Alice Cooper oslavuje 75. narodeniny

Zdieľať

Vo februári oslavuje okrúhle a neuveriteľné výročie rocková ikona. Tou ikonou, legendou, superhviezdou a idolom je zakladateľ, hlavný predstaviteľ a mnohými nazývaný aj krstný otec shock rocku ALICE COOPER. 

Tento umelec, vlastným menom Vincent Damon Furnier, ktorý sa narodil 4. februára 1948 v rodine kazateľa, oslavuje sedemdesiate piate narodeniny. Svoju kariéru rozbiehal koncom šesťdesiatych rokov, ešte pod vlastným menom, v skupine The Spiders, neskôr premenovanej na Alice Cooper. V roku 1969 vydali prvý album Pretties For You. Neskôr, ako bolo vtedy zvykom, pridávali každý rok nový album (v roku 1971 hneď dva, čo tiež nebolo v tej dobe neobvyklé).

Na treťom albume Love It To Death (1971) sa objavujú prvé veľké hity I’m EighteenIs It My Body. Nasleduje Killer (1971) s hitom Under My Wheels, po ňom School’s Out (1972) s rovnomennou peckou a Billion Dollar Babies (1973), na ktorom sa počet hitov zvyšuje. Obsahuje Elected, titulnú Billion Dollar Babies a No More Mr. Nice Guy, ktorá sa dočkala aj coveru od Megadeth. Práve tento album oslavuje tento mesiac päťdesiat rokov od vydania (25. februára 2023). Posledným počinom skupiny je Muscle Of Love (1973), ktorý však nemal žiadny hitový potenciál. Prišiel očakávaný rozpad kapely a Vincent si berie meno ALICE COOPER pre seba. Skupina Alice Cooper bola v roku 2011 uvedená do Rock n‘ rollovej siene slávy.

Sólovú kariéru začal v roku 1975 vydaním prelomového diela WelcomecTo My Nightmare (1975). Album zabodoval nielen titulnou piesňou, ale aj baladou Only Women Bleed, ktorá je takisto cieľom mnohých cover verzií, najznámejšej od Lity Ford. Na tejto sólovej prvotine sa po prvýkrát spojili tvorivé sily geniálneho dua Alice Cooper – Bob Ezrin. Tento producentský kúzelník pomáhal Cooperovi na prvých troch sólových albumoch. Alice ako mimoriadne plodný autor chrlil jeden album za druhým, ale hity akosi neprichádzali.

Až prišiel rok 1989 a spojenie s ďalším výborným producentom Desmondom Childom, ktorý už mal za sebou komerčné úspechy so skupinami Kiss, Aerosmith, Bon Jovi a mnohými inými. Tu by sme mohli označiť bod znovuzrodenia Aliceovej kariéry. Albumom Trash dosiahol Alice Cooper mimoriadny a neočakávaný komerčný úspech. Doslova prevalcoval všetky hitparády. Dalo by sa povedať, že čo skladba, to hit. O dva roky neskôr nasledoval album Hey Stoopid (1991), ktorý bol taktiež mimoriadne úspešný a Alice Cooper bol zásluhou MTV objavený mladším publikom.

V nasledujúcich rokoch Alice v nepravidelných intervaloch dávkoval fanúšikom svoje albumy a hity, až prišiel rok 2011, v ktorom sa rozhodol vzdať hold svojej prvotine Welcome To My Nightmare a pripravil jej pokračovateľa Welcome 2 My Nightmare. Opäť spojil svoje sily s Bobom Ezrinom a opäť je z toho vynikajúci album s mnohými odkazmi na jednotku.

Keď je reč o Aliceovi, nemožno obísť jeho živé vystúpenia, kde výprava, scéna a rekvizity často balansujú na hrane medzi rockovým koncertom, muzikálom a divadlom. Počas koncertov používa rôzne triky, za ktoré by sa nehanbili ani najväčší kúzelníci. Už veľakrát sa nechal obesiť, sťať gilotínou, prepichnúť. Jednoducho hororová šou, ako sa patrí. Využíva mnohých komparzistov. V minulosti sa s ním na jednom pódiu objavovala manželka, ktorú neskôr nahradila dcéra, v súčasnosti sa striedajú. Svetoznáme sú jeho vystúpenia s pytónom či rozhadzovanie dolárov s vlastnou podobizňou.

Na rockera má mimoriadne nezvyčajný súkromný život. S prvou manželkou Sheryl je ženatý už štyridsaťsedem rokov a majú spolu dve dcéry a syna. Samozrejme, že v mladosti mal typické problémy rockovej hviezdy s alkoholom a drogami, ale teraz je už niekoľko rokov čistý. Je vášnivým hráčom golfu, ktorému, ako sám vraví, vďačí za vyliečenie z alkoholizmu. Aj keď podľa jeho slov ide o nahradenie jednej závislosti druhou. V golfe dosiahol vynikajúci handicap – dva. V súčasnosti vlastní reštauráciu a má vlastný program v rockovom rádiu pod názvom Nights With Alice Cooper.

S menom Alice Cooper musíme spomenúť aj jeho filmové úlohy. Často bol kvôli svojmu zameraniu režisérmi oslovovaný a obsadzovaný v hororoch (napríklad posledný diel Nočnej mory z Elm Street Freddy’s Dead: The Final Nightmare), no nezabudnuteľná je aj úloha seba samého v komédii Waynov svet (Wayne’s World).

V skupine, ktorá Alicea sprevádza, sa za tie roky vystriedalo veľké množstvo úspešných muzikantov. Medzi najväčšie hviezdy patria Kip Winger, Eric Singer, Reb Beach, Chuck Garric, Keri Kelli, Damon Johnson. Ženský element v posledných rokoch na gitaru zastupovala kráska Orianthi Panagaris a Nita Strauss. Nitu v minulom roku nahradil starý známy svalnáč Kane Roberts, ktorý bol v Aliceovom košiari v osemdesiatych rokoch a autorsky sa podieľal na albumoch Constrictor (1986) a Raise Your Fist And Yell (1987). 

Koncertne je Alice stále mimoriadne aktívny. Dá sa povedať, že koncertuje nonstop na oboch stranách Atlantiku, či už so svojou kapelou alebo ako súčasť HOLLYWOOD VAMPIRES. Práve s touto partičkou kamošov príde v tomto roku aj na Slovensko a do Českej republiky. Určite si nenechajte ujsť výnimočný koncert, na ktorom sa okrem Alicea predstaví Joe Perry– gitara (Aerosmith), Tommy Hendriksen – gitara (Alice Cooper, Warlock, Doro, George Lynch,…) a herec Johnny Depp – gitara (Jeff Beck). Basgitara a bicie nemajú stále obsadenie, ale aj tam sa dajú očakávať hviezdne mená. S vampírmi už hrali Duff McKagan (Guns N‘ Roses, Velvet Revolver,…), Brad Whitford (Aerosmith), Glen Sobel – bicie (Alice Cooper, Jeff Scott Soto,…), Matt Sorum – bicie (Guns N‘ Roses, Velvet Revolver, The Cult,…).

2 komentáre

  1. Alice Cooper je skvelý, sledujem ho hlavne od 80tich rokov. Album Trash je bomba. Poison je hymna. A jeho štýl je skvelý. 👍

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←