V Martine zakladajú novú rockovú festivalovú tradíciu

Zdieľať

Mesto Martin má dlhoročnú hudobnú tradíciu v modernej pop-music. Sformovali, cvičili, obrusovali svoje hrany a zvýrazňovali svoje inštrumentálne umenie v týchto končinách napríklad kapely TEAM, Horská Chata, Homo Sapiens a iné.

V časoch pred rokom 1990 a neskôr po 1990 tu vznikalo mnoho kapiel na punkovom, metalovom či rockovom základe a mesto Martin malo povesť akéhosi centra undergroundovej scény na Slovensku. Spomeňme len Editor, Lunatic Gods, Prípad Ewi Burdovej a mnohé ďalšie.

Žiaľ, táto eufória z počiatočného obdobia sa postupne vytratila a dnes už ostali len nostalgické spomienky. Organizátori sa teda rozhodli túto dieru na hudobnom poli zaplniť myšlienkou na zriadenie a prevádzkovanie každoročného rockového festivalu.

Festival s originálnym názvom Jafura Fest má pripomenúť ovocie (čučoriedka), ktoré sa na Martinských holiach, ktoré obklopujú Turčiansku kotlinu, zbiera a konzumuje oddávna. Je tu ale snaha znova ho dať do povedomia širším vrstvám návštevníkov festivalu. Názov zároveň neinklinuje k vyhranenému žánru v rámci hudby – aj keď preferované budú žánre rocku a metalu. Krásny slovenský výraz čučoriedka zároveň prezentuje v prenesenom význame aj devu – aspoň tak to poznajú Slováci, ktorý prišli do styku s dielom Jula Satinského.

Aby sa názov Jafura Fest dostal do medzinárodného kontextu, bude niesť v názve formu YAFURA FEST. Na spustenie tejto tradície je uprednostnená myšlienka jednodňového festivalu s pomocným podtitulom „od dvanástej do dvanástej“, teda od 12:00 do 24:00.

Festival zverejnil už deväť účastníkov prvého ročníka. Budú nimi kapely RAIN, AHARD, THE PANT, POWER 5, BULLET HOLES, CALIBER X, HOW NO CUC, a IRONBOUND.

Zostavu však doplní aj desiata kapela. Je ňou legendárna brnianska heavymetalová skupina založená už v 1985. Aj napriek turbulentným rokom či dokonca pauze medzi rokmi 2002 a 2009 sa kapela dala dohromady, nabrala sily a opäť ponúka to najkvalitnejšie z tuzemskej scény. Jedným z jej významných členov je aj bubeník Martin Škaroupka(Cradle Of Filth, Lunatic Gods, Inner Fear).

Kapela vydala za svoju doterajšiu existenciu 7 albumov – posledný je zatiaľ z roku 2018  s názvom Soumrak Titánú. Už musí byť skoro každému jasné, že ide o kapelu TITANIC. A tento rok dokonca oslavuje 35 rokov na scéne, tak to oslávte spolu s kapelou 12. septembra v Areáli SIM v Martine.

YAFURA FEST
12. september 2020
Areál SIM, Martin
FB udalosť

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←