Víťazi RHA 2022 sú už známi

Zdieľať

Rádiohlavy 2022 poznajú svojich víťazov. Ako obvykle, Rádio_FM oceňovalo slovenských umelcov v koncertnej sieni Slovenského rozhlasu. Ceny sa odovzdávali v piatok 17. marca a priamy prenos mohli fanúšikovia sledovať aj prostredníctvom streamu. Tí, čo to nestihli, ešte majú šancu v nedeľu 19. marca o 21:30.

Pre slovenský metal bol tento ročník výnimočný. Okrem tradičnej kategórie Hard&Heavy sa formácie hrajúce tvrdú muziku dočkali aj nominácií v kategóriách Objav roka a Debut roka, kde laureáta vyberali poslucháči. Ani BRAIN DEALERS, ani BESNA, bohužiaľ, svoju nomináciu nepremenili na víťazstvo, ale i tak im treba poblahoželať.

Pre každého milovníka metalovej muziky bolo dozaista vrcholom večera vystúpenie spomenutej BESNY. Napriek tomu, že frontman Samo zo zdravotných dôvodov nemohol Zverstvá odspievať, bolo vystúpenie kapely viac než plnohodnotné. Andrej (Damato, Ohen, Old Tomb) ho za mikrofónom zastúpil s veľkou cťou a bolo vidieť, že Samo si koncert patrične užil. So svojou gitarou obehol celý predný rad a kapela svojím vystúpením do publika poslala obrovskú tlakovú vlnu energie.

A pri BESNE zostaneme ešte do tretice. I keď kategória Debut roka nevyšla, v Hard&Heavy svoju nomináciu premenili na víťazstvo a chalani si domov (alebo do skúšobne) odniesli svoju sošku. Nekompromisní metalisti prišli na pódium po druhý raz a nešetrili slovami vďaky. A treba dodať, že Samo dal jednu z najkrajších ďakovných rečí večera.

Besna nám k výhre prezradila: „Nesmierne si to vážime a ďakujeme za to odbornej porote, ktorá takto rozhodla. Vďaka patrí aj všetkým, čo nám s albumom pomohli, tým čo nás podporujú a fandia nám, ale aj všetkým kapelám, ktoré by si to skvelou prácou na ich albumoch zaslúžili nemenej ako my. Vidíme sa na koncertoch!“

Ocenenie za prínos do hudby si odniesol muzikant, producent a nezameniteľná postava slovenskej hudby Laco Lučenič. Cenu (bohužiaľ, už in memoriam) získal aj jeho kolega Meky Žbirka. Sošku za Album roka prevzal jeho syn. Šéfdramaturgička Rádia_FM Janka Imrichová odovzdala aj Mimoriadne ocenenie projektu Slovenská Tepláreň.

Celý večer sa niesol v príjemnej atmosfére a na pódiu sa vystriedalo mnoho talentovaných umelcov, na ktorých sa veľmi dobre pozeralo a ešte lepšie sa počúvali ich vystúpenia. Z celého večera treba vypichnúť ešte dva momenty. Prvým z nich bol moderátor večera Martin Staňo, ktorý sa pre túto prácu jednoducho narodil. Jeho príjemné vystupovanie a trefné poznámky boli dôležitým pojítkom celého večera.

Ďalším bolo živé vystúpenie kapely DIS IS MARKÉTA. Chalani a dievčatá síce hrajú folk/world music, ale pri ich vystúpení čelista predviedol riff, za ktorý by sa nemusela hanbiť žiadna metalová kapela. Keď pridáte skvelý spev a ďalších výborných muzikantov, máte na svete kvalitné vystúpenie. A o kvalite tejto kapely svedčia aj dve nominácie a ocenenie nadáciou Advance Investments.

Zdroj: Werdza photography/foto

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←