Čo priniesli Sik Salvation svojím debutovým albumom? (recenzia)

Zdieľať

Projekt SIK SALVATION začal svoju hudobnú púť presne pred rokom. Vtedy sa prezentoval dvojicou skladieb umiestnených na EP Forever Ceased To Be… Nahrávka zaznamenala celkom pozitívny ohlas najmä medzi priaznivcami mŕtvolného štýlu na švédsky spôsob. O rok neskôr, tesne pred jeho koncom, sa projekt hlási s debutovým albumom The Death Manifest.

Netreba veľa chodiť okolo horúcej kaše. Toto je švédska metelica so všetkým, čo k tomu patrí. Songy sa nesú prevažne vo svižnom tempe, ale nájdu sa aj pomalšie kompozície s dusivejšou atmosférou. Vokály okrem dunivého podzemného rachotu vyskočia miestami aj nad hrobárovu lopatu. Kompozície sú jasné a čitateľné. Riffy úderné ako facka a bicie mlátia každú mŕtvolu v dosahu.

Tvrdé jadro projektu stojí na dvoch postavách. Prvou z nich je vokalista východoslovenskej gotickej úderky Gloom Martin Pazdera. Na rozdiel od svojej domovskej kapely tu obrátil kormidlo úplne na opačnú stranu vokálneho prejavu. Z čistého zamatového hlasu, ktorý dostáva ženské publikum do vytrženia, neostal kameň na kameni. Na jeho miesto nastúpil agresívny podzemný growl.

Ďalším je multiinštrumentalista Lukáš Trón (Iria, Merged In Abyss), ktorý odbočil od black metalu a ponoril sa do tradičného švédskeho death metalu až po uši. Jeho odbočka nebola až tak ostrá ako prvého menovaného, no stále je to iné než typický blackmetalový nášup.

Najsilnejšou stránkou je určite intenzita materiálu, ktorou hudobná produkcia poslucháča zabíja ako drevený kôl do zeme. Úvodná Gravewomb je toho dokonalým príkladom. Rana priamo medzi oči. Táto vec sa môže okrem iného pochváliť aj hosťujúcim vokalistom Jurajom Handzušom (Perversity), ktorý je aj autorom textu.

Hostí na albume je o niečo viac. Marek Kaščak (Stabbed) si obrúsil hlasivky v singlovke Cremator. Ľubo Lokša (Mordum, Contempt) si strihol sólo v skladbe Deathsoul a posledným na listine hostí je legendárny Martin Lukáč (ex-Nomenmortis). Ten napísal text k songu s názvom In This Chapel Of Blood.

Čo trocha pokrivkáva, je zvuk gitár. Chápem, že tento druh death metalu si bez do maxima vytočenej HM2 ani neviete predstaviť a ja plne súhlasím. Tu však gitary stoja nad všetkým a výsledkom je na môj vkus prepálený zvuk, ktorý vo vysokých frekvenciách nie je úplne pod kontrolou.

Záver albumu patrí Entombed. Tak ako končí ich Left Hand Path, tak aj tu končí titulný song The Death Manifest. Nie je to náhoda, lebo album je nielen poctou tejto švédskej legende, ale hlavne zosnulému vokalistovi L.G. Petrovovi.

Sik Salvation priniesli do zachmúrenej doby zverstvo, hnev a hlad po agresivite. Na albume The Death Manifest sa zišli legendy domáceho podhubia a jasne deklarovali, že starý švédsky death metal nie je ešte mŕtvy a jeho odkaz funguje aj dnes.

HODNOTENIE

hodnotenie recenzia prorocker

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←