Zostali si Škwor verní aj po štvrťstoročí? (recenzia)

Zdieľať

Česká rocková stálica ŠKWOR v roku 2023 oslávila dvadsaťpäť rokov na scéne. Okrem viacerých koncertov v Čechách aj na Slovensku podčiarkla kapela svoje jubileum aj vydaním jedenásteho štúdiového albumu s názvom Sobě vernej. Ten vyšiel pod štítkom Supraphonu. Nová doska vznikala počas dvoch rokov vo vlastnom štúdiu kapely. O vizuálnu stránku sa postaral Michal Skořepa.

Album obsahuje štrnásť nových piesní. Ešte pred jeho vydaním Škwor fanúšikom ponúkli dve ochutnávky vo forme singlov Příkaz zněl jasně a titulnej Sobě věrnej, ktorá sa stala v lete 2023 najhranejšou skladbou v českých rockových rádiách. A niet sa čo čudovať. Sobě vernej, ktorá celý album otvára, ponúka moderný tučný zvuk, svižné rockové tempo a hlavne nesmierne chytľavú melódiu v refréne. Tento trend udržiava kapela aj v piesňach Do tmy, Šťastnej konec a Život takovej náš, ale úvod albumu Sobě věrnej už v smere melodiky nič neprekonalo.

Foto: Škwor

Ako je u tejto kapely zvykom, na albume je aj niekoľko miernejších skladieb. Za „slaďáky“ sa dajú označiť Svět iluzí, Pravda bolí a Zapomenutý hříchy, ale v miernejšom tempe sa nesú aj rockové balady Pocit viny a Jako dřív. Na tomto mieste by som rád vyzdvihol texty. Tie sú veľmi kvalitné vo všetkých skladbách a kapela im dáva veľmi osobito vyniknúť vo všetkých tipoch skladieb. Či už sú to pomalšie skladby, kde spev prirodzene vylieza najokatejšie na povrch, alebo sú to rýchlejšie piesne, kde je text podporený spomínanou melodikou, či dokonca tvrdé rytmické skladby s prepracovaným frázovaním.

Do tretieho vreca sa dajú hodiť Jízda snů, Král extrémů, Šťastnej konec, Až si pro nás přijdou… Všetky sú charakteristické hutným moderným zvukom, ktorý je podporovaný samplami. Tejto skupine skladieb u mňa kraľujú Čistej stůl a Příkaz zněl jasně. Najagresívnejšie piesne albumu, ktoré si neberú servítku ani v textoch. Sú priame, naliehavé, s výbornou gitarovou rytmikou a refrénmi podporenými ťahavejšími zvukmi v pozadí.

Od doby, kedy vyšla pieseň Pohledy studený a ja som ju dokázal otočiť desiatky ráz do dňa, som Škwor veľmi nesledoval. Do mojej pozornosti sa opäť dostali vystúpením na festivale Topfest a ako predskokan Lucie na ich košickom koncerte. O ich hudbu som sa tak opäť začal viac zaujímať a jedno treba uznať. Je počuť, že kapela Škwor určite nechcela podliezť latku, ktorú nastavila svojou predošlou – platinovou – nahrávkou Tváře smutnejch hrdinů. Album je plný výborných skladieb, ktoré už na prvé počutie znejú ako Škwor. Verím im každú jednu notu a každú slabiku textov. Aj po dvadsiatich piatich rokoch tak ostáva Škwor partiou ľudí, ktorí zvyšujú kvalitu svojich nahrávok, ale zároveň ostávaju Sobě vernej.

HODNOTENIE

hodnotenie recenzia prorocker

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←