Wardruna okrem premiéry na Slovensku tento rok vydá aj nový album

Zdieľať

Áno, WARDRUNA konečne príde na Slovensko. Lístky na ich májový (5. mája) bratislavský koncert v Refinery Gallery sa míňajú ako teplé pečivo. A určite poteší aj správa o tom, že v lete Nóri chystajú i nový album.

AKTUALIZÁCIA (18. marec 2020): Koncert je preložený na 29. august.

AKTUALIZÁCIA (17. august 2020): Koncert sa opäť preložil. Nový dátum je 11. november 2021. Miesto koncertu ostáva nezmenené.

Paganfolkový projekt nórskeho speváka a hudobníka Einara Selvika, známeho napríklad z čias, kedy sedel na bubeníckej stoličke blackmetalových Gorgoroth pod prezývkou Kvitrafn, je dobre známy väčšine metalových duší. Za zrodom Wardruny stojí trojica Einar, Lindy Fay Hella a Gaahl, pričom posledný z nich zostavu už dávnejšie opustil.

Narozdiel od iných podobných skupín sa oveľa viac držia tradicíí, používajú iba nástroje typické pre éru starých severanov, keď sa po svete túlali bardovia a skaldi ospevujúci hrdinské činy legendárnych bojovníkov. Mnohé z týchto hudobných nástrojov si museli dať vyrobiť u rôznych remeselníkov alebo ich priamo vyrobil sám Einar.

No v piesňach Wardruny nenájdete iba ,,umelo“ vytvorenú melodickú zložku. Tá je krásne dopĺňaná zvukmi zvierat, lesa a prírody (napríklad búrkové hromy, krákanie vrán a havranov, štebotanie vtáctva, tečúca voda…), čím odkazujú na spätosť s matkou prírodou. Ukrývajú do toho všetkého svoj vlastný druh mágie, ktorý je treba nielen počuť, ale precítiť a zažiť na vlastnej koži.

Pokiaľ by ste však nechceli zostať iba pri precítení a mali by ste záujem rýpať sa aj v zmysle textov, nebudete to mať jednoduché. Einar má vlastnú šifru, ktorej podstatou je zmes starej nórčiny s tou modernou. Ale, ako napovedá už názov projektu, zaoberá sa runami. U Wardruny nájdete na troch albumoch (Gap Var Ginnunga, Yggdrasil, Ragnarok) spoločne tvoriacich cyklus Runaljod skladby inšpirované jednotlivými runami staršieho futharku. Ten sa skladá z dvadsiatich štyroch znakov.

Avšak novinka, ktorú chystajú na leto tohto roka, bude od nich tematicky odlišná. Nadchádzajúci album ponesie názov Kvitravn, teda v preklade biely havran, pričom titul nápadne pripomína Einarovu starú prezývku. Tematicky bude jeho jedenásť skladieb pokrývať nórske čarodejníctvo, spirituálne zvieratá, tiene, prírodu, animalizmus, múdrosť a zmysel konkrétnych nórskych mýtov so spirituálnym konceptom a malo by tam dochádzať k spojeniu medzi týmito ságami a skladbami.

Prvá skladba z novinky sa medzi verejnosť dostane 21. februára, takže môžeme dúfať, že odznie v máji aj u nás. Celá nahrávka bude dostupná 5. júna. Skupina nasledovníka trilógie Runaljod charakterizuje: ,,Po dlhých prácach v štúdiu, Kvitravn hudobne nadväzuje na to, kde skončila trilógia Runaljod, ale zároveň je v ňom cítiť evolúciu v našom zvuku. Album obsahuje širokú škálu nástrojov, tradičných aj historických, ako kravikská lýra, trossingenská lýra, taglharpa, sotharpa, langeleik, crwth, kozí roh, lur, bronze lur, flauta, moraharpa. Nahrávka obsahuje i spoluprácu s prominentnými tradičnými spevákmi na čele s Kirsten Bråten Berg, jednou z najdôležitejších strážkýň nórskych tradičných skladieb.“

Samotný frontman Einar Selvik sa prostredníctvom sociálnych sietí k novému albumu vyjadril: ,,Hovoriť o minulosti a kopírovať ju nie je veľmi zložité, ale pochopiť a integrovať sa so starovekým myslením, nástrojmi a metódami so skutočným zmyslom, aby sme to pretavili do niečoho relevantného pre modernú éru je naozajstnou výzvou. Práve toto je primárnym cieľom našej práce. Hoci meno albumu je variantom môjho vlastného umeleckého mena, jeho kontext má so mnou dočinenia iba veľmi málo, ale skôr odkazuje na symbolizmus a legendy posvätných bielych zvierat v nordickej kultúre a ostatných kultúrach po celom svete. Tieto vysoko cenené duchovné bytosti, či už je to havran, had, medveď, los, sob, slon alebo lev, sú v animistickej tradícii vnímané ako prorockí, posvätní poslovia a strážcovia reprezentujúci obnovu, čistotu a most medzi svetmi.“

Vystúpenia tejto skupiny sú veľmi vzácne. Ročne ich robia iba niekoľko a miesta, kde zahrajú, si dobre vyberajú. Najčastejšie ich môžete zastihnúť predvádzať umenie v historických stavbách, ako sú kostoly, kde je výborná akustika, alebo často rovno pod holým nebom. V Bratislave to bude v Refinery Gallery jedna z výnimiek.

WARDRUNA
11. november 2021
Refinery Gallery
FB udalosť

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←