovalo spočiatku trochu chladne, ale my – Slováci – sme mohli byť (a aj sme boli) na náš Desmod hrdí. Večer otvorili skutočne vo veľkom štýle.

Po krátkej pauze prišli na pódium Wanastowi Vjeci. Hanba – nehanba, musím sa priznať, že táto kapela bola pre mňa vždy len Tak mi to teda nandej… a Kopni do tý bedny… Nikdy som sa o túto formáciu bližšie nezaujímal, nikdy som ich nevidel naživo, nikdy som si ich svojvoľne nepúšťal a netušil som, kto sú jej členovia. Preto po prvotnom: „Ten gitarista má rovnako ozdobený aparát ako ten z Lucie,“ nasledovalo po príchode kapely na pódium: „Veď to je ten z Lucie!“

Vystúpenie to bolo síce fajn, ale aj napriek tomu, že Wanastowi Vjeci sa po prvý raz za svoju kariéru predstavili ako predkapela, Desmod ponúkol divákom oveľa viac. Teda minimálne prítomným Slovákom a muzikantom. České publikum sa totiž hneď s prvými tónmi vnorilo do akéhosi módu moravskej veselice a s pivami nad hlavou pretancovalo celý koncert. Bol to milý a miestami trochu zábavný pohľad, ale tá atmosféra bola skutočne úžasná. Wanastowi Vjeci boli jednoducho v Brne „tí domáci“.

Napokon sme sa dočkali aj sľúbených upírov. Hollywood Vampires prišli na pódium chvíľočku po 20:15 a svoje vystúpenie odpálili dvojicou vlastných skladieb I Want My Now a Raise The Dead. Počas večera zazneli ešte The Boogieman Surprise, My Dead Drunk Friends, Who’s Laughing Now a As Bad As I Am. Všetko bolo dokonalé. Zvuk, kulisy, grafika v pozadí aj výkony hviezdnych muzikantov. Hlavne u Joea Perryho a Alicea Coopera je obdivuhodné, s akým prehľadom a bezodnou energiou svoje vystúpenia zvládajú.

Ako to už u tejto kapely býva zvykom, počas večera zaznelo aj mnoho coverov. Publikum si najviac užilo asi Break On Through (To The Other Side), Baba O’Riley s výbornou vsuvkou v podobe sóla na bicie a The Jack. Okrem spomenutých hviezd bolo mnoho ľudí zvedavých na ikonického Johnnyho Deppa (dokonca som mal pocit, že niektorí ľudia tam ani neboli kvôli muzike, len aby ho videli naživo). A ten sa publiku predstavil v plnej kráse.

Okrem svojej hry na gitare totiž odspieval rovno tri piesne. Pri punkovejšej People Who Died som si síce hovoril, že mal zostať len pri tej gitare, ale keď spustil Heroes od Davida Bowieho, nebál som sa prirovnať jeho spevácky výkon a farbu hlasu k Bonovi Voxovi (kvôli neprajníkom len doplním, že to je myslené ako lichôtka). Zlatým klincom bol prídavok v podobe Aliceovej School´s Out šikovne prepojenej s piesňou Another Brick In The Wall.

Hollywood Vampires bez zbytočných predslovov, ale zato s obrovskou energiou a emóciou ponúkli publiku v Brne skoro dvadsať skladieb. Talent z pódia priam sršal a diváci sa hviezdnej zostavy nevedeli nabažiť. Pokiaľ ste tieto rôznorodé, ale akýmsi pračudesným spôsobom dokonale ladiace postavičky v Brne nestihli, stále máte šancu to napraviť na Slovensku (20. júla v Banskej Bystrici). Určite by ste to nemali premeškať.  

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←