Desaťročné priateľstvo bolo spečatené albumom

Zdieľať

UR. Pod týmto krátkym názvom sa nachádza spoločný album kapiel DROM a TENGRI, ktorý vyšiel koncom mája na vinyloch a v digitálnej forme u pražského vydavateľstva MetalGate. Ponúka päť dlhších skladieb, ktoré spája chuť k experimentovaniu, dôraz na atmosféru a posúvanie vlastných hraníc. Pre fanúšikov alternatívneho poňatia tvrdej rockovej muziky ide o jednu z najočakávanejších udalostí na česko-slovenskej scéne túto jar.

Libereckí Drom, ktorí patria k popredným predstaviteľom českého post-metalu, sa vo svojich skladbách zaoberajú medziľudskými vzťahmi. „Je to vlastne taký nástrel k ďalšej dlhohrajúcej doske. Splitko je pre nás príležitosťou si túto tému vyskúšať,“ hovorí gitarista a spevák Charlie. Dodáva, že celkový koncept UR je skrytý, nevytvára dohromady ucelený príbeh. „Je abstraktný, trochu metafyzický. Ako zrodenie.“

Ako je u kapely Drom zvykom, nestojí na mieste, ale vyvíja sa. Napriek tomu žiadne štýlové kotrmelce nečakajte. „Myslím, že už iba tým, že človek žije, sa neustále niekam posúva. Nezmenili sme štýl, nehráme zrazu powerviolence, ale nové prvky sa pomaly snažíme vsúvať takmer na každú našu nahrávku. Otázka znie, či je poslucháč dostatočne sústredený na to, aby ten vývoj dokázal vnímať. Doba je rýchla a naše skladby dlhé. A toto nie je hudba k rýchlej konzumácii,“ hovorí Charlie.

Zatiaľ, čo Drom využili split pre ochutnávku aktuálnej tvorby, Tengri siahli po dvoch starších skladbách. „Po prvý raz sme použili vokály,“ hovorí basák Martin. „Nahrávka je tiež debutom pre bubeníka Danila v našich radoch.“

Tengri, hrajúci atmosférický post-rock, stavajú svoju muziku predovšetkým na prežitku zo spoločného hrania. „Máme ho aj ako ventil pre emócie, nech už sú akékoľvek. Skladanie je vlastne len ich zhudobnenie,“ opisuje Martin.

Vinyl je k dispozícii na webe vydavateľa. Vyšiel v gatefold prevedení s bookletom tlačenom na priehľadnom červenom papieri. Červená a transparentná je aj samotná doska. Album nemôže chýbať aj v digitálnej podobe na najrôznejších platformách ako Spotify, Google Play, Amazon či Supraphononline.

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←