Craggy Collyde našli svojho princa s basgitarou

Zdieľať

Slovenská časť britsko-slovenskej kapely bola posilnená o basgitaristu Tomáša „Fakyho“ Faktora z powerpopových Princov.

Rock n‘ rollové duo CRAGGY COLLYDE sa prihlásilo prvýkrát o pozornosť v roku 2018 vydaním singla Sorry Now/Go Ahead And Break Me. Šesťpesničkové EP Wrapped Up in Ribbons bolo priaznivo prijaté, no príchod pandémie sťažil uvedenie tejto nahrávky do života. Gitarista, spevák a skladateľ Craggy, pôvodom z Británie, žije dlhodobo v Brne, zatiaľ čo zbytok kapely pochádza zo Slovenska. Uzatvorenie hraníc prakticky prerušilo akúkoľvek činnosť kapely na dlhé mesiace.

Už pred pandémiou však vznikli zárodky toho, čo prinieslo svoje ovocie neskôr – kapela sa v roku 2021 vracia na pódiá posilnená o nového člena. Tomáš Faktor, prezývaný Faky, dlhé roky stál po boku Leďa v legendárnej kapele Princovia. Tí však v roku 2020 vydaním poslednej nahrávky ukončili svoju činnosť.

„Veroniku s Craggym som videl hrať v Bratislave na Record Store Day v roku 2019 a tak strašne sa mi to páčilo, že som hneď utekal domov zisťovať, či náhodou nemajú basáka, ktorý trebárs len nemohol prísť. Keď som zistil, že sú bez basáka, strašne som sa potešil, no vzápätí som sa dočítal, že skúšajú v Brne. To som považoval za logisticky nereálne, ale tá muzika sa mi tak páčila, že som sa po čase Veronike proste v slabej chvíľke ozval – a dobre som spravil!“ prezrádza Tomáš príbeh, ako sa do kapely dostal.

„Basáka alebo basáčku sme vyslovene nehľadali, ale boli sme tomu otvorení. Skôr sme čakali, kým sa objaví ten správny človek. Na pódiu sme si vystačili aj dvaja, ale Tomášova prítomnosť so sebou priniesla značné obohatenie nášho zvuku, ktoré niektoré pesničky vyslovene potrebovali. Môžeme tak oprášiť aj niektoré staršie songy, ktoré sme bez basgitary nehrávali,“ hovorí frontman Craggy. Veronika k tomu dodáva: „Hoci Princovia boli mojou obľúbenou kapelou a ich koniec ma dosť mrzel, má to jedno veľké pozitívum – Tomáš teraz môže hrať s nami,“ smeje sa bubeníčka.

Craggy Collyde v najbližšej dobe chystajú nové video k songu Don’t Put Me Down z posledného EP, ktoré bude zverejnené na prelome novembra a decembra. Na pódiách je možné kapelu vidieť v novom zložení v tomto roku ešte 9. decembra v Bratislave a 11. decembra v Brne, ale tiež napríklad 4. decembra v Prostějove.

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←